• منتشر شده در یکشنبه, 12 مرداد 1399 12:52
نگاهی به حضور مربیان مازنی در تیم های ملی(منهای کشتی)؛

اعتماد به ستاره سازها

 
 
 
 
اختصاصی خبرشمال  /

حسرتِ گذشته تبدیل شده به یک انتظار دائمی. حالا که مازنی ها برای تیم های ملی ستاره می سازند، پس حتمن می توانند از ملی پوشان دیگر استان ها هم قهرمانان بهتری بسازند.
دیگر عجیب نیست اگر مازنی ها به کادر فنی تیم های ملی برسند با اینکه هنوز توقع مان برآورده نشده که باید سرمربیان پرتعداد هم داشته باشیم.
نظیر بهروز عطایی باز هم در ورزش مازندران خواهیم داشت.
سابقه داشته اما خیلی کم و نه به این وسعت که بهروز عطایی آن نتایج خاطره انگیز را با یکی از تیم های ملی گرفت، قهرمانی جوانان جهان در بحرین.
بهروز عطایی آملی سرمربی تیم ملی جوانان ایران در سال ۹۸ بود که بر تخت قهرمانی جهان برای نخستین بار تکیه زد. ایران در بحرین ۲۰۱۹ با تاکتیک های جسورانه عطایی که تیمش را نترس به میدان رقابت با بزرگان فرستاد به یک عنوان تاریخی دست یافت.
بهروز عطایی در کنارش یک کمک واقعی و یک یاور عالی را داشت. حسین کاظمی همشهری عطایی ست و فضایی آکنده از آرامش را برای عطایی بوجود آورد تا فقط روی کیفیت فنی متمرکز شود. عطایی در هدایت کاله هم مثل همیشه موفق بود.
مسعود فلاح از جمله مربیان مخلص و سازنده ورزش مازندران است که حضورش به تبلور قابلیت هایمان در بسکتبال باویلچر منتج شده است.
مسعود فلاح امور فنی و سازمانی تیم بسکتبال باویلچر استان را برعهده دارد و فقط در سال ۹۸ چهار بار عناوین مهمی را بدست آورد که یکی از آنها در تورنمنت ارمنستان با تیم موفق شهروند آمل بود که با فلاح مداوم در لیگ کشور روی سکوهای برتر ایستاد.
قهرمانی با تیم ملی در رقابت های بین‌المللی ترکیه و ژاپن و همچنین سومی در مسابقات قهرمانی آسیا-اقیانوسیه از جمله نتایج خوبی بود که مسعود فلاح به عنوان مربی تیم ملی گرفت و فراموش نکنیم که اثربخشی این مربی آملی به قدری نمایان بود که از حالا عضوی از کادر فنی تیم ملی پارابسکتبال در پارالمپیک توکیو شده است.
از نظر قدمت و تداوم در عرصه مربیگری ملی، هنوز هیچکس را یارای رقابت با محمدرضا حاج یوسف زاده نیست!
هنر والای این مربی قدیمی و خوشنام جودو و پاراجودوی قائمشهر آنقدر عیان است و برجسته که حتی پیشنهادات کشورهای پیرامونی مرتب می رسد اما قبول نمی کند.
در احیای پاراجودوی ایران نقش اصلی را حاج یوسف زاده داشته که تولد ستاره مازنی محمدرضا خیرالله زاده را به همراه داشت.
بیش از ۲۰ سال است که درهای مختلف ملی هدایت جودوکارها از نوجوانان تا بزرگسالان را برعهده داشته و به واقع قابل ترین مربی این رشته در همه دورانش است.
هر تیمی در اختیارش قرار داده شده بهترین بازدهی را داشته. برای همین است که در هفتمین دهه زندگی اش هم تیم ملی بسکتبال جوانان در ید اوست و از کنارش نمی گذرند.
محمدرضا نوری نامش عجین شده با بسکتبال مازندران و بخصوص در عرصه ملی بارها و بارها هدایت تیم های ملی پایه را برعهده داشته است.
در سال ۹۸ هم فرصتی برای حضور در عرصه بین المللی نداشت اما عنوان سرمربی تیم ملی جوانان با وی بود با این حال در تیم کوچین آمل بهترین استعدادهای کشور را گردهم آورد و از آنان یک تیم شکست ناپذیر ساخت که در ۲۱ بازی متوالی لیگ یک به پیروزی رسیدند و آماری اعجاب آور را ثبت کردند.
در چند سال گذشته ثمره زیاد تلاش‌های رضا حاج اسبویی نمایان تر شده و این گلر اسبق، مربی دروازه بانان ثابت در تیم های ملی فوتبال است.
سخت است که در فوتبال که بیشتر به چند گروه فنی مشخص فرصت عرض اندام می دهد، امکان کار و القای توانایی خود را بیابید اما رضا حاج اسبویی بابلی مثال بارزی است که مازندرانی ها می توانند در کادر فنی فوتبال بسیار موثر باشند.
حاج اسبویی برای چندمین بار در سال های اخیر همراه با تیم ملی فوتبال نوجوانان بود و در شروع به حمید استیلی در تیم ملی امید هم به او کمک کرد.
رضا فقط یک مربی دروازه بانان نیست و با توجه به شایستگی ها و سوابقی که دارد کمک فکری بزرگ برای سرمربی است.
مهم‌ترین ویژگی وزنه برداری استان در یک دهه گذشته ورود مربیان جوانتر به گرده و روی صحنه است که می آیند تا به مربیان قدیمی و شناخته شده و کاربلد کمک کنند.
مازندران که بزرگانی چون قاسم غزالیان، سعید حمزه نتاج، سعید سلامت، اکبر غلام نتاج را داشت، مربی ناب دیگری را در معیت تیم ملی به یک آوردگاه مهم اعزام کرد که عالی بود.
علی قربان نژاد مربی ساعی ساروی در قهرمانی نوجوانان و جوانان آسیا عضو تیم ملی بود و زحمات زیادی را کشید.
علاوه بر این آیدین نصرتی که در کار خوب چند وزنه بردار خوش آتیه استان اثربخشی شگرف داشته در حالی برای دومین بار مربی تیم قابل ایران مال شد که همه او را آینده وزنه برداری ایران در عرصه مربیگری می دانند بماند که بهداد سلیمی هم پس از گذران یک دوره کلاس بین المللی حرفه ای در مقام سرمربی تیم ایران مال وارد لیگ ایران شد.
همیشه در قایقرانی تعداد مربیان مازنی در تیم های ملی زیاد بوده و در سال ۹۸ هم وضعیت به همین منوال بوده است.
در آب های آرام که تخصص مربیان مازنی این حسین ملکی سرمربی تیم ملی کایاک و ایمان پورعزیز سرمربی تیم ملی کانو در جوانان و زیر ۲۳ سال بودند که حتی در مسابقات جهانی هم حضور یافتند.
در کانوپولو هم هدایت تیم ملی جوانان به مصطفی حق جو سپرده شد که دلیل اصلی برای تعدد حضور استعدادهای مازنی در این بخش از قایقرانی است.
با وجود التهابات زیاد و ناآرامی های زاید در بوکس مازندران، در بعد فنی سال ۹۸ را می توان از درخشان ترین سال‌های اخیر دانست. چهار مربی مازنی در تیم‌های ملی به کار گرفته شدند.
در رقابت های بوکس جوانان آسیا امید رشید مربی تهرانی که سال هاست در نور مازندران زندگی می کند و تعصب و تعهد زیاد به این آب و خاک دارد سرمربی بود و جاسم دلاوری و اسماعیل مختارپور را هم به کار گرفت که در واقع ایجاد فرصتی مطلوب برای دو مربی شایسته استان بود.
مهدی طلوتی هم به اردوی تیم ملی بوکس بزرگسالان دعوت شد و مدتی را کار کرد و تجربیات تازه ای را انداخت.
چهار گوشه رینگ مازندران را چهار مربی قابل استان که هنوز به عنوان یک مربی جوان هستند، پر کردند که شوق‌انگیز است.
یک موقعیت پایدار در تیم ملی ووشو داریم و آن حضور حتمی مربیان در رویدادهای بزرگ است.
به واسطه صحت سازندگی ووشوی استان و حضور مداوم مبارزین مازنی در تیم های ملی بهره گیری از نیروهای فنی استان در قالب کادر فنی کاملا طبیعی است.
در سال ۹۸ علی دهقان قهرمان اسبق جهان اولین تجربه اش را در معیت تیم ملی بزرگسالان به عنوان مربی گذراند و عالی هم بود و با تیم ملی عنوان تاریخی قهرمانی ساندا را بدست آورد.
در جوانان آسیا هم که برونئی میزبان بود کیوان شیرآقایی حضور داشت و به تیم ملی کمک کرد تا همچنان با تعدد زیاد حضور در ترکیب تیم های ملی، جوانترین مربی فعال مازنی در تمامی رشته های ورزشی باشد.
در ژیمناستیک هم سالی نبوده که مربی ملی نداشته باشیم. همیشه در این رشته که بخشی از قوایش در مازندران است، شاهد حضور مربیان لایق در تیم‌های ملی هستیم.
در سال ۹۸ اتفاق ویژه خداحافظی هادی خناری نژاد ارباب حلقه ها و پیوستن او به جرگه مربیان بود که هنوز زمان زیادی نگذشته بود، به عنوان مربی تیم ملی دعوت به کار شد.
پیش از این هم مجید موسوی به عنوان مربی تیم ملی ترامپولین و یکی از بهترین و سازنده ترین مربیان در این بخش از ژیمناستیک به تیم های ملی فراخوانده شده بود.
این رشته در مازندران مربیان توانای زیادی دارد از حمیدرضا هاشمی تا مهدی خناری نژاد بازیکن ساز گرفته تا احسان خدادادی که در حال پرورش گروه تازه‌ای از بهترین هاست.
 در نمایش درخشان تیم های ورزشی ایران در رقابت های کارگران جهان که در اسپانیا برگزار شد دو مربی مازنی هدایت تیم های ملی را برعهده داشتند و البته بارزترین نقش را در هم قهرمانی آنها ایفا کردند.
بهزاد محمودی مربی فهیم و همواره تحسین شده والیبال استان که کاش این رشته فارغ از روابط، عناوین را بر اساس قابلیت ها در ید توانایی مربیان کارکشته قرار می داد؛ تیم ملی را فاتح جهان کرد.
اکبر خجسته مربی زحمتکش مازنی هم تیم ملی کشتی ساحلی را بر سکوی نخست جهان با انواع مدال های نفرات تیم رساند.
در سالی که گذشت تیم های جانبازان و معلولین و بهتر است بگوئیم پارالمپیکی‌ها، که شامل نابینایان و کم بینایان هم می شود با تعدد نفرات فنی از استان همراه بود.
حسین توکلی چهره سرشناس محمودآبادی ورزش مازندران در رقابت‌های جهانی قزاقستان تیم ایران را بر سکوی نخست نشاند که اولین تجربه‌اش در پاراوزنه بود. علی محمودی مربی خوب ساروی استان هم در ترکیب این تیم بود.
در فوتبال هفت نفره که در جهانی اسپانیا با ناداوری شکست خورد علی واثقی مربی ساروی مربی دروازه بانان بود.
در تیم فوتبال پنج نفره(نابینایان و کم بینایان) هم تیم ملی تمرینات خود را برگزار کرد که حسین آصفی مربی قائمشهری به اردو فراخوانده شد.
در این بخش از ورزش شمار مردان فنی قابل توجه است و این در حالیست که نقی مهدوی مدیر تیم های ملی فوتبال cp هم از ساری و رئیس هیات جانبازان و معلولین استان است.
با گشایش ورودی های تازه برای افتخار آفرینی ها در کشتی، شانس ها برای نفرات و حتی مربیان مازنی ایجاد شد تا قابلیت های خود را نشان دهند.
در کشتی ساحلی و سنتی حرف اول و سوت نخست را مربیان مازنی می زنند.
رضا شاه منصوری مربی خوشنام تنکابنی در سال های اخیر در کشتی ساحلی زحمات زیادی کشیده و در المپیک ساحلی هم هدایت پویا رحمانی دلاور طلایی مازندران را در قطر برعهده داشت.
رامین احمدی کمرپشتی مربی جوان و خلاق قائمشهری نیز همراه با تیم ملی کشتی آلیش در جهانی نورسلطان حضور داشت و از تجربه اش کمک های بزرگ به تیم ایران رساند.
هدایت تیم کشتی آلیش بانوان هم با ستاره اسماعیلی بود که دو نشان هم توسط مازندرانی ها به دست آمد و تیم ایران هم عنوان قهرمانی جهان را کسب کرد.
مربیان کشتی در آزاد و فرنگی را هم پیش از این مجزا بازگو کردیم که به لطف آنها، مدال های ورزش مازندران در رشته اول سه رقمی شد.

 

 
 

اضافه کردن نظر


کد امنیتی
تغییر کد امنیتی