• منتشر شده در جمعه, 16 خرداد 1393 05:45

تاخیر و عدم اجرای پروژه های عمرانی

گفتگو با رحمت اله فرحی

 ا

شاره : در آستانه سفر چهارم دولت به استان مازندران ، همواره یکی از دغدغه های اصلی مردم ، نمایندگان و مسئولان استان عدم به نتیجه رسیدن تعداد قابل توجه ای از مصوبات سفر های اول تا سوم دولت در این استان است که متاسفانه پروژ های مهم و کلان در صدر آن قرار دارد .

به همین منظور در فرصت های قبل به سراغ نمایندگان مردم در مجلس شورای اسلامی رفتیم و در آینده نیز از نظرات آنان و دیگر متولیان استان نیز پرس و جو خواهیم نمد .

در این مجال برای بررسی کارشناسی علل و عوامل تاخیر ، طولانی شدن و یا عدم اجرای به موقع پروژه های عمرانی استان ، به سراغ رحمت اله فرحی فارغ التحصیل کارشناسی ارشد رشته مدیریت مالی دانشگاه تهران رفتیم تا با دیدگاههای وی در این خصوص مطلع شویم.

گفتگو از آن جهت با اهمیت است که وی سوابقی چون ذیحساب طرح های عمرانی شرکت های آب منطقه ای مازندران و گلستان ،

ذیحساب مسکن و شهرسازی ، مدیر مالی پروژه های بانک جهانی ، دارای مدرک از مرکز تورین ایتالیا و چندین سال سوابق اجرایی و مالی در پروژه های عمرانی دستگاههای اجرائی استان مازندران را داراست .

ماحصل این گفتگو را با هم می خوانیم :

- به عنوان اولین سئوال برویم سر اصل مطلب ؛ وضعیت اجرای پروژه های عمرانی در مازندران چگونه است ؟

- بنام خدا ، با توجه به سهم اندک استان مازندران در بهره مندی از اعتبارات ملی در جهت توسعه زیر ساخت ها و امور زیربنائی ، بررسی ها نشان می دهد شمار قابل توجهی از طرح ها و پروژه های عمرانی ملی و استانی در نقاط مختلف استان نیمه تمام رها شده و اکثر پروژه ها و طرح های در حال اجرا هم از جدول زمانبندی شده عقب مانده و تاخیر قابل ملاحظه ای در بهره برداری بهمراه دارد.

-گزارشاتی هم به رسانه ها می رسد که برخی از پروژه ها هم علی رغم اینکه تکمیل شدند اما قابل بهره برداری نیستند . اگر مایلید در این باره هم توضیح دهید .

- بله بررسی ها نشان می دهد که تعدادی از طرح ها و پروژه های زیربنائی تکمیل شده به دلایل گوناگون قابل بهره برداری نمی باشند و یا از طرفی سرنوشت برخی از پروژه ها تنها به مرحله فرمایشی کلنگ زنی ختم شده و اثری از اجرا در آن دیده نمی شود.

- جایگاه مازندران در این پروسه نسبت به دیگر استانها چطور ؟

- متاسفانه باید گفت استان ما در مقایسه با استان های دیگر کشور و در زمینه اجرای پروژه های عمرانی و زیربنائی ودرارزیابی و ارزشیابی آن ، عملکرد قابل قبولی ندارد !

- این کاستی ها و ضعف ها در اجرای طرح های عمرانی به روند توسعه استان را آسیب پذیر نمی کند ؟

- چرا ، همینطور است . با توجه به اینکه بسیاری از طرح ها و برنامه های توسعه ای در گروه توجه به امور زیربنائی و اجرای طرح ها و پروژه های عمرانی است وجود چنین مشکلات و نارسائیهایی در بخش های گوناگون مدیریتی و اجرایی استان تاثیرسوئی در روند توسعه استان بهمراه خواهد داشت زیرا در سالهای اخیر علی رغم حمایت های دولت، بخش عمرانی استان به دلیل روزمرگی، عدم پیگیری و عدم اجرای برنامه های کوتاه مدت و بلند مدت بسیاری از پروژه های عمرانی که کلنگ زنی و مبادله موافقت نامه شده و زمان و منابع اعتباری لازم را برای اجرا و بهره برداری بخود اختصاص داده و سرانجام نامعلومی داشته یا با تاخیرات زمانی طولانی به مرحله بهره برداری رسیده است !

- مردم می خواهند بدانند دلایل عمده و مهم عدم رشد و توسعه زیرساختهای استان چیست ؟.

- یکی از دلایل عمده و مهم عدم رشد و توسعه زیرساختهای استان ، علاوه بر سهم اندک استان از منابع زیر ساختی کشور ، در گرو طولانی شدن روند اجرای پروژه ها و طرح های عمرانی در مقایسه با جدول زمانبندی مشخص آنها و تاخیر در زمان بهره برداری پروژه هاست .

در سالهای اخیر بررسی ها نشان می دهد که علل تاخیر در زمان بهره برداری پروژه های عمرانی استان یا تطویل شدن اجرای قانونی آنها به عواملی چون مدیریتی، منابع مالی و منابع انسانی و شرایط اقلیمی و آب و هوایی استان مرتبط است .

- کندی طرح های عمرانی چه مقدار به مشکلات مدیریتی بر می گردد ؟

- فقدان نیروهای متخصص و فنی کارآمد در بخش مدیریتی و اجرائی از مرحله بررسی طرح ها و پروژه های عمرانی پیشنهادی ، نیاز سنجی، امکان سنجی و توجیه پذیری اقتصادی، اجتماعی تا مرحله تصویب و اجرای آن یکی از مهمترین عوامل کندی پروژه ها در مازندران است .

- در بحث تامین اعتبار که معمولا مدیران استان از آن گله مندند چطور ؟

- عدم تامین اعتبار کافی برای پروژه ها (پیش بینی و بار مالی ناشی از اجرای طرح در زمان تصویب) بر اساس جدول عدم تخصیص بموقع اعتبار مصوب در موعد قانونی مدیران و در پاسخگویی به تعهدات مالی ایجاد شده در سازمانهای خود با چالش اساسی مواجهه شده اند .

یکی دیگر از این موانع ، پیگیری ضعیف مسئولین و مدیران استانی خصوصاً نمایندگان مردم در جذب اعتبار ملی و بسنده کردن به منابع استانی بر این معضل می افزاید. البته نباید همه چیز را در مبحث اعتبارات به کمبود آن ارتباط داد بلکه ناکارآمدی مکانیزم تخصیص اعتبار با توجه به شاخص های مورد عمل در کمیته تخصیص استان و عدم اولویت بندی پروژه ها از نظر زمان اجرا (فصلی بودن ) با توجه به ماهیت و نوع طرح و پروژه ها و تخصیص به موقع اعتبار آنها نیز باید همیشه لحاظ گردد.

- ما فکر می کنیم نقش نظارت کافی در اجرای پروژه ها را نیز نباید نادیده گرفت .

- همینطور است . فقدان نظارت و کنترل کافی در پروژه های عمرانی از مرحله پیشنهادی طرح ها تا مرحله اجرا و خصوصاً نظارت بعد از اجرا که در مرحله بهره برداری برگشت سرمایه و سود متناسبی بایستی عائد دولت گردد وهم عدم نظارت کافی در این بخش کیفیت، اثربخشی و بازدهی و کارائی موردنظر نه تنها عاید نمی گردد بلکه این امر باعث حیف و میل در بودجه بیت المال می شود

- برخی پروژه های استان از پیمانکاران خوبی برخوردار نیستند که خود مشکلاتی به همراه دارد ..

- درست است . در مواردی هم عدم اجرای دقیق قوانین و مقررات خصوصاً رعایت تشریفات در معاملات دولتی و ضعف در واگذاری پروژه ها بر اساس رعایت اصل عدالت و رقابت به افراد و پیمانکاران لایق و قوی از نظر فنی و تجهیزاتی در استان موجب ارجاع کار به پیمانکاران سنتی و غیر مجرب می شود که در نهایت مردم آسیب می بینند.

به این مورد باید عدم آشنایی مشاوران و پیمانکاران مجری پیمان های عمرانی با علم و تکنیک ها و روش های نوین مطالعاتی، طراحی و اجرایی در روند اجرای پروژه ها و همچنین عدم بکارگیری نیروهای کارآمد و فنی و کافی در مطالعه طراحی و اجرای پروژه ها توسط مشاوران و پیمانکاران بخاطر برخورداری و بهره مندی از سود و بهره بیشترآن را هم اشاره کرد .

در رابطه با این سئوال این را هم اضافه کنم استفاده سو برخی از پیمانکاران از ضعف های قوانین و مقررات و برخورداری از سود بیشتر در پروژه ها در صورت تاخیر در زمان بهره برداری و بکارگیری روش های ناپسند و غیر معمول در جلب رضایت ناظران و مسئولان و اعمال فشار اجتماعی و سیاسی غیر معمول نیز جای تامل بسیار دارد.

- در مواردی هم شنیده شده که دستگاههای اجرایی استان هماهنگی لازم را ندارند و این موجی طولانی شدن اجرای پروژه ها می شود .

- متاسفانه بله . نبود ارتباط و هماهنگی و همکاری موثر بین دستگاه های اجرایی استان در راستای اجرای بهینه و به موقع پروژه های عمرانی است . به عنوان مثال یک شرکت ممکن است بدلیل عدم همکاری و یا تعلل خواسته یا نا خواسته چند ماه یهره برداری از یک پروژه را به عقب بیاندازد !

- شما فکر می کنید راه حل چیست ؟ شما مطالب و حتی راهکارها را گفتید . یعنی مدیران و یا پیمانکاران طرح حا اطلاع ندارند ؟

به نظرمن در کنار همه موارد یاد شده باید فقدان یا ناکارآمدی روش های تشویقی و تنبیهی در اجرای به موقع پروژه ها و تاخیرات طولانی پروژه ها را مهم دانست . به نظر من باید در یک پایگاه و بانک اطلاعاتی جامع و بروز فنی و نظارتی پروژه ها به منظور ارزیابی مستمر و بهنگام آنها در دسترس باشد تا دیگر بهانه ای برای مسئولان و پیمانکاران وجود نداشته باشد و هم یک نظارت خوبی از سوی افکار عمومی و در راس آن رسانه ها به عنوان چشمان تیز بین مردم صورت پذیرد.

- به عنوان آخرین سئوال ؛ همانطور که اطلاع دارید در آستانه سفر چهارم دولت به مازندران قرار داریم اما هنوز بسیاری از مصوبات سفرهای قبلی که عمدا عمرانی است اجرائی نشده است . شما از سفر چهارم چه انتظاری دارید ؟

- من فکر می کنم اگر برنامه ریزی ها در سفر چهارم طوری باشد که هیچ مصوبه جدیدی در استان نداشته باشیم بلکه به بررسی مصوبات سه سفر قبلی بپردازیم و اینکه مصوبات قبلی به کجا رسیده اند و چرایی به نتیجه نرسیدن بسیاری از آنها را پیدا کنیم و هم راهکارهای به اتمام رسیدن پروژه ها را نیز تعیین نماییم شاید بهترین دستاورد این سفر ارزشمند باشد .

اضافه کردن نظر


کد امنیتی
تغییر کد امنیتی