• منتشر شده در شنبه, 14 بهمن 1396 10:08

چهل‌سالگی یک انقلاب

سرمقاله/مهدی روحی


خبرشمال/
چهل سالگی در مقیاس انسانی، سن پختگی و کمال است. انسان در این سن از روحیات کودکانه، تردیدهای دوران نوجوانی و هیجانات جوانی فاصله می‌گیرد و به همان میزان، به عقلانیت، اعتدال و رفتار سنجیده می‌رسد. انسانی که وارد دهه چهارم عمر خود شد، بیش‌از هرزمان دیگری قابل اتکا و اعتماد است. 
برخی نظریه‌پردازان علوم سیاسی براین اعتقاد هستند که انقلابات نیز چنین وضعیتی دارند و دهه چهارم را برای هر انقلابی، دوران تثبیت، بالندگی، پختگی و آرامش می‌دانند و بر این باور هستند که اگر انقلابی بتواند خود را به این سن برساند، احتمال ساقط کردن آن به صفر می‌رسد. قطعا به همین دلیل بود که در چندسال اخیر، اپوزیسیون خارج‌نشین، مجاهدین خلق همصدا با جان بولتون – مخالف نظام جمهوری اسلامی، از جمهوری‌خواهان افراطی و نماینده اسبق ایالات متحده در سازمان ملل – طی چندسال اخیر علنا اعتقاد خود را بر سرنگونی نظام جمهوری اسلامی مطرح و تاکید می‌کردند نباید اجازه داد این انقلاب به چهل سالگی برسد. 
امروز دوازدهم بهمن و نخستین روز دهه فجر است. در حقیقت تا چند روز دیگر، حرکت عظیم مردم در انقلاب 57 که پس از چند دهه مبارزات عدالت‌خواهانه و تقدیم شهدای بسیار چون 15 خرداد 43 و 17 شهریور 57، تقدیم اسلام کرد و به پیروزی رسید، وارد چهل سالگی خواهد شد.
اگر سخن نظریه‌پردازان علوم سیاسی را بپذیریم و چهل‌سالگی انقلاب را نشانه کمال بدانیم، -که قطعا همین‌گونه است- می‌توان گفت امروز دشمنان قسم‌خورده این مردم، از رسیدن به مطامع خود ناامید شدند، هرچند بنابه دلایل زیرغیرازین نیز نمی‌توانست باشد.
- نخست اینکه حرکت‌های اعتراضی مردم در قرن‌های اخیرریشه‌های مستحکمی در دین و باورهای اعتقادی مردم داشت. انقلاب 57 درحقیقت گل پیروزی و گام نهایی تمام آن حرکت‌های اعتراضی حق‌مدارانه بود که با بهره‌مندی از رهبری مقتدرانه امام خمینی و شهادت بهترین جوانان این سرزمین به پیروزی رسید و در ادامه با رهبری آیت الله خامنه‌ای استمرار یافت، این بر غنای معنوی این انقلاب افزود و ساقط‌ کردن جریان‌های ریشه‌دار معنوی، آسان نیست.
- دومین وجه امتیاز انقلاب ایران، مشارکت عمومی با مدیریت نخبگان بود. در سراسر کشور طبقات مختلف مردم در 15 سال منتهی به پیروزی انقلاب 57 مستقیم و یا غیرمستقیم، نقش‌آفرینی کردند و همچنین، مدیریت و هدایت انقلاب، با روشنفکران، روحانیون، دانشجویان و قاطبه نخبگان بود. این امر موجب شد در مقاطعی مانند دفاع مقدس که انقلاب مورد هجوم دشمنان قرار گرفت، با همان قدرت و تعصب در صحنه حاضر شدند تا از انقلاب خود، دفاع کنند. بدیهی است ضربه زدن به انقلابی با چنان سرمایه‌های اجتماعی متکثر، کار آسانی نخواهد بود.
در مجموع باید گفت برخورداری از یک رهبری شجاع و هوشیارانه، مشارکت عموم مردم، مدیریت و هدایت جریان انقلاب توسط نخبگان جامعه، برکت خون شهدا و نفس ایثارگرانی که با انگیزه دینی و معنوی به خط حمایت از انقلاب اسلامی پیوستند و محوریت الله ازجمله بندهای مهمی بود که موجب بیمه‌شدن انقلاب ایران شد و زمینه را فراهم کرد تا این انقلاب تا دهه‌های دیگر و تا ظهور حضرت حجت(عج)، پایدار بماند.

اضافه کردن نظر


کد امنیتی
تغییر کد امنیتی