• منتشر شده در شنبه, 16 شهریور 1398 09:22

نقش مهم وکلا و کارشناسان رسمی در کاهش اطاله دادرسی

 
 
 

رییس کل دادگستری مازندران با تاکید بر حفظ شأن و حرمت وکلا و کارشناسان رسمی دادگستری گفت: وکلا و کارشناسان نقش مهم و اساسی در کاهش اطاله
 دادرسی دارند.
حجت الاسلام والمسلمین اکبری در جلسه مشترک با اعضای کانون وکلا و مرکز کارشناسان رسمی دادگستری استان، اظهار کرد: قضات، کارمندان، وکلا و کارشناسان در فرایند رسیدگی به پرونده‌ها نقش اساسی دارند و وکلا و کارشناسان در حقیقت مهیا کننده حکم قاضی هستند و نظرات و دفاعیات حقوقی و فقهی کارشناس و وکیل در صدور حکم عادلانه توسط قاضی بسیار موثر است.
وی تصریح کرد: دفاع از طرح دعوا گاهی از عهده‌ خواهان و خوانده خارج است که این موضوع ضرورت استفاده از وکیل را نمایان می‌کند و مبنای شرعی آن در قرآن و روایات نیز ذکر شده است.
رییس کل دادگستری مازندران خاطرنشان کرد: گاهی نیز موضوع مطروحه پرونده در تخصص قاضی نیست، وکیل هم در آن حوزه خاص تخصص ندارد و آنجاست که حضور کارشناس رسمی
 ضرورت می‌یابد.
حجت الاسلام والمسلمین اکبری همچنین بر کاهش اطاله دادرسی و رسیدگی به هنگام وکیفی به پرونده‌ها تاکید کرد و با اشاره به اینکه تاخیر در ارائه نظرات کارشناسان رسمی از جمله موارد اطاله دادرسی است، گفت: سرعت و دقت در ارائه نظارت کارشناسی منافاتی باهم ندارند و می‌توان در عین سرعت در رسیدگی، نهایت دقت و صحت را
لحاظ کرد.
وی افزود: کارشناسان در حد مقدور نظرات خود را کامل و با دقت ارائه کرده و در صورت کمبود وقت از دادگاه استمهال کنند.
رییس کل دادگستری مازندران یادآور شد: همان طور که در دستگاه قضایی مصون نگاه داشتن قضات و کارمندان فرضی اجتناب ناپذیر است و ما نیز همواره بر آن تاکید ویژه داریم کارشناسان رسمی و وکلا باید خود را از انحرافات مصون نگه دارند.
حجت الاسلام والمسلمین اکبری تاکیدکرد: مردم از ما توقع عملکرد عادلانه دارند و همه ما اعم از کانون وکلا و کارشناسان رسمی و دستگاه قضایی استان باید در خدمت درست به مردم، احقاق حق و اجرای عدالت متمرکز شویم.
وی ادامه داد: با بررسی امکانات موجود دادگستری استان و سازمان‌های تابعه و براساس دستورالعمل موجود، پرداختن به انتظارات به حق وکلا و کارشناسان، مورد توجه قرار خواهد گرفت.
رییس کل دادگستری مازندران بحث فساد درونی و بیرونی را مورد اشاره قرار داد و افزود: خط قرمز دستگاه قضایی استان، فساد است در صورت کافی بودن دلایل و مدارک، بدون تعارف با افراد برخورد جدی و قانونی می‌شود.
حجت الاسلام والمسلمین اکبری همچنین بر عدالت در ارجاع پرونده به کارشناسان رسمی تاکید کرد و گفت: در این خصوص معیارهای خاصی مورد توجه دستگاه قضایی است که از جمله این موارد می‌توان به سرعت در ارائه پاسخ توسط کارشناس، ارائه جواب صحیح و در دسترس بودن کارشناس اشاره کرد.

 

اضافه کردن نظر


کد امنیتی
تغییر کد امنیتی