• منتشر شده در چهارشنبه, 27 شهریور 1398 11:15
مدیر کل راه و شهرسازی مازندران خبر داد:

نصب دستگاه شتاب نگار لرزه ای در شهرهای آمل و قائمشهر

 
 
 
 

مدیر کل راه و شهرسازی استان مازندران از نصب و
 راه اندازی دستگاه شتاب‌نگار جدید در شهرهای آمل و قائمشهر با هدف سیستم پاسخ سریع و هشدار سریع برای زلزله خبر داد و یادآور شد که این عملیات شهرهای نکا و رامسر و تنکابن نیز در حال انجام می‌باشد.
مهندس سید محمد نظری در خصوص رویکرد شبکه شتابنگاری استان عنوان نمود: گام اول انتقال 35 دستگاه قدیمی شتابنگار از داخل ساختمانها به محوطه فضای باز و گام دوم نصب دستگاه های شتابنگار بر خط در مراکز استان و شهرهای پرجمعیت و با خطر لرزه ای بالاست. و در صورت تامین اعتبار توسط استان و مسئولین استانی، راه اندازی سامانه پاسخ سریع و هشدار سریع می باشد.
مدیر کل راه  و شهرسازی استان مازندران در خصوص سامانه پاسخ سریع باید گفت: پس از وقوع زلزله با استفاده از نقشه‌های (شیپ مپ) و تهیه نقشه برآورد خسارت بر اساس مقادیر طیفی و شناسایی مناطق با شتاب و تخریب زیاد بر اساس اطلاعات پردازش شده توسط دستگاه های شتابنگار بر خط، اطلاع رسانی دقیق در اختیار مسئولین استان و مدیریت بحران و امدادگران قرار می دهیم. و با اجرای آن در استان چندین ثانیه قبل از زمین لرزه قطع شریان‌های اصلی گاز و برق و توقف نیروگاه و توقف کار در کارخانه‌ها و کارهای خطرناک را
 اطلاع‌رسانی می‌کنیم.
وی افزود: تشخیص مدیریت بحران در خصوص خسارت پس از زلزله و ارسال امکانات به محل‌های آسیب دیده از جمله موارد مدیریت بحران آنلاین توسط این دستگاه‌های نسل جدید است و در صورت قطع شدن برق شهری در مواقع اضطراری، دستگاه توسط باطری ذخیره کننده ولتاژ و صفحه خورشیدی پشتیبانی می‌شود.
مهندس نظری  مهمترین موارد کاربردی این دستگاه‌ها را طبق ضرایب آیین نامه 2800 مرکز تحقیقات راه، مسکن و شهرسازی، شتاب و وقوع مکان زمین لرزه مشخص می شود و در مهندسی زلزله و تحلیل سازه‌ها و شناخت زمین شناسی منطقه کاربرد اصولی دارد.
گفتنی است: با توجه به مهم و حساس بودن شهرهای استان مازندران و موقعیت جغرافیایی حساس این استان از جمله مرزی بودن استان و نیز همسایه بودن با پایتخت و نیز اجرای اصولی و نظارت دقیق بر ساخت و ساز در شهرهای استان به ویژه شهرهای مهم عملیاتی نمودن شناسایی حریم گسل های شهرستان و تدقیق حریم گسل
 را می طلبد.

 

 
 

اضافه کردن نظر


کد امنیتی
تغییر کد امنیتی