• منتشر شده در پنج شنبه, 28 شهریور 1398 11:50
«خبرشمال» با توجه به هشدار وزیر علوم در ساری گزارش می‌دهد؛

دانشگاه‌های غیرانتفاعی غیرفعال مازندران در نوبت لغو مجوز

 
 
 
 

 مائده مطهری زاده/


چند سالی‌ست که سازمان سنجش از خالی ماندن صندلی دانشگاه‌ها و سبقت گرفتن عرضه بر تقاضا می‌گوید و بر کسی پوشیده نیست که دانشگاه‌هایی در این میان سرشان بی‌کلاه، صندلی‌هاشان خالی مانده است، دانشگاه‌های غیردولتی هستند، زیرا دانشگاه‌های دولتی که همچنان فداییان زیادی دارد و بر سر تصاحب هر صندلی‌اش، دستکم 10 نفر با یکدیگر رقابت دارند.
چند سال پیش در خبرشمال، طی یادداشتی از سبز شدن قارچ گونه و سوپرمارکت‌وارِ دانشگاه‌های غیرانتفاعی انتقاد کردیم و اینکه چگونه می‌شود که تنها در جاده فرح آباد ساری 6 دانشگاه غیرانتفاعی وجود داشته باشد و ...
حالا وزیر علوم، تحقیقات و فناوری در جریان سفر دو روزه خود به مازندران، نیز طی نشستی در دانشگاه علوم کشاورزی و منابع طبیعی ساری با اشاره به فعالیت ۴۶ دانشگاه غیرانتفاعی در مازندران گفت: این دانشگاه‌ها باید سطح هیات علمی و امکانات خود را ارتقا دهند.
منصور غلامی در ادامه در این باره افزود: دانشگاه‌هایی که برای ارتقای کمی و کیفی دانشگاه اقدامی انجام ندهند به‌ زودی از چرخه آموزش حذف می‌شوند.
اما وزیر علوم، تحقیقات و فناوری قبل از آن نیز، طی مجموعه اقداماتی، 70 دانشگاه غیردولتی و غیرانتفاعی ناکارآمد را تعطیل کار بود.
غلامی در ماه‌های پایانی سال 97، در پاسخ به پرسش‌گران درباره علت تعطیلی 70 دانشگاه غیرانتفاعی در کشور، گفته بود:« به دلیل ارزیابی‌های صورت گرفته و عدم کفایت برخی دانشگاه‌های غیردولتی و موسسات غیرانتفاعی در شاخص‌های مدنظر، فعالیت ۷۰ مرکز در این زمینه متوقف شده است. ارزیابی از این مراکز علمی هر ساله در حال انجام است و امیدواریم آن‌ها با رساندن خود به شاخص‌های مدنظر بتوانند فعالیت خود را در این حوزه حفظ کنند.»
اقدامی که وزیر محترم علوم را در مظان اتهام عده‌ای با عبارت:« افتخار وزیر علوم به تعطیلی 70 دانشگاه» قرار داد!
اما کیست که نداند که بسیاری از این دانشگاه‌های غیرانتفاعی به ویژه در شمال و خصوصا در ساری، به واقع از داشتن امکانات آموزشی و اساتید برجسته محروم‌اند و این را باید از دانشجویانی پرسید که در این دانشگاه‌ها مشغول به تحصیل‌اند!

*محمد، مشتی نمونه خروار!
محمد، در یکی از دانشگاه‌های غیرانتفاعی ساری درس می‌خواند و می‌گوید:
« متاسفانه برخی از اساتید ما به لحاظ دانش و سواد علمی بعضا از برخی دانشجویان اهل مطالعه و باسواد نیز پایین‌ترند و این را می‌توان از سکوت و من و من افتادن آنها در پاسخ به بعضی از پرسش‌های اساسی دانشجویان فهمید! حتی آن دسته از اساتید دانشگاه هم که اسم و رسمی برای خود دارند، کلاس‌ها را خیلی جدی نمی‌گیرند و گویی بر این باورند که دانشجویان غیرانتفاعی را می‌توان به راحتی دست به سر کرد، اما دیگر نمی‌دانند که ما برای همین دانشگاه هزینه کرده‌ایم و باید زمانی که وارد بازار کار می‌شویم حرفی برای گفتن داشته باشیم.
محمد که در رشته معماری تحصیل می‌کند ادامه می‌دهد:«درس ما یک درس کاملا عملیاتی است اما دانشگاه و اساتید اصلا رضایت‌بخش نیستند و من از اینکه در این دانشگاه مشغول به تحصیل در این رشته جذاب و پرتقاضا هستم پشیمانم و احساس می‌کنم پولم را به هدر داده‌ام و حالا شرمنده مادر و پدرم هستم.»
اما این فقط حرف دل محمد نیست، بلکه بسیاری از دانشجویانی که در این دانشگاه‌ها درس می‌خوانند، با او هم‌نظرند و این دقیقا همان دلیل مهمی‌ست که وزیر محترم علوم، تحقیقات و فناوری را مجاب به تعطیلی 70 واحد دانشگاهی غیرانتفاعی کرده است.

*نحوه صدورمجوز دانشگاه‌های غیرانتفاعی چیست؟
هرچند جای سوال اصلی هنوز هم باقی‌ست که چرا وزارت علوم، در صدور مجوز تاسیس دانشگاه‌های غیرانتفاعی این چنین سهل‌انگاری می‌کند و اصلا شرایط صدور مجوز برای تاسیس دانشگاه‌ چیست که هرکس با هر عقیده و آرمانی یک شبه تصمیم به تاسیس دانشگاه می‌گیرد؟!
متاسفانه اینطور به نظر می‌رسد که عده‌ای دانشگاه‌های غیرانتفاعی را به چشم یک تجارتخانه می‌بینند که می‌توان از آن کسب درآمد کرد و مادام که نیت افراد برای تاسیس دانشگاه چنین سخیف باشد، همان بهتر که دیگر مجوزی برای تاسیس دانشگاه صادر نشود و البته این حقیقت مهم را نیز نباید از نظر دور داشت که این دانشگاه‌ها با صرف هزینه‌های بسیار ساخته می‌شوند و چشم امید تعدادی از دانشجویان به کسب همین صندلی‌هاست و اگر بناست این دانشگاه‌ها با همین کیفیت جایی و نقشی در آموزش عالی کشور داشته باشند، یعنی به هدر دادن سرمایه‌های مالی و انسانیذ ایران که اصلا به صلاح نیست.

*سخن پایانی
افراط و تفریط از همه نوع آن در ایران موج می‌زند! چه آن زمان که عده‌ای از جوانان به دلیل عدم قبولی در کنکور و کمبود صندلی دانشگاهی و انحصار آموزش مقاطع تحصیلات تکمیلی در دست دانشگاه‌های دولتی، دست به خودکشی می‌زدند و چه حالا که به تعداد هر دانشجو 10 صندلی وجود دارد!
دانشجویان هر کشوری، بزرگترین و گرانبهاترین سرمایه‌های انسانی هر کشور هستند و تضییع حقوق آنان در کسب سواد و دانش حقیقی، ظلمی مضاعف در حق آنان و جامعه‌ای‌ست که قرار است بر پایه سواد آنان، به قله‌های رفیع توسعه و پیشرفت برسند. حالا دانشگاه‌های غیرانتفاعی مازندران نیز باید هشدار وزیر علوم را بیش از هر زمان دیگری جدی گرفته و در فکر ارتقای سطح هیات علمی و امکانات خود باشند چرا که در غیر این صورت، لغو مجوز
خواهند شد.

 

 
 

اضافه کردن نظر


کد امنیتی
تغییر کد امنیتی