آخرین اخبار :
  • منتشر شده در شنبه, 10 خرداد 1399 11:38
«خبرشمال» بهره‌گیری از راهکارهای کم خطر به جای استفاده از روش‌های سریع و خشن برای تولید محصول توت‌‎ فرنگی را بررسی می‌کند؛

توت فرنگی فقط محض قشنگی؟!

 
 
 
 
مائده مطهری زاده /
 

بازار پسند بودن همیشه هم خوب نیست و گاهی اوقات به قیمت به خطر افتادن جان انسان‌ها تمام می‌شود.
مثل همین توت فرنگی‌های خوش آب و رنگ و قشنگی که به لطف استفاده مستمر و بیش از حد و اندازه از سموم شیمیایی به قدری درشت و سرخ شده‌اند که اصلا شبیه هر چیزی هستند جز توت‌فرنگی و آنها که زرنگ‌تر هستند و به عبارتی سلامت اعضای خانواده برایشان مهم است، هیچگاه به سراغ آنها نمی‌روند و معمولا به دنبال توت فرنگی‌های کوچک و حتی کمی هم زخمی هستند، چون می‌دانند این توت فرنگی‌ها کمتر از آن خوش آب و رنگ‌ها و قشنگ‌‌ترها آغشته به انواع و اقسام سموم شیمیایی شده‌اند!

*اما مگر می‌شود بهار را بدون
 توت فرنگی تصور کرد؟
میوه خوشرنگ و آبداری که سرشار از آنتی اکسیدان‌‌ها  پلی فنل‌هاست و همین امر نیز از آن یک ماده موثره در برابر بیماری‌های قلبی عروقی و انواع مختلف سرطان ساخته است و همچنین طبق تحقیقات به عمل آمده ویتامین C موجود در توت فرنگی حتی برای سلامت پوست و مو نیز مفید بوده و فیبر موجود در آن نیز باعث کاهش وزن و بهبود هضم غذاست؛ اما این میوه خوشمزه و آبدار که برای سالیان متمادی آذین‌بخش ظروف میوه مردم ایران بوده است چند سالی است به دلیل استفاده مستمر و بیش از اندازه کشاورزان از سموم شیمیایی، کمتر جایی در سبد غذایی خانوارهای قائل به زندگی سالم پیدا کرده است.
حتی اگر به شایعات و اخبار کذبی که این روزها در خصوص به بازار آمدن توت‌فرنگی‌های انگلی و میکروبی در فضای مجازی منتشر می‌شود هم گوش نسپاریم و توجهی نکنیم، اما از مخاطرات فراوانی هم که استفاده غیرمجاز از سموم شیمیایی برای تولید توت فرنگی ایجاد می‌کند هم نمی‌توانیم چشم‌پوشی کنیم.

*ضرورت روی آوردن
 به کشت نوین توت فرنگی
ملایی معاون امور باغبانی جهاد کشاورزی مازندران در این باره به «خبرشمال» می‌گوید: جهاد کشاورزی مازندران در این سال‌ها تلاش‌های بسیاری کرد تا کشت نوین توت فرنگی را همچون سایر انواع محصولات کشاورزی در میان کشاورزان فراگیر کند و البته در خصوص به عمل آوری محصول سالم توت فرنگی نیز راهکارهای عمده‌ای وجود دارد که بارها در صداوسیمای استان مازندران و از طریق مروجان ما در دهیاری‌های استان بر آن تاکید شده است.

*استفاده از ارقام تجاری به جای ارقام سنتی و تهیه نشاهای سالم از مراکز مطمئن تولید بذر
به گفته ملایی استفاده از ارقام تجاری بذر توت فرنگی به جای استفاده از ارقام سنتی آن که نسبت به آفات نیز مقاوم‌تر هستند و همچنین خریداری و تهیه بذر و نشاهای سالم و عاری از بیماری‌های ویروسی از مراکز مطمئن تولید نشا از جمله راهکارهاست.

*استفاده از روش‌های نوین کشت به جای کشت‌های سنتی
ملایی ادامه داد: استفاده از روش‌های نوین کشت نیز یکی از راهکارهای مناسب برای کاهش استفاده از سموم شیمیایی است به این ترتیب که در شیوه‌های جدید کشت، به دلیل کاهش تراکم و کشت توت فرنگی در فواصل بیشتر، به شکل ردیفی، تهویه مناسب در میان بوته‌های توت فرنگی ایجاد شده و همین امر نیز به رشد کمتر علف‌های هرز و در نهایت کاهش استفاده از علفکش‌ها می‌انجامد.

*تغییر کشت بعد از دوسال کشت متوالی توت فرنگی
معاون امور باغبانی جهاد کشاورزی مازندران البته به این نکته نیز اشاره کرد که رعایت تناوب و توالی در کشت توت فرنگی نیز از دیگر نکاتی است که کشاورزان عزیز باید به آن توجه کنند.
وی در توضیح این مطلب افزود: کشت توت فرنگی بیش از دو سال متوالی در یک منطقه، خود می‌تواند بستر را برای افزایش رشد آفات و علف‌های هرز فراهم کند و بهترین کار این است که کشاورزان بعد از دو سال کشت توت فرنگی، با تغییر کشت، زمینه را برای افزایش رشد آفات مهیا نکنند.

*استفاده از مالچ پلاستیکی
 یا خاکپوش
به گفته ملایی، استفاده از مالچ پلاستیکی یا خاکپوش نیز از جمله راهکارهایی است که می‌تواند در تهیه و تولید توت فرنگی‌های سالم و مرغوب به کمک کشاورزان بیاید، زیرا استفاده از مالچ پلاستیکی علاوه بر زودرسی محصول، جلوگیری از تماس میوه با خاک، حفظ رطوبت خاک و کاهش میزان آب‌شویی، باعث کاهش رشد علف‌های هرز با توجه به باران‌های مداوم بهاری در مازندران نیز می‌شود.

*مصرف بهینه عناصر غذایی
 و استفاده از کودهای
تقویت‌کننده بی‌ضرر
ملایی تاکید کرد: همچنین استفاده از کودهای تقویت‌کننده و مصرف بهینه عناصر غذایی همچون کلسیم و پتاسیم نیز از دیگر عواملی است که باعث رشد بهتر توت فرنگی و ایجاد مقاومت در آنها برای کاهش تاثیر عوامل خسارت‌زا همچون آفات می‌گردد که کشاورزان عزیز نباید این نکته را از نظر دور نگهدارند.

 *کنترل بیولوژیکی و مدیریت تلفیقی کنترل آفات و امراض
ملایی، استفاده از قارچ‌کش‌های آلی (پایه غیرشیمیایی) و حتی استفاده از شیرهای ترشیده (ترکیب به میزان یک به ده با آب) و همچنین بهره‌گیری از عصاره سیر و فلفل برای دفع شته‌ها و کنه‌ها را از دیگر راهکارهای مبارزه بیولوژیک برای دفع آفات توت فرنگی برشمرد و تصریح کرد: در مقاله‌ای هم که اخیرا به چاپ رسانده‌ام، قید شده است که حتی استفاده از اسانس‌های گیاهی و پودر فلفل و دارچین نیز می‌تواند به کنترل فساد و کاهش پوسیدگی توت فرنگی منجر شود.

*استفاده از دستگاه‌های
 پیش سردکننده یا پریکولینگ
کشاورزان عزیز، به ویژه آنها که قصد صدور محصولات خود به سایر استان‌های کشور را دارند، می‌توانند محصولات خود را بلافاصله پس از برداشت، در درون دستگاه‌های پیش سردکننده یا پریکولینگ، قرار دهند تا از فساد زودرس آنها جلوگیری شود.

*تفاوت محصول ارگانیک
 با محصول سالم
محصول ارگانیک، به محصولی گفته می‌شود که در تولید آن از هیچگونه سم شیمیایی استفاده نشده باشد اما محصول سالم به محصولی اطلاق می‌شود که در آن از کمترین میزان سم و در حد مجاز استفاده شده باشد.

*پیش‌بینی برداشت
 15 هزار تُن محصول توت فرنگی
 از باغات استان
ملایی معاون باغبانی جهاد کشاورزی در پایان، سطح زیرکشت محصول توت فرنگی را در استان مازندران، یک هزار و 500 هکتار برشمرد و تاکید کرد: پیش‌بینی می‌شود، امسال 15 هزار تُن محصول توت‌فرنگی از باغات استان که بیشترین میزان تولید آن در شهرستان‌های بابلسر، بهنمیر، کیاکلا، سیمرغ، جویبار، قائم‌شهر، ساری و بابل قرار دارد، برداشت شود.

*سریع و خشن!
با این وصف اینطور به نظر می‌رسد که کشاورزان همچنان استفاده از سموم شیمیایی را به دلیل تاثیر دفعی و سریع و بازار پسند بودن آن بر استفاده از سموم بیولوژیک ترجیح می‌دهند که البته باید گفت این روش سریع و خشن قطعا به ضرر سلامت عمومی جامعه خواهد بود.

 

 
 

اضافه کردن نظر


کد امنیتی
تغییر کد امنیتی