• منتشر شده در چهارشنبه, 27 شهریور 1398 11:13

طرح‌هایی که در انتظار روبان افتتاح پیر شدند!

 
 
 

سالهاست که شهریور ایران به تب و تاب هفته دولت و آیین‌ افتتاح پروژه‌ها پیوند می‌خورد و رسانه‌های کشور از قیچی خوردن روبان‌ها و به سرانجام رسیدن طرح‌ها و آمار و ارقام نقش می‌گیرند.
امسال یک هزار و ۲۶ پروژه در ایام هفته دولت با اعتباری بیش از یک هزار و ۵۳۶  میلیارد تومان در استان گیلان به بهره برداری رسید.
عالی ترین مقام دولت در استان گیلان عنوان کرد: بیش از هزار میلیارد تومان هزینه‌های انجام شده برای این طرح‌ها توسط بخش خصوصی سرمایه‌گذاری شده است که مهم‌ترین آنها شامل پروژه های صنعتی (۵۸۵ میلیارد تومان)، مخابراتی و فناوری اطلاعات (۱۹۱ میلیارد تومان)، برق منطقه‌ای (۱۳۰میلیارد تومان)، گردشگری (۳۸میلیارد تومان)، کشاورزی و شیلاتی (۸۸ میلیارد تومان) است. همچنین بیان شد که این پروژه‌ها از نظر مبلغ ۱۸ درصد و به لحاظ تعداد ۶۴ درصد نسبت به سال گذشته بیشتر بوده است.
سال گذشته نیز استاندار وقت گیلان در هفته دولت از آغاز بهره برداری و افتتاح ۶۲۸ پروژه در سطح شهرستان‌های این استان با ۱۳۰۰ میلیارد تومان اعتبار در بخش‌های خصوصی و دولتی خبر داده بود.

*نگاهی به تعدادی از شهرستان‌های گیلان
طرح‌های نیمه تمام استان گیلان کم نیستند و مردم بی صبرانه چشم انتظار هفته دولت یا دهه فجری هستند که شاهد به سرانجام رسیدن و آغاز
بهره برداری از آنها باشند. برخورداری از مدیریت پسماند مناسب و نجات زمین سبز گیلان از چنگال زباله؛ بهره مند شدن از سیستم فاضلاب بهداشتی و ممانعت از ورود انواع فاضلاب‌ها به رودخانه، تالاب و دریا؛ برخوردار شدن از امکانات فرهنگی و ناوگان حمل و نقل عمومی مناسب؛ متناسب سازی زیرساخت‌های شهری و گردشگری و مواردی نظیر این در استان گیلان خواسته بزرگی نیست؛ اما متاسفانه دستیابی به آن به مرور برای مردم تبدیل به رویا شده است.
نگاهی به اخبار و گزارش‌ها نشان از این موضوع دارد که حتی در مرکز استان نیز طرح‌های بسیاری چشم انتظار بودجه و همت متولیان هستند. تصفیه خانه فاضلاب، تقویت و ترمیم شبکه‌های برق و آب شرب، رسیدگی به وضعیت رودخانه‌ها و تراموا تعدادی از این موارد است که اهالی رشت با آن مواجه هستند. نگاهی اجمالی به شهرهای دیگر استان هم از طرح‌های به طول انجامیده نشان دارد. بهره‌مند شدن شهرهای گیلان با توجه به محیط زیست حساس این خطه سبز از سیستم مناسب فاضلاب بسیار ضروری است. این ضرورت در شهرهای ساحلی و همسایه با تالاب بیش از دیگر نقاط احساس می‌شود. انزلی شهری است که احداث تصفیه خانه غازیان در آن از ۱۰سال پیش آغاز شده است.  
مدیر امور آب و فاضلاب شهری انزلی در این باره با اشاره به اینکه طرح تصفیه خانه انزلی از سال ۸۰ آغاز و چهار سال بعد به پایان رسید و در سال ۸۵ نیز بهره برداری شد، اظهار کرد: تصفیه خانه غازیان سال ۸۸ شروع و در حال حاضر از پیشرفت فیزیکی ۸۵ درصدی برخوردار است.
محمود امیری با بیان اینکه در انزلی ۲۰۰ کیلومتر شبکه فاضلاب بهداشتی اجرایی شده است، افزود: در حال حاضر حدود ۲۵ کیلومتر از لوله گذاری این شبکه باقی مانده است.
امیری ادامه داد: برای تکمیل کل طرح فاضلاب انزلی و غازیان در مجموع به ۵۰۰ میلیارد تومان اعتبار نیاز است.
جاده کنار گذر انزلی که احداث آن از سال ۷۷ آغاز شده، طرح دیگری است که هنوز به اتمام نرسیده و ساخت مصلای این شهر هم با گذشت ۳۸ سال آغاز عملیات اجرایی با توجه به این که در مکانی پر رفت و آمد شهر گردشگرپذیر انزلی قرار دارد همچنان
نیمه‌کاره رها شده است. البته باید گفت طرح‌های دیگری چون راه آهن و بازار ماهی نیز از جمله مواردی است که در این شهر می‌توان از آن‌ها به عنوان طرح‌های نیمه کاره نام برد.

*نیمه کاره مانده ۲۰ ساله مجتمع فرهنگی لاهیجان
جواد نجار تمیزکار از اعضای شورای اسلامی شهر لاهیجان زمانی که قرار است از طرح‌های نیمه تمام این شهر حرف بزند، گفت: طرح مجتمع فرهنگی لاهیجان با توجه به سبقه فرهنگی و تعداد هنرمندان این شهر بیش از ۲۰ سال است که روی زمین مانده است، در حالی که این طرح همزمان در شهرهای دیگر استان که نیز کلنگ خورده بود که به اتمام رسیده است.  
تمیزکار همچنین از پل روگذر میدان گیل نیز که حدود ۳ سال متوقف مانده نیز یاد کرد و افزود: خوشبختانه با تعویض پیمانکار هم اکنون اجرای این طرح به خوبی پیش می‌رود.
وضعیت در شهرستان آستانه اشرفیه نیز به همین صورت بوده و نماینده این شهرستان در مجلس شورای اسلامی در مرداد ماه امسال در گفت‌وگو با یکی از رسانه‌ها استان به عقب ماندگی طرح‌های عمرانی و مشکلات حوزه آب شرب و برق رسانی در این شهرستان اشاره کرده بود.
عضو شورای شهر آستارا در نیز درباره طرح‌های نیمه تمام این شهر گفت: پروژه پارک بانوان در بلوار خرمشهر مصوب دوره چهارم شورای شهر آستارا است؛ نقشه‌های فاز ۱ و ۲ آن نیز آماده است اما اجرا نشده است.
عرفان جامبر ادامه داد: پروژه مجتمع تجاری و تفریحی لاله بزرگ (سینما سوخته) که با مشارکت بخش خصوصی و شهرداری قرار بود ساخته شود، ۱۲ سال است نیمه کاره رها شده و اسکلت فلزی آن منظری نامناسب به شهر داده است و البته طرح استخر شهرداری آستارا نیز یکی دیگر از پروژه‌های عقب مانده این شهر است.

*آمارهایی که باسخگوی نیازها نیست
واقعیت این است که آمار و ارقامی که برای آغاز
بهره برداری‌ها و افتتاح طرح‌های ایام هفته دولت و دهه فجر ارائه می‌شود پاسخگوی نیازها و چالش‌های استان نیست. طرح‌های عقب مانده و نیازهای استان موضوعی در پرده نیست و مسوولان نیز همراه با مردم بر وجود این مشکلات تاکید دارند و اغلب وضعیت نامناسب اقتصادی و کمبود بودجه، مهم‌ترین دلیل عقب ماندگی‌های استان
عنوان می‌شود.

 

 
 

اضافه کردن نظر


کد امنیتی
تغییر کد امنیتی