آخرین اخبار :
  • منتشر شده در یکشنبه, 11 شهریور 1397 05:27

گفتن به « در» و گوش ناشنوای « دیوار»!

 
 
 

استاندار مازندران در صفحه اینستاگرام شخصی حود نکاتی با تیتر «لزوم توجه به کسب و کارهای نوین» به اشتراک گذاشت و نوشت:
«به هرگوشه از این استان پربرکت که قدم می‌گذارم و با مردم آنجا هم‌کلام می‌شوم، مطمئن می‌شوم دلیلی وجود ندارد بخشی از مردم ساعی استان ما، دچار مشکلات معیشتی باشند و شاهد جوانان بیکار باشیم. وی در ادامه نوشت: با توجه به اشباع شدن دستگاه‌های دولتی و توسعه کسب و کارهای نوین و همچنین وجود زیرساخت‌های فناوریIT،  لازم است نیروهای تحصیلکرده و جوان، به سمت کارآفرینی هدایت شوند.»  
آنچه که به‌درستی منظور مهندس اسلامی استاندار مازندران است، چند دهه قبل، در بسیاری از کشورهای توسعه‌یافته و حتی کشورهای مسلمان همسایه، اجرایی شد و اتفاقاً موفقیت آمیز بود. طرح لاغرکردن دولت و چابک‌سازی آن  و معضل نیروی متورم در بدنه دولت، که در ایران از زمان دولت مرحوم آیت الله هاشمی بر سر زبان‌ها افتاده بود هنوز هم در حد حرف و سخن باقی است و هنوز در جامعه، تمایلی برای کارآفرینی ایجاد نمی‌شود که دلیل آن را می‌توان در دو بخش جستجو کرد:
نخست اینکه علیرغم تاکید «زبانی» مدیران ارشد کشور بر ضرورت لاغر کردن بدنه دولت و هدایت جوانان تحصیل‌کرده به سمت کارآفرینی، بسیاری از مدیران از جمله در همین استان، فرزندان خود را به بافت دولتی تزریق کردند، امری که رصد و رهگیری آن چندان دشوار نیست. فرمانداری که دو فرزند دارد و هردو را به بخش دولتی فرستاد تا با خیال راحت استخدام شوند اما در سخنان خود هنوز از ضرورت و ارزش کارآفرینی، می‌گوید. این استاندارد دوگانه از سوی برخی مدیران، موجب شد بسیاری از جوانان، همچنان در ولع استخدام و کسب کرسی کارمندی باشند. علیرغم اینکه کسی تردیدی ندارد دولت بسیار چاق و کند شد و بخش اعظمی از بودجه عمومی دولت در قالب اعتبارات جاری به جیب همین کارمندان و به‌عنوان حقوق ماهانه واریز می‌شود و آسیب غیرقابل جبرانی به منابع کشور وارد می‌کند و به مانع بزرگی در مسیر توسعه تبدیل شد.
دومین دلیل آن به وضعیت آشقته بازار اقتصاد کلان و بی‌ثباتی‌های گاه و بیگاه آن مربوط است که موجب شد بسیاری از کارآفرینان، صاحبان صنایع و فعالان بخش اقتصادی پس از مدتی، به ورشکستگی برسند. هر کسی اندکی تجربه در این بخش داشته باشد به‌خوبی می‌داند علیرغم تمام شعارها و تاکیداتی نظیر آنچه که در نوشته استاندار مازندران بود، در عمل نه تنها هیچ حمایتی از کارآفرینی و حتی خوداشتغالی نمی‌شود بلکه همه از تامین اجتماعی، اداره کل مالیات و بانک‌ها، به این مراکز به‌عنوان منبع درآمد خود نگاه می‌کنند و بی‌رحمانه و بدون هیچ گذشتی، تلاش دارند از سود این مراکز برداشت‌های ظالمانه داشته باشند. به‌عنوان یک نمونه واضح، در هیچ جای دنیا به کارآفرین و سرمایه‌گذار تسهیلات 28 درصدی با دیرکرد و جریمه تأخیر نمی‌دهند به‌جز ایران. یکی از دلایلی که از سال 91 تا 97طی سه مرحله افزایش لجام گسیخته نرخ ارز، موجبات ورشکستگی واحدهای تولیدی و صنعتی در همین مازندران، فراهم آمد دیدیم که دولت که در هر سه مرحله خود عامل چنین وضعیتی بود، هیچ حمایتی نکرد بلکه دست بانک‌ها و تامین اجتماعی را برای دریافت حداکثری مطالبات خود باز گذاشت و  به گفته رییس‌کل دادگستری مازندران در این مقطع، مازندران شاهد بالاترین آمار تملّک کارخانجات و واحدهای تولیدی به‌نفع بانک‌ها بودیم.   
پایان سخن اینکه هیچ اقتصادی بدون داشتن یک بخش خصوصی برجسته، رنگ جهش و توسعه را ندید و اصل سخن استاندار درست است اما در عمل هیچ حمایتی از کارآفرینان و صنعتگران نمی‌شود، دلیل ترس و واهمه جوانان تحصیل‌کرده از گام برداشتن در این مسیر، همین است.

 

 
 

اضافه کردن نظر


کد امنیتی
تغییر کد امنیتی