آخرین اخبار :
  • منتشر شده در دوشنبه, 12 خرداد 1399 10:10
گزارش «خبرشمال» از نشست خبری مدیر صندوق بیمه اجتماعی - کشاورزان، روستاییان و عشایر مازندران؛

توسعه نظام بیمه اجتماعی هدف ما است

 
 
 
 

سرویس سیاسی /


دکتر محمد ابراهیمی به مناسبت پانزدهمین سالگرد تاسیس صندوق بیمه اجتماعی کشاورزان، روستاییان و عشایر استان مازندران  با خبرنگاران و اصحاب رسانه نشست و ضمن تبیین راهبردهای صندوق و وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی در  خصوص توسعه نظام بیمه اجتماعی، گزارشی مفصل از عملکرد صندوق در استان مازندران ارائه کرد.
 وی در ابتدا گفت: بیمه اجتماعی کشاورزان، روستاییان و عشایر ذیل اصل 29 قانون اساسی در زیرمجموعه وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی تشکیل شد، وزارت‌خانه‍ای که چندین دستگاه خدمات اجتماعی را سرپرستی می‌کند از فنی و حرفه‌ای، بهزیستی، بانک رفاه، بانک توسعه تعاون، صندوق کارآفرینی امید، صندوق بازنشستگی کشوری و بیمه اجتماعی کشاورزان، روستاییان و عشایر که هر کدام از این دستگاه‌ها خدمات مختلفی ارائه می‌کنند اما در حوزه بیمه‌های اجتماعی سه سازمان در این وزارتخانه فعال هستند که صندوق بیمه اجتماعی  کشاورزی روستاییان و عشایر یکی از همین دستگاه‌ها است.
مدیر صندوق بیمه اجتماعی کشاورزان، روستاییان و عشایر مازندران، شمار افراد تحت پوشش این صندوق را در استان بیش از ۱۰۵ هزار خانوار اعلام کرد.
محمد ابراهیمی  با بیان اینکه تمامی مشاغل ۲۳۰ گانه کشاورزی و تمامی روستاییان زیرپوشش صندوق بیمه اجتماعی قرار می‌گیرند، گفت: ۵۰ درصد جمعیت استان در روستاها سکونت دارند و این جمعیت با ارائه گواهی سکونت در روستا می‌توانند از مزایای بیمه اجتماعی بهره‌مند شوند.
وی با اشاره به اینکه کشاورزان ساکن در شهرهای کوچک و کشاورزان  غیرساکن در روستاها نیز تحت پوشش بیمه اجتماعی قرار خواهند گرفت، گفت: بیمه اجتماعی با یارانه دولت، مشمولان را تحت پوشش قرار می‌دهد.
ابراهیمی یادآور شد: طبق قانون دولت مکلف است، خدمات بیمه اجتماعی، درمانی و غیره را با مشارکت دولت به مشمولان ارائه دهد، از این رو حق بیمه ۱۵ درصد سطوح درآمدی افراد است و بیمه شده سالانه با پرداخت پنج درصد حق بیمه می‌تواند از خدمات بهره‌مند شود.
مدیر صندوق بیمه اجتماعی کشاورزان مازندران با اظهار اینکه تاکنون بیش از ۱۰۵ هزار خانوار عضو صندوق بیمه اجتماعی هستند، افزود: بیش از پنج هزار خانوار از مستمری‌های بازنشستگی، ازکارافتادگی و مستمری فوت بهره‌مند شدند.
ابراهیمی یادآور شد: برای اولین بار در تاریخ صندوق برای مستمری بگیران فیش حقوقی تعریف شده است و همانند کارمندان دولت می‌توانند از خدمات آن بهره‌مند شوند.
وی ادامه داد: همچنین برای اولین بار، مستمری بگیران و مقرری بگیران در قالب طرح ضیافت رضوی، زائراولی‌ها به مشهد مقدم اعزام شدند.
مدیر صندوق بیمه اجتماعی، کشاورزان، روستاییان وعشایر مازندران، کاهش بیش از ۵۰ درصدی بازه زمانی صدور حکم مستمری را از جمله اقدامات بیان کرد و گفت: با مکانیزه شده امور، از درخواست بیمه شده تا صدور حکم، سه روز زمان می‌برد.
ابراهیمی همچنین از امضای  تفاهم‌نامه‌های متعددی با دستگاه‌های مختلف خبر داد تا مسیر خدمات‌رسانی را به طیف‌های بیشتری از مردم خبر داد ازجمله تفاهم‌نامه با اداره‌کل ورزش و جوانان برای بیمه اجتماعی برخی از ورزشکاران، تفاهم‌نامه با اتحادیه نظام صنفی کشاورزان و همچنین تفاهم‌نامه‌ای با شورای استان به امضا رسید موفق شدیم بسیاری از اعضای شورا را از خدمات خود بهره‌مند سازیم ضمن این‌که در حوزه بیمه خبرنگاران هم تفاهم‌نامه‌ای در دست امضا با اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی مازندران داریم تا بتوانیم به خبرنگارانی که از هیچ نوع بیمه‌ای استفاده نمی‌کنند، از این خدمات ما بهره‌مند شوند.
مدیر صندوق بیمه اجتماعی کشاورزان، روستاییان و عشایر به روند گسترش خانواده‌های این صندوق اشاره کرد و گفت: در سال 84 که صندوق تأسیس شد و در مازندران شروع به کار کرد  1600 خانوار به عضویت صندوق درآمدند، در سال 85  این رقم به 9000 خانوار رسید و در سال 86 که موجی ایجاد شد این عدد به 14 هزار خانوار رسید اما از سال 86 تا 95 هر ساله سه هزار، 4 و 5  و 6 هزار خانوار به خانواده بیمهشدگان اجتماعی صندوق اضافه میشد اما از سال 96 تا 98 شاهد جهشی بزرگ بودیم به شکلی که در سال 96 تعداد 12 هزار و 500 خانوار و در سال 97  تعداد 12 هزار و 600 خانوار و در سال 98 نیز 13 هزار و 600 خانوار به صندوق پیوستند که نشان دهنده یک برنامه‌ریزی دقیق و همکاری فرمانداران، بخشداران و دهیاران به این آمار رسیدیم و همین برنامه و همکاری موجب شد در سه سال متوالی استان مازندران رتبه برتر را به خود اختصاص دهد.
وی همچنین گفت: در سال ۹۸ رقمی معادل ۲۰ میلیارد تومان مستمری پرداخت کردیم که میانگین دریافتی‌ها حدود یک تومان بستگی به پرداختی سال‌های خود، مستمری دارند.

 

 
 

اضافه کردن نظر


کد امنیتی
تغییر کد امنیتی