• منتشر شده در سه شنبه, 26 شهریور 1398 12:18
گزارش انتقادی یک فعال رسانه‌ای درباره معضل دردناک زباله مازندران؛

مرگ بر زباله‌خوار

 
 
 
 

روح‌الله شجاعی کیاسری/


اشاره: می‌خواهیم گزارش تهیه کنیم، نگرانیم نکند به کسی بَر بخورد! نکنیم، تکلیف‌مان با رسالت‌مان چه می‌شود؟ مگر می‌شود مسوولیت قبول کنی و بعد موقع پاسخگویی بگویی؛ نه شما حق نداری اینجور بنویسی! تشویش اذهان عمومی را به‌دنبال دارد و هزار و یک توجیه مسخره دیگر!

به رییس شورای شهر ساری می‌گوییم؛ «سردار زباله را چه می‌شود؟ می‌گوید به من ربطی ندارد از فرماندار بپرس! استاندار باید پاسخ بدهد»! سراغ این دوستان می‌رویم، یا می‌گویند «ارتباطش به شما چیست؟»! یا مثلا  فرماندار سراسیمه خودش را به منطقه می‌رساند و می‌گوید: «ملت، کجا من قولی دادم و به آن عمل نکردم»؟!
خب حالا شما دستور بفرمایید ما تا کجا پیگیر باشیم که به گوشه قبای شما بر نخورد؟ اینکه زباله گندش همه جای استان را سر گرفته غیر از این است که برنامه‌ای برای کنترل و مهار  آن ندارید؟!
این‌کار به مثابه یک جراحی حساس و خطرناک است، هزینه دارد، هزینه‌اش ممکن است به جابه‌جایی یک مدیر منجر شود، پس بهتر است سر رسانه‌ را گرم کنی و وعده پشت وعده بدهی!
13 یا 14 سال از روزی که وعده ساماندهی اوضاع را دادید می‌گذرد، سه تا دولت سرکار آمدند و چهارمی هم در راه است. مردم نماینده انتخاب کردند تا حرف‌شان را به گوش آن بالایی‌ها برسانند، اما چرا اتفاقی که باید نمی‌افتد؟ غیر از این است که مصالح ملت را فدای مصالح خود کردید؟ نمره مدیریت‌تان چند باشد خوب است؟ مجددا تاکید می‌کنیم، بفرمایید ما تا کجا پیگیری کنیم  که به شما بَر نخورد؟!

*دادگاه مبارزه با زباله‌خوارها
 را تشکیل دهید!
روزی نیست که خبری از برگزاری یک دادگاه فساد در کشور نشنویم. با تغییر  در مدیریت عالی قوه‌قضاییه بارقه‌های امید در دل مردمی که تشنه عدالت‌اند بار دیگر زنده شده، مردمی که برای عدالت‌طلبی حسین(ع) به سر و سینه می‌زنند، شاهدند چطور در روز روشن عدالت را سر می‌برند! آخر کجای مسلمانی می‌‌گوید 14 سال مردم را سرکار بگذارید، زباله‌را 100 کیلومتر آن طرف‌تر حمل‌کنید، این‌همه مخاطره ایجاد کنید، چندین برابر ساخت زباله‌سوز از پول این مردم را به شرکت‌های پیمانکار بدهید تا کسی با شما و میز مدیریت‌تان کاری نداشته باشد؟
خبر رسیده با واسطه تا رییس قوه‌قضاییه در جریان ریز مسائل زباله ‌منطقه پشتکوه ‌چهاردانگه قرار دارند و حتی به دوستان گفتند: موضوع را از طریق دادستانی مرکز استان پیگیری کنند. حالا بهتر نیست یکی دو تا از همین دادگاه‌های زباله‌ را در استان تشکیل دهید تا معلوم شود چه کسی قصور داشته؟!
قطعاً پای اصحاب محترم رسانه‌ هم به میان خواهد آمد. جایی که احتمالا پرده‌ها کنار خواهد رفت و معلوم خواهد شد چه کسانی از چه رانت‌هایی برخوردار بودند تا این زباله همچنان حمل شود و زباله‌سوز  در همان 30 تا 40 درصد پیشرفت فیزیکی گیر کند!
*آتش‌سوزی عمدی؛ زباله‌های عفونی را امحا کنید!
می‌گویند گویچاله را به آتش کشیدند! کار خیلی بدی کردند، هرکسی که گفته آتش بزنید شکر خورده! حالا اگر راست باشد این‌طور که در رسانه‌ها عنوان شده وامصیبتا. می‌گویند به کارگران افغانی گفتند زباله‌های عفونی را بسوزانید تا اثری از آن باقی نماند! این هم شاهکار مدیریتی ما. حالا ببینید تصاویری که منتشر شده، از بنر بیمارستان امام‌رضای آمل گرفته تا ست‌خون، صافی دیالیز، آنژی‌کت‌ها زرد و آبی و بنفش! این‌ها نشان می‌دهد اوضاع خیلی بغرنج‌تر از آن است که تصور کنید! مگر اثر زباله‌های عفونی را می‌شود به این راحتی از بین برد!  سیستم مدیریت پسماند بیمارستانی در دنیا با این حرکت اخیر مبهوت خواهد ماند. فردا اگر انواع بیماری‌های کشنده و ناشناخته اپیدمی شد به این یادداشت ما به دیده دادخواهی بنگرید! آیا کسی هست فریاد ما را بشنود؟

*تنش و درگیری، مذموم و ناپسند است
در جریان تجمع اهالی چهاردانگه به برخی ابینه و تاسیسات و ماشین‌آلات خساراتی وارد شد، می‌گویند کار به درگیری فیزیکی هم کشیده! تنش و درگیری و خسارت به اموال در هر صورت امری ناپسند و غیر عقلانی است!
عقل و منطق حکم می‌کند موضوع به صورت مسالمت‌آمیز مورد بررسی قرار بگیرد، هرچند بارها شاهد اعتراضات کوچک و بزرگ بودیم ولی نتیجه‌ای حاصل نشد و هربار وعده سال آینده را دادند. این است که مردم گاهی احساساتشان بر عقلشان غلبه می‌کند و دست به حرکات مخاطره‌آمیز می‌زنند.

*رسانه‌های جیره‌خوار!
در مورد رسانه‌های استان که بهتر است چیزی نگوییم، ما از نظر تعداد رسانه ‌جزو سه استان برتر هستیم، اما تولید محتوی، اثرگذاری و پیگیری چه؟ اگر بود شاهد بروز چنین فجایعی بودیم؟ قطعا آن 17 روزنامه و 60 هفته‌نامه و فلان مقدار ماهنامه‌ سر خودشان را جای دیگر گرم کرده‌اند! سایت ‌و فضای‌های مجازی بماند!
 یادتان هست تجهیزات زباله‌سوز را در شهر با کامیون‌های تریلی چرخاندند؟!  چه کسی خبر دارد چقدر پول خرج تبلیغات شد؟ حالا آقای شمشیربند می‌گوید بروید از مسوولان استانداری پیگیر شوید! سردار شما مانور عملگرایی دادید، حالا که وقت فرار از پاسخگویی نیست!
رسانه‌های ما در استان فاقد محتوی درخور توجه هستند! مخاطبشان عموماً همین‌هایی هستند که پول می‌دهند و نیم‌صفحه را می‌خرند! البته معدود رسانه‌هایی هم بودند که دغدغه‌مند پیگیر  مسئله بودند اما در فضای غبارآلود رسانه‌ای استان، چشم چشم را نمی‌بیند! دوستان نمی‌گذارند یادداشت‌ یا گزارش‌های خوب و تاثیرگذار تا روی میز مدیر پیش برود!

*امنیت جان مردم است!
شنیدید لابد، تا موضوعی را قرار است موشکافی کنید یا  از علت‌ محقق نشدن آن مساله بپرسی سریع می‌گویند مساله امنیتی است! کدام امنیت؟ جان و مال و ناموس مردم؟ یا حریم امن برای آقایانی که مدعی خدمت‌اند؟!
چه کسی نمی‌داند که نیروهای مخلص و مؤمن امنیتی بدون اینکه سر و صدا و هوچی‌گری کنند به کارشان مشغولند؟ در سایه تلاش همین سربازان گمنام صاحب‌الزمان، الحمدالله کشور در امن‌ترین شرایط قرار دارد و اگر گه‌گاهی چندتا مزدور وطن فروش هم به قول رهبری ترقه‌ای در کردند بلافاصله ضرب شصتش را هم خوردند. هزار مرتبه شکر بابت این امنیت، اما نباید همه چیز را باهم قاطی کنیم. اهمال و کم‌کاری در بحث پسماند در سراسر استان مشهود است و اگر قرار باشد روزی به این موضوعات به طور جدی رسیدگی شود معلوم می‌شود نیروهای امنیتی حرف‌های زیادی برای گفتن دارند که متاسفانه بعضا به دلیل شرایط کنونی جامعه آن‌را بازگو نمی‌کنند.
 همه ما منتظر برخورد نیروهای امنیتی با متخلفین در هر سطحی خواهیم بود. امنیتی بالاتر از جان مردم نیست که آن هم متاسفانه به دلیل سوء مدیریت به خطر افتاده است.

*آقای مسوول از خط قرمز عبور کردی!
متاسفانه شاهدیم برخی مسوولان خودشان را مبرا از ایراد و اشکال می‌دانند و این نکته به ضعف سیستم نظارتی اولاً در خود دستگاه‌ها و ثانیا به سوی نماینده‌های مجلس بر می‌گردد. شاهد مثال بیاوریم؛ حراست بانک مرکزی در دوره اخیر در زندان دارد آب خنک می‌خورد.  او قرار بود از اموال مردم حراست کند چه شده که سر از اوین درآورده غیر از این است که مصالح شخصی را ارجح دانسته به مصالح سازمانی؟
یا آن یکی نماینده سر از فلان باند توزیع خودرو یا پرونده پتروشیمی در می‌آورد! این‌ها چیزهای است که رسانه‌ای شده و همه از آن مطلعند. واقعا کجایند آقایان نمایندگان ساری در این مثلا 14 سال اخیر تا بیایند گزارش بدهند چقدر اعتبار تخصیص دادند و چقدر انحراف در اعتبارات
 وجود دارد؟!
نهاد نظارتی در استانداری لابد بهتر از نماینده‌ها در جریان هستند؛ دست‌کم آنها بیایند به مردم بگویند پول‌ها صرف چه کار مهم‌تری شد؟!
به نظر می‌رسد برخی مسوولان خیلی وقت است از خط قرمز عبور کردند در حالی که مدام رسانه‌ها را به رعایت چهارچوب‌ها دعوت می‌کنند!

*همیشه حق با مردم است!
انقلاب اسلامی 40 سال قبل با توده مردم شکل گرفت، به شعارهای اوایل انقلاب رجوع کنید، قرار بود حکومت مستضفین باشد، به قول روحانی سرشناسی می‌گفت: انقلاب ما از مرزهایمان عبور کرده ولی دولت‌های ما همچنان درجا می زنند!
چقدر رهبری نسبت به موضوع حفظ محیط‌زیست دغدغه دارند، چقدر از برخورد شعاری با این مساله گلایه دارند. به نظر شما با این وضعیت زباله که در سراسر شمال ایران به ویژه مازندران می‌بینید،  محیط‌زیست سالمی را می‌توانید متصور شوید؟!
جالب اینکه همه فقط خوب حرف می‌زنند، از استاندار که وعده مازندران پاک را می‌دهد تا نماینده که با افتخار از نطق محیط‌زیستی‌اش پرده بر می‌دارد!  اینجا حق با کیست؟ چه کسی کوتاهی کرده؟ لابد مردم چهاردانگه که برای حفظ جانشان در 10 روز اول محرم در منطقه گویچاله به صورت مسالمت‌آمیز دست به اعتراض زدند!
 شک نکنید همیشه در جمهوری اسلامی حق با مردم است. آنها ولی‌نعمتان جامعه هستند. این‌حرف ما نیست، حرف معمار فقید انقلاب است.

*چهاردانگه چوب
 چند دستگی‌اش را می‌خورد!
اما در مورد چهاردانگه مظلوم هر چه بنویسیم کم نوشتیم. متاسفانه، بزرگ‌ترین بخش در تقسیمات جغرافیایی استان به‌دلیل پراکندگی و دوری از مرکز استان جزو محروم ترین مناطق استان به‌شمار می‌رود. این درحالی است که این منطقه به دلیل برخورداری از پتانسیل‌های طبیعی در بحث گردشگری سرآمد استان است و نیروی انسانی‌ آن جزو نیروهای پیشرو در مدیریت استان و کشور محسوب می‌شوند.
 در کنار این مزیت‌ها اما آفت چنددستگی و بعضا خود برتربینی باعث شده کیاسر به‌عنوان مرکز بخش، هرگز نتواند در حد و اندازه یک شهر رخ بنمایاند- اتفاقات اخیر در حوزه شهری ادعای ما را بیش از پیش ثابت می‌کند! همین چند دستگی باعث شده زباله مرکز استان را بر سر مردم مظلوم آوار کردند و وقتی به مدیران استان معترض می‌شوید، می‌گویند به شما چه ارتباطی دارد؟!
عجب! پس سرنوشت مردم چهاردانگه با میز مدیریت شما گره خورده. باید این مردم در زباله دست و پا بزنند و عزیزان‌شان را در تصادفات بی‌شمار جاده‌ای از دست بدهند تا شما گوشه صندلی‌تان کج نشود!
به نظر می‌رسد دیگر وقت آن رسیده تا مردم چهاردانگه به خودشان بیایند و با تکیه بر توان و ظرفیت و داشته‌هایشان و به دور از هر گونه تنش و درگیری سیاسی و جناحی، سرنوشت خودشان را در دست بگیرند.
*مدعیان پوشیدن ردای نمایندگی؛ عزاداری قبول!
اما سخنی با مدعیان حضور در بهارستان، شما که برای دختر آبی توییت می‌زنی! برای فلان هنرمند و بازیگر پیام تبریک و تسلیت نثار می‌کنی! ندیدیم نسبت به مساله زباله در روزهای اخیر کلامی بگویید؟ کجایید؟!  لابد صف اول عزای امام حسین(ع)!
بله تصاویر خندان‌تان در فضای مجازی پر شده! گویی به جشن تولد بچه‌دوستان دعوت شدید! هر چندسال یک‌بار انتخابات است و حضورتان در جشن تولدها هم توجیه خاص خودش را دارد، اما این را بدانید مردم آگاه‌تر از شما سر صندوق‌های رای یقه‌تان را
خواهند گرفت!

*همه ما مسوولیم!
همه ما به اندازه خودمان مسوولیم، از من شهروند ساده در بحث تولید و تفکیک زباله تا شمای سیاست‌گذار! به این آمارها توجه کنید؛
سرانه تولید زباله در جهان، روزانه 300 گرم و در ایران، روزانه 700 گرم است؛ یعنی ما ایرانی‌ها هرروز 58 هزار تن زباله با نسبت فراوانی وزنی 70 درصد زباله تر و 30 درصد زباله خشک تولید می‌کنیم. در جهان، 70 درصد زباله‌ها بازیافت می‌شوند درحالی‌که در کشور ما تنها 20 درصد زباله‌ها به چرخه بازیافت می‌رسند. از این میان، تنها 10 درصد زباله‌ها در مبدأ تفکیک می‌شود. این مسأله نشان‌گر سطح پایین مشارکت شهروندان ایرانی در تفکیک 20 میلیون تن زباله سالانه
 کشور است.

  *در مازندران چه خبر است؟
در استان مازندران متوسط تولید روزانه زباله بیش از 3000 تن است؛ این آمار با توجه به مقصد گردشگری بودن استان در فصول مسافر‌پذیر، حتی تا 6 هزار تن در روز هم می‌رسد و متأسفانه باوجود این حجم انبوه زباله و محدودیت اقلیمی و محیطزیستی استان، تنها 4 درصد زباله‌های تولیدی در مازندران به چرخه
 بازیافت می‌رسند.
مدیریت صحیح پسماند یکی از ضروری‌ترین محورهای توسعه پایدار شهری است. موافقید با هم سری به خانه استاندار، فرماندار و مدیر پسماند شهرداری ساری بزنیم، فکر می کنید مسوولان زباله‌شان را چطور
 تفکیک می‌کنند؟
در حال حاضر شهرداری ساری اجرای «طرح تپش»، تفکیک پسماند شهری را به‌عنوان طرح تفکیک زباله از مبدأ و با مشارکت فعال شهروندان در دست اجرا دارد اما خبر دارید که تنها 30 درصد مردم با این طرح همکاری می‌کنند؟!
ضروری است با اتخاذ تمهیدات و راهکارهای مناسب این میزان مشارکت افزایش یابد. برای افزایش مشارکت و پیشرفت و موفقیت بیشتر این طرح پیشنهادهای زیر قابل‌بررسی است:
ایجاد تشکل‌های محلی به‌منظور فرهنگ‌سازی برای مشارکت بیشتر شهروندان در مدیریت پسماند، تدوین قوانین تشویقی و تنبیهی متناسب با فرهنگ و آداب‌ و رسوم منطقه، اطلاع‌رسانی مناسب و کافی از طریق رسانه‌های عمومی برای جلب مشارکت بیشتر شهروندان، بهبود سیستم‌های نظارتی و ارزشیابی اجرای طرح تفکیک از مبدأ... .کی می خواهیم تکانی به خودمان بدهیم؟

 

 
 

اضافه کردن نظر


کد امنیتی
تغییر کد امنیتی