• منتشر شده در چهارشنبه, 27 شهریور 1398 11:07
همزمان با دومین روز از سفر وزیر علوم، تحقیقات و فناوری به مازندران؛ در ساری محقق شد؛

کلنگ‌زنی نخستین پردیس پارک علم و فناوری

 
 
 
 

شاید در گذشته فرصتی نبود که دانشگاه‌ها خود را به خوبی اثبات کنند،‌ اما شرایط کنونی، این زمینه را فراهم کرده و با محدودیت‌های موجود دست یاری به سوی دانشگاه‌ها برای رفع نیازها دراز شده است.
وزیر علوم، تحقیقات و فناوری، در جریان دومین روز از سفر خود به مازندران، در نشست هم اندیشی با اعضای هیات علمی و اساتید دانشگاه علوم کشاورزی و منابع طبیعی ساری، ضمن اعلام مطلب فوق گفت: دولت در سال‌های اخیر همه شرایط و فضا را برای ظهور و بروز استعدادهای دانشجویی جهت تامین نیازها فراهم کرده و اکنون می‌طلبد دانشگاه‌ها از این شرایط بهترین بهره
را ببرند.
غلامی تاکید کرد: البته این شرایط و فرصت‌ها باید برای دانشگاه‌ها مستمر باشد و پس از رفع نیاز، دانشگاه‌ها به حاشیه رانده نشده و بلااستفاده نمانند.
وی دانشگاه‌ها را مهمترین فضا برای تولید ثروت و رفع نیاز جامعه معرفی کرد و افزود: نباید دانشگاه‌ها را فقط برای روزهای سخت نگاه کرد و در روزهای خوشی با سیاست‌هایی چون واردات و غیره آنها را به فراموشی سپرد.
وزیر علوم با بیان اینکه در گذشته با سیاست غلط واردات کالا و علم همواره دانشگاه‌ها،‌ دانشجویان و مراکز علمی مورد کم لطفی و بی توجهی قرار گرفتند،‌ افزود: تکرار این سیاست‌های غلط ضربات شدیدی به محیط‌های علمی وارد می‌کند که ترمیم ناپذیر
خواهد بود.
غلامی با بیان اینکه تولیدات دانشگاهی را نباید ضایع کرد، گفت: همه از جمله اساتید و مسوولان دانشگاه‌ها و مسوولان دولتی برای ثمربخشی تولیدات علمی باید آستین بالا زده و پای کار بیایند.
وی اقتصاد کشاورزی را مهمترین و اصلی‌ترین جایگزین اقتصاد نفتی دانست و افزود: باید کشاورزان را به روش‌های نوین و علمی هدایت کرد.
وزیر علوم گفت: اگر کشاورز و کشاورزی ما از روش‌های نوین استفاده کند به راحتی می‌توانیم با تولیدات کشاورزی کشورهای توسعه یافته رقابت کنیم. غلامی با بیان اینکه ایران و مازندران بهترین شرایط را برای کاشت انواع محصولات کشاورزی داراست، گفت: تاکنون متاسفانه تنها بخش کوچکی از این استعداد و ظرفیت کشاورزی کشور و استان استفاده شده و برای حفظ محیط زیست و کشاورزی همه باید پای کار بیایند.

*پذیرش دانشجو در دانشگاه‌های کشاورزی باید حمایت شود
رییس دانشگاه علوم کشاورزی و منابع طبیعی ساری نیز در این نشست با اعلام اینکه در نظام پذیرش دانشجو ظلم مضاعفی به دانشگاه‌های کشاورزی می‌شود، گفت: لازم است نظام حمایتی تعریف و پذیرش دانشجو در دانشگاه‌های کشاورزی مورد حمایت قرار گیرد. اسدالله تیموری یانسری افزود: پذیرش دانشجو بدون کنکور سراسری به تدریج باعث بی‌ اعتمادی به جامعه کشاورزی می‌شود،‌ در حالی که به ویژه با بحث اقتصاد مقاومتی اولویت نخست کشور در همین عرصه است.
وی با اظهار اینکه در کشورهای توسعه یافته نظام‌های حمایتی از این دانشگاه‌ها تعریف شده است، گفت: علاوه بر این باید به نظام بهره برداری در بخش کشاورزی هم توجه ویژه صورت گیرد.
تیموری توضیح داد: متوسط سن کشاورزان کشور بالای ۶۵ سال است که آمار دلگرم کننده‌ای نیست و نشان می‌دهد انگیزه برای روی آوردن به این شغل فوق العاده پایین است و بحرانی شدن ورود نیروهای ماهر و تازه نفس به عرصه کشاورزی را
 نشان می دهد.

* وزیر علوم طرح‌های عمرانی دانشگاه کشاورزی ساری را افتتاح کرد
افتتاح ساختمان معاونت فرهنگی دانشگاه کشاورزی و منابع طبیعی ساری و آغاز عملیات اجرایی تصفیه‌خانه مرکزی این دانشگاه از جمله برنامه‌های سفر وزیر علوم، تحقیقات و فناوری در دومین روز سفر به مازندران بود.
ساختمان معاونت فرهنگی و اجتماعی دانشگاه علوم کشاورزی و منابع طبیعی ساری مزین به نام شهید وحید اسماعیل زاده با یک هزار و ۷۵ متر مربع زیربناست که در سه طبقه ساخته شده است؛ برای احداث این ساختمان ۲۰ میلیارد ریال از سوی دانشگاه هزینه
 شده است.
وزیر علوم همچنین کلنگ احداث تصفیه خانه مرکزی دانشگاه کشاورزی و منابع طبیعی ساری را با هدف بازچرخانی و استفاده مجدد از آب با ظرفیت ۴۰۰ متر مکعب در شبانه روز به زمین زد. برای احداث این تصفیه خانه ۴۰ میلیارد ریال هزینه برآورد شده است.

* آغاز ساخت نخستین پردیس پارک علم و فناوری مازندران
همچنین، همزمان با سفر وزیر محترم علوم، تحقیقات و فناوری به مازندران کار ساخت نخستین پردیس پارک علم و فناوری مازندران نیز با کلنگ‌زنی وی، در ساری آغاز شد.
این پردیس قرار است با زیربنای ۶ هزار و ۵۰۰ متر مربع در زمینی به مساحت ۲۵ هزار متر مربع و با برآورد ۱۸۹ میلیارد ریال اعتبار ساخته شود. به گفته رییس پارک علم و فناوری مازندران، با افتتاح این پردیس شرکت‌های دانش بنیان و واحدهای فناور از حمایت‌های زیرساختی سخت افزاری و نرم افزاری پارک بهره مند خواهند شد.
همچنین قرار است فضای اداری، تحقیقاتی و فناوری در فضای حدود ۱۳ هزار و ۵۰۰ متر مربع با سرمایه‌ گذاری بیش از ۴۰۰ میلیارد ریال توسط بخش خصوصی در داخل پردیس پارک علم و فناوری مازندران
 ساخته شود.
علی معتمدزادگان رییس پارک علم و فناوری مازندران در مراسم کلنگ زنی پردیس این پارک به اهمیت توسعه فضای فیزیکی تحت پوشش پارک اشاره کرد و گفت: فضای فیزیکی یکی از مهمترین مولفه‌های پیشرفت و توسعه کاری شرکت‌های دانش‌بنیان است و در این مسیر پارک همه ساله در جهت افزایش این فضا جهت رسیدن هرچه بهتر به اهداف مورد
 نظر است.

 

 
 

اضافه کردن نظر


کد امنیتی
تغییر کد امنیتی