• منتشر شده در پنج شنبه, 28 شهریور 1398 11:46
بازسازی خانه‌های سیل زده در خط پایان؛

اجاق خانه‌ها گرم شد

 
 
 
 

وعده‌های بهاری در مناطق سیل‌زده با برگ‌های طلایی پاییز گره خورد و چراغ خانه‌ها یکی پس از دیگری روشن می‌شود.
دو فصل از سیل ویرانگر بهاری در مازندران گذشت، برخی‌ها پاییز قبل صاحب‌خانه بودند و اکنون اجاره‌نشین اما مسوولان می‌گویند اوضاع مناطق سیل‌زده عادی است.
در شهر زیرآب سوادکوه دیگر خبر از آپارتمان چندطبقه حاشیه رودخانه نیست، سیل بهاری آن را به زیر آب برد و ساکنانش در حال تهیه زمین و یا ساخت مسکن در گوشه‌ای دیگر از شهر هستند.
سیمرغ که بهار پرآشوبی را پشت سر گذاشته، در آستانه فصل پاییز و زمستان، اوضاع آن بد نیست و کودکانش مهیای مدرسه می‌شوند و تعمیرات تمامی واحدهای آسیب‌دیده به پایان رسید و عملیات ساخت خانه‌های تخریبی نیز در دست اقدام است.
سیل در کمتر از ۲۰ روز از ۲۷ اسفندماه تا ۱۲ فروردین یک هزار و ۷۰۰ میلیارد تومان به بخش‌های مختلف در مازندران آسیب زد و خانه‌های بسیاری را آوار و برخی
کسب‌وکارها را تعطیل کرد.
چهار روز مانده به پاییز، پیگیر وعده‌های بهاری مسوولان شدیم و محمدخانی نوذری مدیرکل بنیاد مسکن مازندران با بیان اینکه کار تعمیر واحدهای آسیب‌دیده به پایان رسیده است گفت: ساکنان 6 هزار واحد آسیب‌دیده با تعمیر خانه‌هایشان به مسکن خود بازگشتند و پرونده تعمیرات بسته شد.
وی افزود: حدود ۳۵۷ واحد مسکونی نیازمند ساخت بود که از این حدود ۱۰ واحد مربوط به واحدهای مناطق رانشی بوده است که برای ساخت آن پیگیر زمینی بودیم که تهیه و ساخت آن شروع‌ شده است.
خانی نوذری گفت: پرونده ساخت و نوسازی واحدهای تخریبی نیز بین سه تا چهار ماه آینده تکمیل می‌شود و فقط چند مورد ساخت آنان تاپایان سال پایان می‌رسد.
مدیرکل بنیاد مسکن مازندران با اشاره به اینکه اجاره مسکن به برخی افراد که اجاره‌نشین شدند پرداخت‌شده است افزود: اجاره مسکن به افرادی پرداخت شد که در جای دیگر منزل نداشتند و تا پایان تعمیر و ساخت واحدها به آنان اجاره پرداخت ‌شده است.
وی اعتبارات بخش مسکن را حدود ۱۸۰ میلیارد تومان بیان کرد و گفت: همچنین ۳۵ میلیارد تومان اعتبارات بلاعوض پرداخت شد و 8 هزار واحد برای دریافت تسهیلات معرفی به بانک شده است.
مدیرکل بنیاد مسکن مازندران با عنوان اینکه مشکل حاد نظیر استان‌های خوزستان و لرستان نداشتیم گفت: در هر روستایی حدود ۱۰ واحد دچار مشکل شد که اکنون شرایط عادی است.
خانی درباره تخریب کامل واحدهای حاشیه رودخانه زیرآب تصریح کرد: ساکنان به‌جای دیگر منتقل شدند و پیگیر ساخت واحدهای آنان هستیم و برخی از آنان در واحدهای مسکن مهر ساکن می‌شوند.
همچنین علی‌اصغر احمدی مدیرکل مدیریت بحران مازندران نیز درباره شرایط مناطق سیل‌زده با بیان اینکه روند بازسازی خوب و عادی است تصریح کرد: در آستانه فصل بازگشایی مدارس مشکلی برای خانوارها و دانش‌آموزان مناطق سیل‌زده وجود ندارد.

*بازسازی با شدت و حدت
درحال انجام است
وی با عنوان اینکه روند بازسازی با شدت و حدت در دست اجرا است گفت: در زمینه بازسازی مسکن و ساماندهی رودخانه کارها در دست انجام است و برای بخش کشاورزی نیز خسارت‌ها در حال پرداخت است.
احمدی درباره جبران خسارت زیرساخت‌ها با بیان اینکه توزیع اعتبارات برای بازسازی در حال انجام و ابلاغ است، اعتبارات حوادثی حوزه زیرساخت‌ها را ۱۵۸ میلیارد تومان برای بخش‌های راه، آب، برق، آب منطقه‌ای، هواشناسی و شهرداری‌ها عنوان کرد که ۳۰ میلیارد تومان نیز به بنیاد مسکن برای حوزه روستایی داده‌شده است.
مدیرکل مدیریت بحران مازندران یادآور شد: خوشبختانه مشکلی وجود ندارد و روند بازسازی عادی است.
حسین نگهدار معاون جهاد کشاورزی مازندران نیز با بیان اینکه تاکنون ۲۰ هزار نفر مبلغی حدود ۳۶ میلیارد تومان بلاعوض دریافت کردند گفت: ۱۴ هزار نفر نیز برای دریافت تسهیلات بخش کشاورزی به بانک‌ها معرفی شدند.
وی با بیان اینکه خوشبختانه امسال با فراوانی آب مواجه بودیم گفت: در دو سال گذشته به دلیل خشک‌سالی در میاندورود، بهشهر و نکا برخی مزارع کشت نشد ولی خوشبختانه امسال تمام شالیزارها کشت شد و افزایش تولید در واحد سطح را مواجه بودیم.
وی شرایط آب و هوایی را زمینه‌ساز رشد تولید برشمرد و گفت: حتی یک هکتار وجود ندارد که به دلیل نداشتن آب زیر کشت نرفته باشد.
زنگ سال تحصیلی چند روز دیگر نواخته می‌شود و اسفندیار نظری معاون آموزش‌وپرورش مازندران نیز در این باره می‌گوید: ساماندهی لازم در مناطق مختلف استان ازجمله مناطق سیل‌زده صورت گرفته و تمامی واحدهای آموزشی میزبان دانش‌آموزان خواهد بود و مشکلی وجود ندارد.
بیش از ۵۰۰ هزار دانش‌آموز مازندرانی در چهار هزار و ۴۰۰ مدرسه مهر تحصیلی را آغاز می‌کنند و دانش‌آموزان مناطق سیل‌زده همپای دیگر همکلاسی‌ها بر سر کلاس درس حاضر می‌شوند.

 

 
 

اضافه کردن نظر


کد امنیتی
تغییر کد امنیتی