آخرین اخبار :
  • منتشر شده در شنبه, 10 خرداد 1399 11:36
پایان کار مدافعان سلامت درآمل با چاشنی گلایه؛

رییس شبکه بهداشت آمل: مجوز جذب نداریم!

 
 
 
 

مهدی غلامی- خبرشمال /


جمعی از نیروهای پرستاری و خدماتی بیمارستان‌های شهرستان آمل که در ایام شیوع بیماری کرونا، کمک کارکادردرمانی و همراه مدافعان سلامت بکارگیری شده بودند، حالا بعد از گذشت حدود 89 روز عذرآنها برای ادامه کار خواسته شده است.
شمار زیادی ازاین نیروها با این وعده بزرگ که شما را استخدام می‌کنیم، در نهایت مجبور شدند پای قراردادی را امضا کنند که اتمامش خردادماه بود.
 بسیاری از این پرستاران و نیروهای خدماتی که گسترده آن در سطح کشور نیز گزارش شده، از هفته گذشته به آنها اطلاع داده شد که امکان جذب شدن آنها حتی به صورت شرکتی وجود ندارد و قراردادی که بسته شده به صورت 89 روزه بوده که پایان آن نیز ماه خرداد است.
این پرستارها با بیان اینکه احساس می‌کنند از آنها سوءاستفاده شده و در روزهای ابتدایی شیوع بیماری کرونا، ‌کادر درمانی بیمارستان‌های کشور از کمبود پرستار رنج می‌برده و‌ وزارت بهداشت با یک فراخوان رسمی در صدد برطرف کردن این بحران بود، گفتند، پرستارهای زیادی در مراکز بحرانی کشور استخدام شدند، اما قراردادهایشان بعد از آنکه مشکل تا حدی فروکش کرد، به جای شرکتی و جذب کامل تبدیل به قراردادهای حجمی 89 روزه شده و حالا که بحران به نظر وزارت بهداشت تمام شده وقت خداحافظی فرارسیده است.
درپی اعلام صریح جذب نشدن این نیروها، باعث دلخوری شدید مدافعان سلامت در روزهای سخت کرونایی شد و نامه‌های اعتراضی نسبت به این وعده‌های بی‌سرانجام مسئولان دانشگاه های علوم پزشکی و قول شفایی و امیدوارکننده نماینده وزارت بهداشت ودرمان درسفربه آمل باعث شد تا آنان با حضور دردفترامام جمعه آمل به صورت رسمی اعتراض خود را مطرح و پیگیر مطالبات خود شوند.

داوطلبان مقابله با کرونا
 درشرایطی نابرابر
شماری از  این پرستاران درگفت وگو  با خبرنگار خبرشمال گفتند، درپی فراخوان دانشگاه علوم پزشکی مازندران و نیز شبکه بهداشت و درمان مبنی بر نیاز بیمارستان‌های کرونایی شهرستان و استان نیاز به پرستار و نیروهای خدماتی به عنوان کمک کار و همکار کادر درمانی دارند.
آنان افزودند پرستارانی که در روزهای سخت کرونایی بدون هیچ چشم داشتی در دل کرونا در بیمارستان‌ها ایستادند و در مقابل دیده‌گان خود دوستانشان را از دست دادند، حالا فهمیده‌اند قول‌ها و وعده‌هایی که به آنها داده بودند عملیاتی نمی‌شود.

تبعیض جذب شرکتی‌ها در برخی استان‌ها!! مازندران نه!!؟
درهمین حال نماینده این پرستاران به خبرنگار  خبرشمال گفت: به دنبال شیوع بیماری کرونا در سطح مازندران که یکی از استان‌های پرخطر این بیماری در هفته‌های نخست ماه اسفندبوده، دانشگاه علوم پزشکی و شبکه بهداشت و درمان آمل به علت کمبود شدید نیروهای پرستاری برای کادر درمانی در بخش‌های کرونایی بیمارستان‌های این شهرستان اقدام به جذب نیروهای مورد نیاز در قالب قراردادهای 89 روزه کرده است.
" احمد نگین تاجی"، شمار این نیروها که شامل پرستار و نیروهای خدماتی بوده را بیش از 44 نفر درسطح شهرستان آمل اعلام کرد وگفت: این نیروها در پی انتشارفراخوان جذب نیروهای پرستاری و خدماتی ازسوی وزارت بهداشت و درمان و برحسب وظیفه شرعی و انسانی درشرایط خاص شهرستان و کشور و نیاز شدید دانشگاه علوم پزشکی مازندران قرار داد بستند و با این شرایط سخت حتی با تعداد شیفت‌های بیشتر نیز در بیمارستان‌ها حضور و فعالیت داشتند.
وی افزود: حتی دکتر ناصحی نماینده تام الاختیار وزیر بهداشت در استان‌های مازندران وگلستان در بازدید از آخرین وضعیت بیماران بستری شده در بیمارستان امام خمینی آمل درگفت وگوی امیدوارکننده‌ای با تعدادی از نیروهای شرکتی به طور شفایی اعلام کرده بود جای نگرانی نیست  و از شما بکارگیری خواهد شد که حتی مورد استقبال رییس شبکه بهداشت و درمان آمل نیز قرار گرفته بود.
نگین تاجی اضافه کرد: با وجود قول و امیدواری که مسوولان بهداشت و درمان به نیروها داده بودند، متاسفانه اکنون با پایان یافتن قرارداد این نیروها، بیمارستان‌های شهرستان از تمدید قرارداد یا تبدیل وضعیت آنها خودداری و پایان همکاری آنها را با بیمارستان‌ها اعلام کردند.
این پرستاران با بیان اینکه این نوع برخورد با پرستاران موجب دلسردی جامعه پرستاری و درمانی می‌شود، درعین حال از امام جمعه آمل برای پیگیری مطالباتشان را با مسوولان استانی وکشوری درخواست کردند، تا پیگیری‌های لازم برای جذب به صورت شرکتی دائم یا قراردادی با پرستاران و نیروهای خدماتی که در سخت‌ترین شرایط کرونایی درکنار بیماران بودند، اقدام کنند.
به گفته این پرستاران، در برخی از استان‌ها و پیگیری‌هایی که شده، دانشگاه‌های علوم پزشکی اقدام به جذب نیروهای 89 روزه پس از اتمام قراردادشان را داشته، اما درمازندران  وضعیت برعکس آن درحال انجام است.

 سنگ تمام کادردرمانی ومدافعان سلامت درایام کرونایی
امام جمعه آمل هم درجمع پرستاران و نیروهای خدماتی بیمارستان‌های این شهرستان که برای پیگیری درخواستشان دردفتر او حضور یافته بودند گفت: انصافا شما در جبهه سلامت کار بزرگی انجام و سنگ تمام گذاشتید و بخاطراین عملکرد خوب شما بوده که مقام معظم رهبری واژه مدافعان سلامت را عنوان و ویژه از شما تشکر کردند.
حجت الاسلام سیدجلیل مرتضوی افزود: برابر آمارهای اعلام شده از بیمارستان امام خمینی آمل به عنوان یکی از مراکز بلوک درمانی منطقه در اوج یافتن شیوع بیماری کرونا تا بیش از 400 مریض که چندین برابر ظرفیت اسمی بیمارستان هم بوده پذیرش بیمار داشتند واین مهم با ایثار و فداکاری همه مجموعه بهداشت و درمان مدیریت و خدا روشکر به وضعیت تقریبا عادی برگشت.
وی با ابراز تاسف وگلایه از وضعیت پیش آمده ونیز نوع قرارداد 89 روزه برای پرستاران و نیروهای خدماتی دراین بیمارستان‌های آمل گفت: اطلاع کامل دارم که همین الان هم بیمارستان‌های شهرستان با کمبود شدید پرستار و نیروهای خدماتی مواجهه هستند، با این وضعیت عدم ثبت قرارداد و تمدید نیروهای بکارگرفته شده، جالب تعجب وتاسف دارد.!؟

دوران جذب نیرو با کدهای خارج از آمل تمام شده
امام جمعه آمل تصریح کرد: دکترموسوی رییس دانشگاه علوم پزشکی مازندران، حسین زادگان استاندار و حسن‌نژاد معاون سیاسی امنیتی استاندار باید نسبت به این موضوع درسطح کلان پیگیر  و وضعیت جذب دوباره و موجبات رضایت آنان را فراهم کنند.
حجت الاسلام مرتضوی با اشاره به اینکه این همه نیروها جوان، تحصیلکرده و برخی از آنها دارای زن وفرزند و خانواده هستند و نمی توان در شرایط سخت اقتصادی به راحتی از کنار مشکلات آنها گذشت، اظهار کرد: همه ما مسئول هستیم و باید به وظایف خودمان و قول‌هایی که دادیم عمل کنیم، آقایان مدیر اگر این نیروها برادر یا خواهر شما بودند، بازهم بی‌تفاوت ازکنارآن می‌گذشتید!؟
وی یادآورشد، اطلاع دقیق دارم که درگذشته به اسم بیمارستان‌های آمل کدهای استخدامی در بیمارستان‌های دیگر شهرهای استان جذب می‌کردند، اما اکنون این هشدار را به طور جدی به دکترموسوی رییس دانشگاه علوم پزشکی مازندران می‌دهم که دوران این کدهای جعلی گذشته وعدالت درجذب باید برای بیمارستان‌های شهرستان رعایت شود.
امام جمعه آمل درعین حال اضافه کرد: درتماس تلفنی که با حسن‌نژاد معاون سیاسی امنیتی استاندار مازندران داشتم، قول پیگیری این موضوع را درکوتاه‌ترین زمان داد.

رییس شبکه بهداشت آمل، نیاز داریم
اما مجوز جذب نداریم
درهمین حال رییس شبکه بهداشت و درمان شهرستان آمل درگفت وگو و پیگیری خبرنگار خبرشمال گفت: در پی کمبود شدید نیروی پرستار در بیمارستان و مراکز درمانی، دانشگاه علوم پزشکی مازندران اقدام به فراخوان جذب نیروی ۸۹ روزه کرد وتعداد زیادی که حدود 50 نفر در شهرستان آمل بودند، در بیمارستان‌های شهرستان مشغول به کار شدند.
دکتر فرامرزاکبری افزود: برای کادر درمان بیمارستان‌های شهرستان با توجه به شرایط خاص شهرستان آمل به عنوان بلوک مراکز درمانی شهرهای مرکزی و غرب مازندران به‌ شدت نیازمند پرستار و نیروهای خدماتی هستیم، اما به خاطر نداشتن مجوز جذب، امکان تمدید قرارداد درشرایط کنونی وجود ندارد.
وی اضافه کرد، که درخواست نیروها به صورت فنی، مجوز جذب صادر می‌شود و تابع شرایط خاص مربوط به خودش هستد.
تبعیض در پرداخت حقوق پرستاران شرکتی، عدم رسیدگی به مشکلات آنها، نبودن بیمه درست، نداشتن یک واحد صنفی که بتواند به مسائل پرستاران شرکتی رسیدگی کند، همیشه جزء مشکلات نظام سلامت بوده است.
 در حالی که شغل پرستاری در جهان جزو شغل‌های پول‌ساز محسوب می‌شود و کشورهای زیادی پرستاران مهاجر را به راحتی جذب می‌کنند و روی سرشان می‌گذارند، اینجا ماجرا برعکس است.
می‌گویند دلشان نمی‌خواهد از آنها قهرمانی ساخته شود تا مجبور شوند به خاطر تعارفات بی‌معنا و بی‌نتیجه‌‌ای که در کشور ما مرسوم است، پشت نقاب قهرمانی سکوت کنند.

 

 
 

اضافه کردن نظر


کد امنیتی
تغییر کد امنیتی