• منتشر شده در پنج شنبه, 28 شهریور 1398 11:47
مدیرکل راه و شهرسازی مازندران مطرح کرد؛

ضرورت تهیه طرح جامع سیلاب شهری

 
 
 
 

تمامی شهرها باید تهیه طرح جامع سیلاب شهری را در دستور کار قرار دهند.
مدیرکل راه و شهرسازی استان مازندران در سمینار آموزشی، تخصصی اصول برنامه‌ریزی در بحران و سوانح با حفظ اصول پدافند غیرعامل و درس آموخته‌هایی از سیلاب‌های اخیر ضمن اعلام مطلب فوق، عنوان کرد: تمامی شهرهای استان باید نسبت به تهیه طرح جامع سیلاب شهری همانند طرح جامع حمل و نقل اقدام نمایند.
مهندس سید محمد نظری با بیان اینکه ما درس‌های زیادی از سیل اخیر گرفته‌ایم خاطرنشان ساخت: برداشت بی‌رویه در بستر رودخانه‌ها و تجاوز به حریم رودخانه موجب شده است که پایه پل‌ها و ابنیه فنی در معرض خطر قرار گرفته و با کوچکترین بارش خطرات جدی استان را تهدید نماید.
وی با بیان اینکه ما موظف هستیم در کمترین زمان ممکن به مردمانی خدمت نماییم که شایسته بهترین‌ها هستند.
نظری اظهار داشت: ما باید با بهره‌گیری از تجربه‌های گذشته و اصول تخصصی و دانش اساتید و صاحب نظران از اشتباهات گذشته درس گرفته و راهی برای برون رفت از مسائل، مشکلات پیدا نمائیم.
مهندس نظری مدیر کل راه و شهرسازی استان و رییس کارگروه راه و شهرسازی و پدافند غیرعامل در بخشی دیگر از سخنان خود افزود: ما اگر بر اساس قانون اصلاح ایمنی راه‌ها 500 متر بالادست پل‌ها و یک کیلومتر پایین دست پل‌ها هرگونه برداشتی از بستر رودخانه انجام نشد ما الان شاهد خسارت‌های جبران ناپذیر سیل در استان نبودیم.  
مهندس نظری خاطرنشان ساخت: استان مازندران دارای شرایط خاصی است و ما باید استان را هم در توزیع و تخصیص اعتبارات و هم در اجرای پروژه‌ها ویژه ببینیم.
مهندس نظری تصریح کرد: فشار جمعیت و فقدان زمین‌های کشاورزی باعث حرکت جمعیت انسانی به سوی دشت‌های سیلابی گردید که این عامل باعث تشدید سیلاب‌ها و اثرات مخرب آنها شده است.
وی یادآور شد: امروزه باتوجه به اثرات مخرب سیلاب‌ها در جوامع بشری روش‌های ساختاری حفاظت در مقابل سیلاب مانند سیل بندها و دیگر روش‌های مدیریت و کنترل سیلاب می‌توانند موثر باشند.
گفتنی است، سمینار آموزشی تخصصی اصول برنامه‌ریزی در بحران و سوانح با حفظ اصول پدافند غیرعامل و درس آموخته‌های از سیلاب اخیر با حضور مدرسین صاحب نامی از مرکز تحقیقات راه، مسکن و شهرسازی و اساتید برجسته دانشگاه در سالن اداره کل هواشناسی استان برگزار گردید.
همچنین در این سمینار پنل‌های تخصصی سیلاب در ساختمان، سیلاب در شهرسازی، تجربیات جهانی و راهکارها و کلیات سیلاب اخیر کشور توسط اساتید برجسته دانشگاه ارائه گردید.

 

 
 

اضافه کردن نظر


کد امنیتی
تغییر کد امنیتی