• منتشر شده در یکشنبه, 03 شهریور 1398 09:14
«خبرشمال» از حاشیه‌های پیدا و پنهان افتتاح مسجد جامع ساری با حضور وزیر و بی‌حضور استاندار؛

وحدت؛عنصر گم‌شده در مازندران!

 
 
 
 

مسجد جامع ساری حدود یک‌سال قبل در آتش سوخت، آتشی که آخرین ساعات روز  21 تیر ماه  97 در دامن این مسجد تاریخی افتاد، موجی از همدلی و وحدت را به نمایش گذاشت، مردم و مدیران همه در کنار هم برادرانه ایستادند و کینه و دلخوری‌ها را از دل بیرون راندند و آب آوردند و خاک زدند تا آتش خاموش شد. اگر به اخبار و تصاویری که از لحظات آتش‌سوزی تا حدود یک‌ماه بعد از این حادثه، نگاهی اجمالی بیندازیم به وضوح مشاهده خواهیم کرد، مسجد جامع ساری که در آتشی حاصل  ازجرقه سیم برق سوخت،  با آتش عشق همه گروه‌ها و جناح‌های سیاسی و 
غیر‌سیاسی مرکز استان، خاموش شد و امروز که یک‌سال از  آن غروب تلخ و دلهره‌آور گذشت، دوباره «ققنوس‌وار» سر برآورد و به‌طرز محسوسی زیباتر و باشکوه‌تر از قبل، پذیرای قلوب مردم خداجوی ساری خواهد بود. 
بی‌تردید چنین اتفاقی باید مورد خرسندی همه گروه‌های سیاسی باشد چون همه افراد، نخبگان و بزرگان شهر، ریش‌سفیدان بازار و حوزه‌های علمیه، مدیران سیاسی، نمایندگان، ادارات‌کل اوقاف و میراث فرهنگی، مدیران شهری، اعضای شورا،  «مهدی عبوری» شهردار سابق و معاون وزیر راه و شهرسازی فعلی،  «مهندس محمد اسلامی» استاندار سابق و وزیر راه و شهرسازی و همچنین «احمد حسین‌زادگان»  معاون سیاسی، امنیتی و اجتماعی سابق و استاندار فعلی هر کدام در اجرا و انجام گوشه‌ای از کار موثر بودند چون حجم خسارت تا حدی زیاد بود که درصورت مشارکت یک دستگاه یا چند تن چنین امکانی وجود نداشت.
بهرحال این کار عظیم با اراده‌های مردانی از مرکز استان تکمیل شد و این مسجد باشکوه که قرن‌ها محلی برای عبادت بود و قلب معنوی شهر ساری به‌شمار می‌آمد، همچنان محل عبادت بندگان خدا خواهد بود. اما در افتتاحیه مسجد جامع ساری اتفاقاتی افتاد که موجب تأسف و حتی خشم شد. ساعاتی پیش از اجرای این مراسم در شبکه‌های مجازی گفته شد که این افتتاح باید توسط استاندار انجام می‌گرفت و شهردار سابق ساری نباید شخصاً وزیر راه و شهرسازی را به استان دعوت می‌کرد و به این شکل، روشن شد که جدال کهنه مرکز ساری، دوباره سربرآورد و مطابق گذشته، قرار است بخش بزرگی از این فرصت عظیم را نابود کند.
اگر نگاهی به چند دهه گذشته به استان بیندازیم متوجه خواهیم شد چه اندازه از این «واگرایی» آسیب دید و تأیید خواهیم کرد که «وحدت، عنصرگم‌شده این استان است»  و تا روزی که یاد نگیریم به‌جای جنگ‌های بی‌فایده و فرسایش توان هم‌دیگر،  رویکرد «هم‌افزایی» و همکاری را در اولویت خود قرار دهیم، رنگ و روی «توسعه پایدار» را نخواهیم دید و ناگفته پیداست در این میان، کسی بیش از شهروندان استان و مرکز استان آسیب نخواهد دید.
سیاسیون از نمد این اختلافات، کارخانه کلاه‌بافی به‌راه‌انداخته‌اند اما با فشاری که از قِبَل چنین اقداماتی به شهروندان می‌آید و هزینه سنگینی که به مردم تحمیل می‌شود خبر ندارند یا خود را به ندیدن و نشنیدن زدند.  
سال‌ها است همه مدیران، نمایندگان و نخبگان در مقام سخت از ضرورت «وحدت و همگرایی» می‌گویند ضمن اینکه در کتب تاریخی و در منابع دینی و در صدر همه ی قرآن این کتاب بزرگ الهی که هم برای دنیا و هم برای آخرت انسان، راهبردهای ارزشمندی دارد، همه دعوت به وحدت شدیم و موظّفیم از تفرقه پرهیز کنیم اما در عمل، خود «سردمداران واگرایی و تفرقه» هستند.
نکته‌ای که «خبرشمال» همواره بر آن تأکید کرد این است که «احمد حسین‌زادگان و محمد دامادی» تا «مهدی عبوری و علی اصغر یوسف نژاد» همه سرمایه‌های مرکز استان هستند و هرکدام ظرفیتی دارند که شاید دیگری ندارد. عاقلانه و هوشمندانه این است که تمام این عزیزان در کنار هم و با «هم‌افزایی» در خدمت توسعه پایدار مازندران از غرب تا شرق باشند اما زمانی‌که هر کدام از این طیف‌ها تلاش می‌کند تنها خود را ببیند و وجود و منطقه اثر دیگری را کاملاً نفی کنند، جدالی آغاز می‌شود و آتشی در می‌گیرد که دامنه شعله‌های آن، بسیاری از ظرفیت‌های بدیهی استان را نیز نابود کرده یا به حاشیه می‌راند. 
باور ما این است که در روز افتتاحیه زیباتر بود اگر حضور وزیر با شخص اول استان هماهنگ می‌شد و برابر «پروتکل‌ها» ورود وزیر راه و شهرسازی به استان، با جلوداری احمد حسین‌زادگان می‌بود ضمن اینکه حاضر نشدن هیچ کدام از مدیران اجرایی از استاندار و معاونان وی، فرماندار مرکز استان، مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری و مدیرکل فرهنگ و ارشاد در جلسه حضور وزیر راه و شهرسازی که چند صباح قبل، استاندار مازندران بود، همه خبر از ستیز سیاسی پشت پرده می‌دهد، ستیزی که در نهایت به توسعه‌نیافتگی بیشتر استان خواهد انجامید.

 

 
 

اضافه کردن نظر


کد امنیتی
تغییر کد امنیتی