آخرین اخبار :
  • منتشر شده در پنج شنبه, 25 آبان 1396 06:12

صدمات سیاسی‌کاری

سرمقاله/

 

 

 

مهندس محمد اسلامی نماینده عالی دولت دوازدهم، در نخستین جلسه شورای اداری استان که با حضور مدیران ارشد دستگاه‌های اجرایی تشکیل شد، تلاش کرد به تعبیر عامیانه " سنگ‌های خود را با ژنرال‌های استان " وابکند و با تاکید و دستور صریح بر کار، تلاش و پرهیز از سیاسی‌کاری، اعلان کرد: " من فردی اجرایی هستم و اهل سیاسی‌کاری نیستم." وی با اشاره به مشکلات عدیده مازندران، از همه خواست با تلاشی همه‌جانبه، نسبت به حل آن گام بردارند. 
" سیاسی‌کاری " البته مفهومی انتزاعی است و ماهیتی ژله‌مانند دارد، امری ایستا و مشخص نیست که بتوانیم به سادگی، مصادیق آن را مورد اشاره قرار دهیم و قضاوت کنیم فلان فرد سیاسی‌کار است یا فلان شیوه کارکردن، به معنای " سیاسی‌کاری " و بد و نامطلوب است. همواره برداشت‌های متفاوتی از این مفهوم صورت گرفته‌ است. نقطه مقابل این مفهوم را می‌توان با مفاهیمی چون شایسته‌سالاری و قانون‌مداری، کدگذاری کرد اما آنچه که واضح است این است که مازندران، تا امروز از سیاسی‌کاری‌های پنهان و آشکار، آسیب فراوان دیده‌است و گویا آخرین استاندار مازندران که اصالتا اهل " اقلیم سپاهان " است و سابقه مدیریت در این حوالی را نیز نداشته‌ است هم به خوبی متوجه این " بازی‌های اندر پرده " شده ‌است و لازم دید در نخستین جلسه اینگونه قاطع و رسا سخن بگوید و هشدار بدهد.
از نظر قاطبه مردم، حق با مهندس اسلامی است. این استان تا امروز از بده‌بستان‌های سیاسی، بسیار آسیب دید. به تعبیر یکی از مدیران دلسوز، برخی استان‌های جنگ‌زده، در هشت سال دفاع مقدس، همواره آماج تاخت و تاز دشمن از زمین و هوا بودند و طبعا بسیار لطمه دیدند. اما مازندران در تمام این سال‌ها، در متن و بطن یک جنگ قرار داشت و به یک اعتبار، استانی جنگ‌زده است، اما نه جنگ به مفهوم متعارف بلکه جنگ و نزاعی بی‌رحمانه و ناتمام بین جریانات سیاسی. 
وضعیت امروز مازندران، صدمات و لطماتی که آثار آن از در و دیوار پیداست، نتیجه همان "سیاسی‌کاری " مورد نظر استاندار مازندران است و اگر به قید فوریت جلوی این فرایند گرفته نشود، دیگر نمی‌توان کمترین امیدی به آینده این استان سبز داشت. استانی که در حوزه کشاورزی، تولیداتی چندین برابر بیش از نیاز و مصارف خود دارد اما در سایه بی‌تدبیری‌ها، نتوانسته‌است از این زمینه‌های آماده، فرصت‌هایی طلایی برای خود بسازد، صادرات کند و چرخ اقتصاد را با سرعتی قابل قبول بچرخاند و رونق را برای زندگی ساکنان این استان به ارمغان آورد.
افزون بر کشاورزی، در بخش‌های گردشگری و صنعت نیز با در نظر داشتن این نکته ژئوپولیتیک که این استان در مجاورت کشورهای حاشیه دریای خزر است و در سالیان اخیر و به موازات بالاگرفتن اختلافات شدید و تنش بین کشورهای اروپای غربی، ترکیه و ایالات متحده با روسیه، بازار بالقوه‌ و بکری به مازندران سلام کرد، اما متاسفانه در این بخش‌ها نیز شاهد زایایی و تحرکی نبودیم و فرصتی که مفت به دست آمده بود، مفت از دست مازندران رفت و آمار بیکاری در این استان همچنان بالاست و نرخ تولید و سرمایه‌گذاری همچنان پایین است و عامل کلیدی این وضعیت، آن چنانکه استاندار مازندران گفت، سیاسی‌کاری و فقدان نگاه تخصصی است. 
در پایان و با توجه به سابقه کاری مهندس اسلامی که غالبا به کارمیدانی و پروژه‌های عملیاتی مربوط بوده‌است، امیدواریم روحیه کار جهادی به دور از اعمال نگاه سیاسی، جای خود را به سیاسی‌کاری بدهد و ضرب‌اهنگ توسعه در استان شتاب گیرد.

 

 
 

اضافه کردن نظر


کد امنیتی
تغییر کد امنیتی