آخرین اخبار :
  • منتشر شده در یکشنبه, 02 مهر 1396 11:51
آموزش رایگان به تاریخ پیوست:

غیرانتفاعی‌های یواشکی!

 

 
 

بر اساس اصل سی‌ام قانون اساسی جمهوری اسلامی ایران، دولت موظف است وسایل آموزش و پرورش رایگان را برای همه ملت تا پایان دوره متوسطه فراهم سازد و وسایل تحصیلات عالی را تا سر حد خودکفایی کشور به طور رایگان گسترش دهد.
اما این اصل مهم قانون اساسی سال‌هاست که بدست فراموشی سپرده شده است و اکنون مدارس دولتی در اخذ پول از اولیاء دانش‌آموز چنان کوششی از خود نشان می‌دهند که اگر همین تلاش و ممارست را در راه تعلیم به آینده‌سازان مملکت به خرج می‌دادند، الان ما با مشکل افت تحصیلی و دلزدگی اغلب دانش‌آموزان از درس و تحصیل مواجه نبودیم.
متاسفانه در طول سال‌های اخیر شاهد آن هستیم که مدارس دولتی تحت عناوین مختلف، اعم از مشارکت اولیاء و هدیه به مدرسه و ...، خود را مجاز به دریافت وجه از والدین دانش‌آموزان می‌دانند و در اعتراض و سوال برخی از خانواده‌ها، مبنی بر اینکه: مگر مدارس دولتی، نباید برای هزینه‌های جاری خودشان از دولت مطالبه کنند؟! پاسخ می‌دهند: کمک‌های دولت به مدارس کفاف هزینه‌های جاری مدرسه را نمی‌دهد و اگر شما می‌خواهید که فرزندان تان در محیطی آرام و بانشاط و بدون دغدغه تحصیل کنند، باید به ما در پرداخت مخارج مدرسه کمک کنید، زیرا با بودجه دولتی، چنین امکانی برای ما فراهم نیست!و اینجاست که مدارس با همین ترفند، برای کوچکترین مخارج مدرسه، دست به دامان اولیاء می‌شوند و از رنگ تازه دیوار مدرسه گرفته تا تعمیر شیر آبخوری و موتورخانه و شوفاژ را از جیب مبارک والدین، هزینه می‌کنند.
برخی از مدارس، حتی پا را از این حد هم فراتر گذاشته و در زمان تحویل کارنامه، خطاب به آن دسته از دانش‌آموزانی که اولیاء‌شان، در طول سال تحصیلی، به مدرسه وجهی را تقدیم نکردند، در قالب تهدید و به زبان بی‌زبانی می‌گویند: کارنامه تنها به دانش‌آموزانی تحویل داده می‌شود که هدیه به مدرسه را تقدیم کرده باشند و در این حال باید پرسید: این دیگر چه هدیه‌ای است؟ اصلا مگر هدیه به زور و تهدید هم می‌شود؟! خوب است مسئولان علاوه بر پاسخگویی به این سوالات، برای ما تبیین کنند که اصلا تعریف آن‌ها از آموزش رایگان چیست؟ و در شرایطی که مدارس غیرانتفاعی و هیأت امنایی و تیزهوشان و نمونه دولتی و هوشمند، بر مبنای چارت (ساختار) تعریف شده قانونی، از اولیاء هزینه تحصیل دریافت می‌دارند، مدارس دولتی بر اساس کدام مصوبه و ماده قانونی، خود را مجاز به دریافت وجه از اولیاء می بینند؟!
اما نکته جالب‌‌تر اینکه وقتی میکروفون صداوسیما برای گرفتن مصاحبه نزد مسئولان وزارت آموزش و پرورش می‌رود و سوالاتی را در این خصوص از آنان می‌پرسد، آن‌ها در جواب می‌گویند: مدارس دولتی، اصلا مجاز به دریافت وجه از اولیاء دانش‌آموز نیستند و این امر از اساس غیرقانونی است و تنها در صورتی مجاز به اخذ وجه از اولیاء هستند که آن‌ها، خود با میل و رغبت به چنین کاری دست بزنند!
اینگونه به نظر می‌رسد که دیگر سخن گفتن از آموزش رایگان در مدارس دولتی ایران، به تاریخ پیوسته و اصلا دیگر سخن گفتن از آن، هیچ محلی از اعراب ندارد! مدارسی که تنها نام دولتی را به یدک می‌کشند و در عمل از هر مدرسه غیرانتفاعی، غیرانتفاعی‌ترند.

 

 
 

اضافه کردن نظر


کد امنیتی
تغییر کد امنیتی