آخرین اخبار :
  • منتشر شده در پنج شنبه, 28 خرداد 1394 07:56

فیشینگ درگاه اینترنتی بانکی

سرهنگ محمد نژاد رئیس پلیس فتا استان مازندران در گفتگو با خبرنگار پایگاه خبری پلیس اعلام نمود :
 در پی شکایت و حضور فردی به پلیس فتا استان مازندران و بیان اینکه از حسابش بصورت اینترنتی و غیرمجاز برداشت صورت گرفته است که در این خصوص تقاضای رسیدگی  به پرونده را نمود.
ایشان در ادامه افزودند : پس از اخذ مرجوعه قضایی بلافاصله مراتب در دستور کار کارآگاهان این پلیس قرار گرفت و با اقدامات ويژه كارشناسان و تحقیقات از شاکی پرونده سرانجام  مشخص گردید  شاکی برای خرید شارژ تلفن همراه به سایتی مراجعه نموده است وپس از اینکه بعد از چند بار تکرار برای خرید با عدم موفقیت مواجه شده با بی توجهی به این موضوع ، بعد از چند روز با بررسی حساب خود متوجه سرقت از حساب خود بصورت اینترنتی شده است.
سرهنگ محمد نژاد اظهار داشت : با توجه به گفته های شاکی سایت مورد نظر مورد بررسی قرار گرفت و جعلی بودن درگاه بانک محرز گردید و با بررسی سایر ابعاد پرونده تعداد دو سایت دیگر نیز شناسایی شده و مشخص گردید این سایت نماد اعتماد الکترونیکی را نیز جعل نموده است .  
رئیس پلیس فتا استان مازندران عنوان داشتند : با توجه به این که یکی از ساده‌ترین روش‌های مقابله با فیشینگ دقت به آدرس وب‌سایتها می باشد ، در بعضی از مواقع کلاهبرداران با جعل صفحات درگاه پرداخت الکترونیکی بانک‌ها، شما را به صفحاتی هدایت می‌کنند که آدرسی بسیار شبیه آدرس بانک اصلی دارند و در صورت عدم دقت خریدار و ورود اطلاعات کارت بانکی خود شامل شماره کارت، رمز عبور، cvv2 و تاریخ انقضای کارت، این اطلاعات را در سیستم خود ثبت کرده و عملا امکان هر گونه اقدامی را با حساب و موجودی قربانی دارند.
سرهنگ محمد نژاد برای جلوگیری از این گونه سرقت ها اظهار داشت :
1-در هنگام خرید آنلاین و در زمانی که پس از انتخاب کالا به درگاه پرداخت الکترونیکی بانک رهنمون می‌شوید، دقت کنید که حتما آدرس صفحه درگاه پرداخت الکترونیکی، متعلق به همان بانکی باشد که آرم و لوگوی آن را در صفحه مشاهده می‌کنید.
2-هموطنان بهتر است از سایت‌های دارای نماد اعتماد الکترونیک (E-namad) معتبر استفاده کنند، اطلاعات تکمیلی مربوط به این نماد را می‌توانید در سایت www.enamad.ir مشاهده کنید. نماد اعتماد الکترونیک نشانه‌ای است که مرکز توسعه تجارت الکترونیک وابسته به وزارت صنعت، معدن و تجارت الکترونیک جهت راه اندازی کسب و کارهای اینترنتی به فروشگاه‌های الکترونیکی اعطاء می‌کند.
3-سیستم پرداخت الکترونیکی همه بانکها از ssl و روشهای مطمئن رمز نگاری استفاده می‌کند. دقت کنید که در نوار آدرس کنار آدرس اینترنتی صفحه پرداخت بانک نماد یک قفل یا عبارت  https:// درج شده باشد، در غیر این صورت قطعا صفحه جعلی است و قصد به سرقت بردن اطلاعات کارت بانکی شما را دارد.

 

اضافه کردن نظر


کد امنیتی
تغییر کد امنیتی