آخرین اخبار :
  • منتشر شده در شنبه, 21 تیر 1399 09:56
هشدارنوشت «خبرشمال» به بهانه حضور معاون وزیر بهداشت در مازندران در روزهایی که غول کرونا دوباره از خواب بیدار شده؛

آقای «حریرچی»؛ شب‌بخیر و موفق باشید!

 
 
 
 

هومن حکیمی /


به جای مقدمه: همین چند وقت پیش (که خیلی هم دور نیست) بود که استاندار مازندران، بدون اینکه منتظر معجزه یا کمک خاصی از بالادستی‌ها باشد، در پیک اول کرونا که همراه با ترس و اضطرابی همه‌گیر و فراگیر شده بود و ناشناختگی این موقعیت تازه، بر نگرانی‌ها دامن می‌زد، چند تصمیم مهم و اثرگذار گرفت که باعث شد مازندران گردشگرپذیر، از آسیبی که اغلب منتظر بودند دچارش شود، فاصله بگیرد و اوضاع در آن روزها که همسایه ما گیلان، با شدت و حدت بسیار بیشتری دچار کرونا شده بود، تا حد زیادی کنترل شود اما... .

«مجید حسین‌زادگان» و مردم و نخبگان و... در استان، خیلی زود متوجه شدند که با دست روی دست گذاشتن نمی‌شود از آسیب کرونا در امان ماند. استانداری مازندران تصمیم گرفت مبادی ورودی مازندران را کنترل کند و اجازه ورود و خروج بی‌دلیل به کسی ندهد. تب‌سنجی و «چک‌آپ» آنهایی که می‌خواستند وارد استان شوند انجام شد و جز به خاطر موارد ضروری کسی نمی‌توانست مثلا به‌عنوان مسافر وارد مازندران شود.
این تصمیم به‌هنگام اما توسط مقامات رده‌بالاتر و کشوری «وتو» شد و از آن به بعد و به‌خصوص در چند تعطیلی پشت سر هم آخر و وسط هفته‌ای، مازندران مواجه شد با حجم بالایی از مسافران که فکر می‌کردند، کرونا هم بخشی از توهم توطئه است یا به تحریم ربط دارد یا به خاطر این است که «مهدی طارمی»، آن تک‌به‌تک دقیقه 90 جلوی دروازه «پرتغال» را ازدست داده که درنهایت باعث رفتن «کیروش» و سرخوردگی بخش عظیمی از جامعه شده است!
هر چقدر هم استاندار و و دیگر مسوولان و اهالی رسانه مازندران گفتند و نوشتند که «این‌طوری، وضع بد می‌شود و...» کسی توجهی نکرد.
بعد از مدتی دیگر، دولت تصمیم گرفت که همان حداقل محدودیت‌های پراکنده‌ای را هم که ایجاد کرده بود، بردارد و به این ترتیب، به تدریج و کمی بعد، به وفور، تقریبا تمام مشاغل به حالت عادی برگشتند و ادارات هم دیگر مورد «شیفتی کردن» را لغو کردند و تردد عادی شد و...، اما این وسط، همچنان یک چیزی غیرعادی بود؛ نگاه یک‌دست مسوولان تصمیم‌گیر به این معضل ناشناخته خطرناک جدید!
در این چند ماهی که از حضور کرونا در زندگی ما می‌گذرد، کشور ما هرگز نتوانسته یک رویکرد منسجم در مبارزه با آن را در پیش بگیرد. دولت و وزارت بهداشتش به‌عنوان تقریبا اصلی‌ترین دستگاه مقابله با کرونا، تا این لحظه نتوانسته‌اند به یک هماهنگی کامل برسند. در نتیجه وزارت کشور و ستاد بحران و وزارت فرهنگ و ارشاد به‌عنوان بخش اصلی آگاه‌سازی مردم و بقیه دستگاه‌ها و نهادهای مرتبط هم نتوانستند و نمی‌توانند، همگام و هماهنگ و کاربردی، رفتار کنند.
این ناهماهنگی هم خیلی سخت است که در ادامه ایجاد شود چون می‌بایست به خاطر ماهیت کرونا و نحوه عجیب و غریب تکثیرش، تا به جال ایجاد می‌شد و مقابله با شیوع کرونا مثلا مانند آماده‌سازی تیم ملی فوتبال برای شرکت در جام‌جهانی نیست که فوقش به خاطر بی‌برنامگی و موازی‌کاری و جدی‌نگرفتن اهمیت این حضور، در عین شایستگی از صعود از گروهمان باز بمانیم!
ناهماهنگی در مقابله با کرونا، می‌تواند جان عده زیادی از مردم جهان و ما را بگیرد (و دارد می‌گیرد)، بنابراین در این موقعیت، چه فرقی می‌کند که «اسحاق جهانگیری» دلش برای مردم ما و شرایط سخت‌شان می‌سوزد یا نه و  چه فرقی می‌کند باور داشته باشیم که وزیر بهداشت و معاون محترمش؛ آقای «حریرچی»، (که برای بار سوم است در این مدت به مازندران می‌آید) واقعا دوست دارند برنامه‌ریزی بهتری انجام شود و خودشان هم گلایه‌های درستی از اوضاع پیش آمده دارند یا نه و چه فرقی می‌کند که مازندران، یک استاندار آگاه دارد که می‌داند باید چه تصمیمی را در چه زمانی بگیرد و چطوری اجرا کند تا میزان آسیب به کمترین اندازه ممکن برسد، وقتی این ناهماهنگی لعنتی مزمن مسری در سطح کلان کشور بین مدیران و مسوولان ارشد، همه این دلسوزی‌ها و تلاش‌ها و تصمیم‌گیری‌ها را کمرنگ می‌کند یا از بین می‌برد؟
اینکه کادر درمانی ما در این مدت با کمترین امکانات و با تحمل رنج فراوان هنوز پای کار است اما...، اینکه درصدی از مردم، خوشبختانه عشق به هموطن و شعور و آگاهی و قانون‌مداری را هنوز فراموش نکرده‌اند اما...، اینکه تعدای از مسوولان ما هنوز معنای واقعی مسوولیت و تعصب و مدیریت را می‌دانند و رعایت می‌کنند اما...، اینکه «مهدی طارمی» هنوز خودش را به خاطر از دست دادن آن موقعیت طلایی نبخشیده و البته آن اتفاق باعث شده که در سطح اول فوتبال دنیا بیشتر از قبل بدرخشد اما...، یعنی که ما هنوز به شکل مجمع‌الجزایری خوب عمل می‌کنیم اما وقتی قرار است جزیی از یک کلّ هماهنگ و موثر بشویم، کُمِیت‌مان لنگ می‌زند و باقی ماجراها.
حالا ولی ما مازندرانی‌ها خوشبختانه یا متاسفانه، هنوز مهمان‌نوازان خوب و خونگرمی هستیم و به‌خصوص با غیر هم‌استانی‌هایمان خیلی خوب و مهربان تا می‌کنیم؛ پس جناب آقای «حریرچی»؛ معاون محترم وزیر بهداشت، به مازندران باز هم خوش آمدید و از اینکه پیگیر مسایل هستید ممنونیم اما لطفا وقتی تشریف بردید به پایتخت، ضمن اینکه سلام ما را به آقای وزیر و جناب رییس‌جمهور می‌رسانید، به آنها بفرمایید که دست‌کم مازندران، اگر طبق فرمایش اخیر آقای «جهانگیری» که فرمودند در مبارزه با کرونا به استانداران، تفویض اختیار می‌شود، برایش این اتفاق بیفتد، می‌تواند گلیم خودش را به اندازه‌ای که باید از آب بیرون بکشد. باقی‌اش که جان و سلامتی مردم مازندران و همه کشور در امنیت کامل‌تری قرار بگیرد، مربوط می‌شود به همان هماهنگی کذایی که اگر کرونا هم نتواند باعث ایجادش شود، پس دیگر دیدار ما و شما به قیامت!

در دیدار معاون کل وزیر بهداشت با استاندار مازندران تاکید شد؛

اعمال برنامه ها و اقدامات ویژه

ایرج حریرچی، معاون کل وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی، که پس از شیوع مجدد کرونا ویروس و افزایش بیماری کووید 19 به مازندران سفر کرد، پس از بازدید از بیمارستان امام خمینی(ره) و خاتم‌الانبیاء(ص) شهرستان بهشهر، با حضور در دفتر کار احمد حسین‌زادگان، مقام عالی دولت در مازندران با وی دیدار و گفت‌وگو کرد.
حریر چی در حاشیه این دیدار با اشاره به این که متاسفانه 7 شهرستان مازندران اکنون در وضعیت قرمز به سر می‌برند که وضعیتی هشداردهنده است، افزود: این وضعیت از بازگشایی‌های ناگزیر برای تأمین معیشت مردم و تغییر رفتار جامعه ناشی شده است.
معاون کل وزیر بهداشت با اعلام این که برنامه‌ها و اقدامات ویژه در راستای مقابله با بیماری کرونا و شیوع کرونا ویروس در مازندران در دستور کار قرار دارد، تصریح کرد: این برنامه شامل دو دسته است؛ نخست؛ آمادگی‌های بیمارستانی که تدابیر آن اتخاذ شد و اقدام دیگری که بسیار مهم‌تر است، رعایت فاصله‌گذاری اجتماعی و برخی محدودیت‌ها و تعطیلی‌هاست که متعاقبا اعلام می‌شود.
احمد حسین‌زادگان، استاندار مازندران نیز در این دیدار گزارشی از وضعیت اقدامات صورت‌گرفته و برنامه‌های در دست اقدام در مقابله با بیماری کرونا در استان ارایه کرد.
وی گفت: هرگونه تجمعات که طبیعتا منجر به شیوع بیماری می‌شود ممنوع است و از مردم تقاضا داریم مسأله را بسیار جدی بگیرند و از برپایی جلسات مختلف و شرکت در آن‌ها پرهیز کنند.
مقام عالی دولت در مازندران با تاکید بر رعایت شدید دستورالعمل‌ها و محدودیت‌ها از سوی تالارهای پذیرایی، یادآور شد: اگر این محدودیت‌ها رعایت نشود، اماکن موردنظر تعطیل و مجوز فعالیت آن‌ها باطل می‌شود.
در این جلسه همچنین روسای دانشگاه‌های علوم پزشکی مازندران و بابل و برخی مدیران مسوول حضور داشتند.

 

 
 

اضافه کردن نظر


کد امنیتی
تغییر کد امنیتی