• منتشر شده در چهارشنبه, 14 خرداد 1393 06:56

قائم شهر ؛ شهر بایدها

محمود سینایی

مهندس سید محمود سینایی

 

قائم شهر ،بر حسب شواهد و قرائن موجود از جمله اماکن مذهبی نظیر امامزاده یوسف رضا و یا آرامگاه علامه فقیه شیخ طبرسی از سابقه دیرینه تمدن و فرهنگ قبل از قرن ششم هجری برخوردار است.

با توجه به سوابق موجود، بنای اولیه این شهر در دوران قاجاریه با نام علی آباد نهاده شد که شامل قریه ای با واحدهای تجاری و مسکونی در حوالی میدان طالقانی امروزی و محله هایی در اطراف بوده است.

این شهر به لحاظ موقعیت خاص منطقه ای از جمله محل عبور کاروانهای تجارتی و زیارتی از استانهای همجوار مانند تهران گیلان و خراسان، حکومت آن زمان را بر آن داشت که در شهر واحدهای صنعتی کوچک و بزرگ از قبیل کارخانجات نساجی و گونی بافی و چوب بری و شالیکوبی دایر نماید.

این مسائل باعث شد که مردم از اطراف و اکناف و سایر ولایات کشور به این سامان مهاجرت نمایند و بدین سان اقتصاد این شهر رونق یافت و در مسیر رشد و تعالی قرار گرفت.

در جریان انقلاب اسلامی و جنگ تحمیلی، قائم شهر بر خود می بالید که فرزندان رشیدی را در خود پرورانده که مایه افتخار ایران اسلامی هستند و در همین راستا شهدای زیادی تقدیم نمود.

همچنین جمع کثیری از ورزشکاران ، نخبگان علمی و دانشمندان مطرح در سطح کشور و حتی سطوح بین المللی از همین شهر به عرصه فتوحات ورزشی و علمی پا نهادند.

به نظر می رسد شهری با سابقه دیرینه تمدن و فرهنگ اصیل مثل قائمشهر، امروزه می بایست از منظر فرهنگی، عمرانی،اقتصادی و معیشتی از جایگاه ویژه ای برخوردار باشد.

اما متاسفانه این شهر به رغم برخورداری از پتانسیل های فوق العاده در بخش های کشاورزی، صنعتی و گردشگری از توان مدیریت شهری برای دستیابی به نیازهای اصلی خود بهره چندانی نبرده است.

باید اذعان کنیم و باور داشته باشیم که علیرغم تمام تلاش های صورت گرفته ، محصول چهارده سال فعالیت شورای اسلامی شهر قائمشهر (در سه دوره 1377- 1381- 1385)، آن چیزی نبود که شایسته مردم محجوب و صبور آن باشد.

حالیکه با کمی تامل و حتی مسافرت به شهر های دور و نزدیک به خودمان ، پی می بریم در این مدت نه تنها سایر شهر ها با بهره گیری از مدیریت توانمند شهری و مطالبه گری مردم، گوی سبقت در پیشرفت عمرانی، فرهنگی و گردشگری را از قائم شهر ربودند بلکه حتی زمینه توجه مردم این شهر را هم به خود فراهم نمودند.

بر اساس نظرسنجی های صورت گرفته انتظار مردم محجوب قائمشهر از مسئولین و متولیان آینده این شهر در سمت اعضای دوره چهارم شورای اسلامی این است که در چارچوبه ضوابط ومقررات موضوعه با صداقت و با بهره گیری از خرد همگانی، شرایط خدمت در مسیر عدالت را برای آحاد مردم به ارمغان بیاورند.

قائمشهر می تواند با بهره گیری از امکانات موجود به کانون مهم توجه مردم شهر های دیگر مازندران و حتی استان های همجوار تبدیل شود. خصوصا با توجه به موقعیت حساس و استراتژیک جغرافیایی که ارتباط تهران را با شمال و شمال شرقی از دو مسیر متفاوت جاده فیروزکوه و جاده هراز فراهم می سازد دارای اهمیت ویژه می باشد و همین امر می تواند زمینه مناسبی برای ایجاد بهترین مراکز جذب مسافر و گردشگر در این شهر باشد البته مشروط به اینکه زمینه جذب سرمایه و حضور سرمایه گذار را با هدف انتفاع مردم قائم شهر و با محوریت توسعه همه جانبه این شهر فراهم شود.

تلاش برای ایجاد پارک های بزرگ تفریحی و احداث پار ک ویژه بانوان، ایجاد مناطق زیبای گردشگری و مسافر پذیر یک روزه ، استفاده بهینه از امکانات توریستی و گردشگری در شهر که به حال خود رها شده اند، ، ایجاد مراکز بزرگ فرهنگی و ورزشی در کنار سایر خدمات رفاهی و البته با حضور و مشارکت فعال مردم می تواند زمینه های توسعه پایدار این شهر را فراهم نماید.

همچنین نگاه ویژه به مناطق کمتر توسعه یافته ، نگاه اسلامی- ملی به ساخت وسازها، حل معظل زباله و کارخانه کمپوست ، توجه به حفظ تنوع زیستی در رودخانه های بزرگ شهر ، ساماندهی وضعیت ترافیکی ، حل مشکل انتقال آب های سطحی در مناطق مختلف، بهسازی کوچه ها در محله های اصلی شهر، ایجاد بازارچه های سنتی متمرکز که از گذشته در این شهر مرسوم بوده است از جمله مهمترین نیازهایی است که شهروندان قائمشهری جهت رسیدن به آن ها، چشم به دستان پرتوان اعضای چهارمین دوره شورای اسلامی این شهر دوخته اند.

اضافه کردن نظر


کد امنیتی
تغییر کد امنیتی