• منتشر شده در دوشنبه, 22 مرداد 1397 12:17
خبرشمال از بی‌ارادتی مسئولان به ارزشمندترین تالاب بین‌المللی و ذخیره‌گاه طبیعی زیست‌کره گزارش می‌دهد

میانکاله در زیر آتش‌بار غفلت

 
 
 
 

خبرشمال / مائده مطهری‌زاده

میانکاله برای هزار و یکمین بار، در زیر آتش‌بار غفلت و سهل‌انگاری قسمتی از عرصه طبیعی خود را از دست داد.
این آتش‌سوزی که در نیمه‌شب بیستم مردادماه سال جاری آغاز شده بود، بخشی از اراضی تالاب میانکاله را در مرز میان گلستان و مازندران، (منطقه خزینی و میان‌قلعه)، طعمه حریق کرد.
مدیرکل حفاظت محیط‌زیست مازندران، در زمان وقوع حریق، به ایرنا گفت:«علاوه بر آنکه مأموران پایگاه‌های آتش‌نشانی از پارک حیات‌وحش سمسکنده و تالاب میانکاله با تجهیزات برای خاموش کردن آتش به منطقه اعزام شده‌اند و در تلاش برای خاموش کردن آتش هستند، از آتش‌نشانی برخی از شهرداری‌های شهرهای اطراف هم طلب کمک شده است.»

*شعله‌ور شدن مجدد آتش بعد از ساعاتی و خاموش شدن دوباره آن
آتش‌سوزی جمعه‌شب که در سطح حدود180 هکتار از اراضی میانکاله در منطقه میان قلعه (جهانشاهی) و خُزینی رخ داد و با تلاش نیروهای یگان حفاظت محیط‌زیست و منابع طبیعی بالاخره اطفا شد، اما انگار خیال خاموش شدن نداشت و بار دیگر در ساعات میانی روز بیستم مردادماه، با شروع وزش باد، بار دیگر آتش‌سوزی در اراضی این ذخیره‌گاه زیست‌کره جهان شعله‌ور شد که سطح این آتش حدود 500 هکتار برآورد شده است. بنا به اعلام منابع رسمی، از جمله خبرگزاری ایرنای مازندران، آتش‌‎سوزی اراضی حاشیه تالاب میانکاله که پس از یک بار مهار کردن دوباره شعله‌ور شده بود، سرانجام، شنبه شب با کمک باران، رحمت الهی و تلاش امدادگران خاموش شد. رئیس اداره محیط‌زیست شهرستان بهشهر نیز در این‌ باره گفت که حدود 360 هکتار از اراضی حاشیه تالاب میانکاله در این آتش‌سوزی خسارت دید.
زمان احمدی علت آتش‌سوزی را خطای انسانی اعلام کرد و افزود که عمدی یا غیرعمد بودن این آتش‌سوزی در دست بررسی است.
وی گفت: حدود 80 درصد از سطح اراضی حادثه‌دیده را بوته‌های سازیل و تمشک به عنوان زیستگاه پرندگان بومی و مهاجر تشکیل می‌دهد و بقیه گستره نیز پوشیده از درختان خودرو از جمله انار محلی بوده است.

*آتشی که گریبان میانکاله را گرفت
این اتفاق تلخ در حالی گریبان میانکاله را گرفت که معاون فنی اداره‌کل حفاظت محیط‌زیست، در گفت‌و‌گو با ما با قاطعیت از عمدی بودن آتش‌سوزی خبر داده و گفت: متاسفانه، علی‌رغم آنکه در اغلب نقاط استان، شاهد بارش باران و سردشدن هوا بودیم اما در منطقه مذکور، نه تنها از بارش، خبری نبود، بلکه گرمای محیط، هم مزید بر علت شده بود.
یداللهی، با بیان اینکه باد گرم، کار اطفای حریق را سخت‌تر کرده بود، افزود: متاسفانه در این آتش‌سوزی در حدود 330 هکتار از اراضی میانکاله که 70درصد از آن، سازیل (گیاه مرتعی) بوده است را از دست دادیم و در این بین، بخشی از اراضی، شامل انار محلی و گیاهان وحشی همچون تمشک نیز در آتش سوختند.
اما نکته تاسف‌بار و قابل تأمل و البته دردناک ماجرا اینجاست که بنا به گفته این مقام مسئول، دستگاه‌های اجرایی ذیربط همچون فرمانداری‌ها و... کمترین کمکی برای اطفای حریق نکردند و در حالی‌که محیط‌زیست و جنگلبانی، در وسط کارزار آتش با میانکاله، بیشترین فشارها را متحمل می‌شدند، بالاخره به کمک یک لودر که بعد از گذشت چند ساعت از اداره راهداری به منطقه رسید و ایجاد آتش‎بُر (یکی از راه‌های مهار آتش‌سوزی‌های گسترده در جنگل‌ها)، موفق شدیم آتش را مهار کنیم.
یداللهی، با بیان اینکه خوب است مسئولان محترم، یک‌بار برای همیشه تکلیف‌شان را با میانکاله و ارزش داشتن یا نداشتن آن بر همگان مکشوف و مشخص کنند، تاکید کرد: متاسفانه نه تنها هیچ کمک شایان توجهی را از سوی نهادها و دستگاه‌های اجرایی ذیربط شاهد نبودیم، بلکه حتی آن‌ها هم که به میدان آمدند، همچون معاون اداره‌کل مدیریت بحران استان، به‌دلیل پوشیدن لباس بزم، به‌جای رزم، عملا کاری از دست‌شان ساخته نبود!
یداللّهی که همواره در همه این سال‌های خدمت، دل پردردی از کمبودها و نبودن‌ها داشت، در این گفت‌و‌گوی کوتاه نیز به این موضوع اشاره کرد که هرچه می‌کشیم از نداشتن تجهیزات کافی و عدم توجه به این منطقه ارزشمند است و نمی‌دانم در مملکتی که اختلاس‌های نجومی صورت می‌‎گیرد چرا باید برای یک هلی‌کوپتر 70میلیاردی برای حفاظت محیط‌زیست استانی به اهمیت مازندران لَنگِ بمانیم؟!
یداللهی در پایان گفت که ما باید عمیقا متاسف باشیم برای استانی که فریادهای بلند مدیرکل حفاظت محیط‌زیستش برای (پاسداری همه‌‎جانبه از محیط‌زیست آن) از ابتدای ورود به مازندران، شنیده نمی‌شود و شاید حسرت، تنها چیزی‌ باشد که در آینده گریبان مان را خواهد گرفت و رهایمان نخواهد کرد.

*کلام آخر
امسال این چندمین بار است که پوشش گیاهی و جنگلی تالاب میانکاله دچار آتش‌سوزی می‌شود.
آخرین آتش‌سوزی در این منطقه اواسط تیرماه رخ داد که بر اثر آن دست‌کم 2هکتار از پوشش گیاهی منطقه خاکستر شد. خردادماه امسال هم میانکاله سه بار دچار آتش‌سوزی شد و دو مورد آن در فاصله کمتر از 48 ساعت با یکدیگر بود که دست‌کم 12هکتار از پوشش گیاهی و جنگلی را از بین برده بود.
سال گذشته هم حدود 300 هکتار از اراضی این تالاب به دلیل آنچه که خطای انسانی اعلام شده بود، دچار آتش‌سوزی شد. بوته‌های گیاهی و درختی مانند سازیل، تمشک و انار بومی مهم‌ترین پوشش گیاهی اراضی میانکاله است که پناهگاهی برای تخم‌گذاری پرندگان مهاجر محسوب می‌شود.
منابع محلی پیش از این گفته بودند که بیشتر آتش سوزی‌های اراضی میانکاله مشکوک است و مدعی بودند که دست‌های پنهانی به صورت عمدی آتش به جان این منطقه می‌اندازد.
اما شگفتی از این است که آیا محیط زیست با یک هلی شات « پهباد مجهز به دوربین» نمیتواند منطقه را رصد کند؟

اضافه کردن نظر


کد امنیتی
تغییر کد امنیتی