آخرین اخبار :
  • منتشر شده در سه شنبه, 16 آبان 1396 06:58

مهندسی ذهن یک استاندار


یک نگاه به لیست استاندارانی که تا امروز به عنوان نمایندگان عالی دولت فعالیت کردند به ما نشان می‌دهد غالب این مردان، مدیرانی بودند با رشته تحصیلی و سابقه فعالیت سیاسی و یا دست کم، در سوابق کار و اوراق تحصیلی این مردان، وجه سیاسی و فرهنگی بر وجوه فنی و مهندسی می‌چربیده‌است و در نگاهی آسیب‌شناسانه به فرایند توسعه، درمی‌یابیم یکی از عوامل کلیدی توسعه نامتوازن در مازندران، همین امر بوده‌است.
امروز معارفه مردی به عنوان بیست و دومین استاندار مازندران انجام می‌شود که در اوراق تحصیلی وی، اخذ رشته‌های مهندسی از دانشگاه‌های میشیگان و اوهایوی در ایالات متحده، کانادا و دانشگاه صنعتی شریف تهران دیده می‌شود. در سوابق اجرایی و مدیریتی مهندس محمد اسلامی نیز با فردی مواجه می‌شویم که پروژه‌های متعدد عمرانی وعملیاتی را هدایت کرده‌است. مهندس اسلامی برعکس غالب استانداران قبلی مازندران، که کرسی تدریس‌شان نیز محدود و منحصر به رشته‌های سیاسی، تربیتی و فرهنگی بود، در دانشگاه‌های صنعتی تدریس کرده و همه این موارد حکایت از این دارد که مازندران، این‌بار یک مدیر عمرانی و عملیاتی و یک مهندس را به عنوان استاندار تجربه می‌کند و این نکته، بارزترین وجه تمایز محمد اسلامی با غالب استانداران پیشین است و می‌توانیم با اطمینان بگوییم این‌بار یک استاندار متفاوت خواهیم داشت.
از دیگر سو، یکی از مشکلات کلیدی مازندران که سهم نمایانی در توسعه نیمه‌تمام این خطه دارد، سیاست‌زدگی، فقدان نگاه تخصصی و نگرش عمرانی است و انتخاب این فرد، در چنین شرایطی که مردم استان درگیر عوارض و تبعات عقب ماندن مازندران از قطار توسعه هستند می‌تواند نوید بخش آینده‌ای روشن باشد و روح امید را به مردم استان بازگرداند. لیست بلندی از طرح‌ها و برنامه‌ها در ادارات تخصصی وجود دارد که تنها به علت چربش نگاه سیاسی و سلیقه‌ای به نظرات فنی و تخصصی، یا به سرانجام نرسید و یا در میانه راه و با اعمال سلیقه، تغییر جهت داد. به باور ما مدیری که خود اهل فن است و دانش تخصصی دارد، همیشه و در همه حال نظریه کارشناس فنی را فصل الخطاب می‌داند و همچنین احتمال اینکه مدیران متخصص و دارای صبغه فنی تخصصی در دام لابی‌گران و سیاست‌بازان بیفتند و مسیر یک طرح تخصصی را با اعمال فشارهای پشت پرده، تغییر دهند بسیار کم است. 
اینجانب به عنوان مدیرمسوول رسانه‌ای که همیشه تلاش داشته‌ام توسعه مازندران و عزت مردم نجیب این استان را در صدر اولویت‌های خود داشته‌ باشم در پایان این گفتار، ضمن آرزوی توفیق الهی برای این مدیر اصفهانی لازم می‌دانم دو نکته را 
یادآور شوم:
نخست اینکه فراموش نکنید به استانی پای گذاشتید که بزرگترین زمینه‌های جذب سرمایه گذار را در بخش‌های مختلف کشاورزی، صنعت و توریسم دارد اما تا این لحظه در زمینه جذب سرمایه‌گذاری‌های کلان، توفیق چندانی نداشته‌است و یکی از عوامل کلیدی عدم اقبال سرمایه گذاران به مازندران، فقدان قوانین حمایتی نظیر آنچه که در استانهایی چون اصفهان اجرا می‌شود، است. دوم اینکه به سرزمینی قدم گذاشتید که با تقدیم ده‌هزار و چهارصد شهید، در هر شهر و هر دیاری که پای بگذارید، محل تولد و یا مشهد سرداری بزرگ یا شهیدی نوجوان است، اما ساکنان این سرزمین از دردهای مزمن چون بیکاری، بیمارهای مختلف ناشی از آلودگی‌های زیست‌محیطی، صنعت ورشکسته و گردشگری بی‌رونق و بسیارانی موارد دیگر رنج می‌برند. شما را به پاس حرمت شهیدان این خطه، با کار صادقانه و خدمت ماندگار به این مردم، نامی نیک از خود به یادگار بگذارید.

اضافه کردن نظر


کد امنیتی
تغییر کد امنیتی