• منتشر شده در شنبه, 19 مرداد 1398 09:48
گزارش «خبرشمال» از جشن خبرنگاران ساری به‌مناسبت روز خبرنگار؛

پنج‌شنبه‌ها همیشه خلوت‌تر است

 
 
 
 

هومن حکیمی/


اشاره: مثل همیشه دقیقه نود مشخص شد که برخلاف وعده داده شده، آقای خدادی؛ معاون مطبوعاتی وزیر ارشاد، برای شرکت در مراسم روز خبرنگار به ساری نمی‌آید. این مسأله اما چیزی از ارزش‌های ما جماعت خبرنگار و روزنامه‌نگار و عکاس شهرستان ساری کم نمی‌کند!

*پنج‌شنبه‌های دوست‌داشتنی!
پنج‌شنبه‌ها، شهر معمولا خلوت است. خبری از ترافیک و همهمه و ازدحام نیست و این نکته، در «مهدشت» و مجتمع «مهرگان» که میزبان ما است، بیشتر خودنمایی می‌کند.
در مراسم روز خبرنگار پنج‌شنبه، غیر از اهالی رسانه، یوسف‌نژاد؛ نماینده مجلس، حسینی؛ دادستان ساری، حسن‌نژاد؛ معاون سیاسی امنیتی استانداری مازندران، مدینه؛ رییس شورای اسلامی شهر ساری، خانم طوسی، معاون امور بانوان استانداری مازندران، خانم ولی‌پور مدیرکل کتابخانه‌های عمومی مازندران و البته عباس زارع؛ مدیرکل فرهنگ و ارشاد استان و عباس مهدوی؛ مدیر روابط عمومی استانداری مازندران و رضایی؛ فرماندار ساری حضور داشتند.
ما هم که اصلا انتظار معجزه نداشتیم و نداریم، با دعوت مدیر روابط عمومی اداره‌کل ارشاد استان، شاهد دعوت از سه نفر از این مسوولان پرشمار مراسم برای صحبت کردن بودیم. صحبت‌هایی که اگرچه نادرست نبود اما تا به حال دردی از اهالی رسانه را درمان نکرده‌ است.
مسعود مدینه و دادستان و معاون سیاسی امنیتی استانداری از اهمیت رسانه و خبرنگار گفتند و هر کدام هم به نوعی گریزی به چیزهای دیگری هم زدند اما به هرحال نسبت به مراسم گذشته، کمتر حرف زدند که نکته مهمی‌ست!

*دود از کنده استاد «کوشکی» بلند شد!
وقتی نوبت به صحبت چند نفر از اهالی رسانه رسید، استاد «کوشکی» -که حدود نیم قرن است به کار مطبوعاتی مشغول است و خدا به ایشان عمر طولانی و باعزت بدهد- وقتی بر روی سن رفت، تازه یخ مراسم باز شد. او در جواب به بخشی از صحبت‌های دادستان که انتقاد از اهالی رسانه بود -البته کلیت این انتقاد درست و وارد است- به شکل جذاب و درست و هیجان‌انگیزی پاسخ‌ داد و باعث شد که ما اهالی رسانه بالاخره به صحبت‌های همکارانمان در مراسم گوش بدهیم و وسطش خیار پوست نکنیم! تشویق حضار در برابر استاد کوشکی نشان می‌داد که او به هدف زده است.
یک نکته جالب در مراسم پریروز، امتناع از صحبت کردن مدیرکل ارشاد استان و نماینده مجلس حاضر در جلسه بود که کار قشنگی بود. 
مراسم روز خبرنگار جای صحبت مسوولان نیست و امیدوارم این مسأله بالاخره نهادینه شود!

*فصل مشترک اهالی رسانه 
و مسوولان
هم مسوولان و مدیران می‌دانند که درد و گلایه و انتظار جماعت رسانه چیست و هم رسانه‌ای‌ها می‌دانند که این‌طوری نمی‌شود! معیشت و اقتصاد و امنیت شغلی جامعه رسانه، معضل همه ماست و همه هم به آن اذعان دارند اما معمولا اتفاق خاصی دراین‌باره نمی‌افتد! سال‌هاست که وضع به این‌گونه بوده و امسال بدتر هم شده، بنابراین اینکه انتظار داشته باشیم، دورانی بیاید که در روز خبرنگارش، همه چیز گل و بلبل شده باشد و مشکلات به کمترین اندازه ممکن رسیده باشند، انتظار بی‌خودی‌ست.
نگارنده در این مراسم گفت که بین آرزوهای ما و آنچه نیاز و ضرورت اولیه هر انسانی‌ست، فاصله زیادی وجود دارد. و مسوولان این فاصله را به راحتی می‌توانند در زندگی اهالی واقعی رسانه ببینند و حس کنند و خب، برایش هیچ کاری نکنند!

*رفتیم برای سال بعدی!
چند نفرمان سال بعد، همین موقع، همین روز زنده‌ایم؟ چند نفرمان همچنان مریض این کار هستیم؟ چند نفرمان هنوز داریم سعی می‌کنیم که با حفظ اصول اخلاقی به کار رسانه‌ای بپردازیم؟ چند نفر از این مسوولان هنوز مسوولند و چند نفرشان رفته‌اند؟ مطبوعات و رسانه‌ها چقدر از این اندک تاثیر امروزشان باقی مانده و چقدر به قهقرا رفته‌اند؟ سال بعد آیا موعدی‌ست که ما می‌توانیم سرمان را با افتخار بالا بگیریم و خودمان را روزنامه‌نگار و خبرنگار معرفی کنیم یا مثل امروز (به قول استاد کوشکی) باید شرمنده بشویم و عرق از روی پیشانی‌مان پاک کنیم؟
اینها سوال‌هایی‌ست که پاسخشان اگرچه تا حد زیادی معلوم است اما به اندازه یک سر سوزن، به آدم امیدواری می‌دهد که تا سال بعد هم تحمل کنیم و ادامه بدهیم. امیدوار که نه اما انگار چاره‌ای هم جز امید نداریم!

 

 
 

اضافه کردن نظر


کد امنیتی
تغییر کد امنیتی