• منتشر شده در شنبه, 02 شهریور 1398 09:03

سایه‌؛ سامانه‌ای از جنس مهربانی

 
 
 

مسوول قرارگاه جهادی امام رضا(ع)  با اشاره به اینکه این سامانه در حال نشر بین تمام سازمان‌ها و انجمن‌های خیریه است، افزود: سامانه سایه شفافیت در هر کار خیری نشان می‌دهد و به نشر فرهنگ انجام کارهای خیر کمک می‌کند

در سال‌های گذشته خبرهایی از دیوار مهربانی، نان مهربانی، یخچال مهربانی، سبد مهربانی و سایر را شنیدیم که هرکدام با شور و شوق مردمی به پا شده بود که از ته قلب خود دوست داشتند آنچه را در سفره خود دارند و یا می‌پوشند همنوعان‌شان در حسرت آن نمانند که باید گفت مفهوم این حرکات خودجودش این بوده که مهربانی زنده است و مردم ما برای مهربانی از هر فرصتی استفاده می‌کنند.
هر جا صحبت از مهربانی می‌شود نمی‌توان نسبت به آن بی‌تفاوت بود به‌ویژه مردم کشور ما که هر حادثه و اتفاقی حامی حادثه‌دیدگان هستند، به‌عنوان سیل روزهای پایانی سال گذشته را با کمک‌های خود تبدیل به سیل مهربانی کردند.
اینکه هرلحظه به یاد نیازمندان باشیم و حتی در این مسیر از ابزارهای روز همگام با پیشرفت‌های فناوری بهره بگیریم جای تقدیر دارد و از اهمیت بسزایی 
برخوردار است.
در این گزارش صحبت از سامانه‌ای است که توسط نخبگان دانشگاهی راه‌اندازی شده و قادر است توان توانمند را به نیاز نیازمند برساند؛ اینکه هرلحظه به یاد نیازمندان باشیم و حتی در این مسیر از ابزارهای روز همگام با پیشرفت‌های فناوری بهره بگیریم جای تقدیر دارد و از اهمیت بسزایی برخوردار است.
مراکز خیریه با بهره‌گیری از سامانه سایه و ثبت مددجویان اعلام نیاز کند و افراد توانمند نیز کمک‌های خود را از طریق این سامانه پرداخت می‌کنند و دقیقا می‌توانند در چه بخشی نیز کمک کردند که شاید برای برخی دغدغه بود که نمی‌دانستند کمک‌شان دقیق در چه بخشی هزینه شد.
مهربانی، عطوفت و کمک به نیازمندان همواره قلب انسان را به وجد می‌آورد و موجب ترغیب مردم به این امر خیر و خداپسندانه می‌شود اما گاهی جنس این مهربانی‌ها متفاوت است، آنقدر شیرین و لذت‌بخش که همگان را ترغیب به مهربانی از همین جنس می‌کند که صحبت از این سامانه در دیدار گروه‌های جهادی 10 مرداد ماه امسال مطرح شده که این مهم نیز در حال انجام است.
مهربانی به‌معنای همدلی و لمس کردن درد مردم است که می‌توان آن را در پاک کردن اشک‌های نیازمندی معنا کرد تا دیگر محتاج نان شب خود نباشد اما باید گفت دقیقا مهربانی واقعی زمانی خود را نشان می‌دهد که فرد شیرینی آن را به‌عینه تجربه کند و لذت آن را کند که در این صورت محال است از این کار خیر دست بکشد؛ چراکه لذت آن را درک کرده و به این باور رسیده که هیچ لذتی با آن قابل مقایسه
 نخواهد بود.
در حال حاضر سامانه سایه روی تلفن‌های همراه بسیاری از مردم کشور نصب شده و بدون اینکه به شهر یا استان خاصی سفر کنیم می‌توانیم کمک‌های خود را به‌دست نیازمندان برسانند؛ درست است نمی‌توان جلوی نیازمندی و بروز مشکل را گرفت اما می‌توان با کمک گرفتن از چنین امکانی دست یاری به سوی نیازمندان دراز کنیم و به آنها بگوییم تنها نیستند.
مسؤول قرارگاه جهادی امام رضا(ع) مازندران اظهار کرد: اگر فردی قصد کمک دارد می‌تواند با نصب اپلیکیشن سایه این کار خیر را انجام دهد که این سامانه با شفافیت توان توانمند را به نیاز نیازمند می‌رساند.
رضا دهقان با اشاره به اینکه این سامانه در حال نشر بین تمام سازمان‌ها و انجمن‌های خیریه است، افزود: سامانه سایه شفافیت در هر کار خیری نشان می‌دهد و به نشر فرهنگ انجام کارهای خیر کمک می‌کند.
وی اضافه کرد: سامانه سایه توسط بخش عظیمی از نخبگان دانشگاهی طراحی شد و هر کاربری فعالیت خود را می‌تواند جامع و کامل مشاهده کند که درخواست ما این است برای رفع محرومیت‌زدایی به همه گروه‌های جهادی روی این سامانه 
کار کنند.
مسؤول قرارگاه جهادی امام رضا(ع) مازندران با اشاره به اینکه برای رفع مشکلات و محرومیت‌ها نمی‌توانیم با اقدامات دهه‌های گذشته کار کنیم بلکه باید با فناوری پیش رویم، افزود: یک سال است با این سیستم داریم کار می‌کنیم و با توجه به شفافیت لازم در این سامانه ضرورت دارد این سامانه نشر یابد.
دهقان تصریح کرد: یکی از کاربردهای این سامانه این بوده که کالاهای موردنیاز مناطق سیل زده را شناسایی کردیم و منتظر این هستیم تا توانمندان نیز توان خود را
 اعلام کنند.
وی ادامه داد: البته کمک‌ها همچنان در حال جمع‌آوری است که در صورت جمع‌آوری به‌صورت کلی بین روستاییان مناطق سیل‌زده مازندران توزیع خواهد شد و قرار نیست به‌صورت موردی در این مناطق توزیع شود و الان نیز بخشی از این کمک‌ها جمع‌آوری شده است.
مسؤول قرارگاه جهادی امام رضا(ع) مازندران  با اعلام اینکه اسامی یک هزار و 255 خانواده از طریق مراکز خیریه در این سامانه ثبت شده است، افزود: البته 335 نیاز برطرف نشده و 9 نیاز نیز برطرف شده است.
این سامانه نیز یک مهربانی معنادار است که بدانیم هنوز هم دستانی هستند که نیاز به کمک و یاری دارند اما رویشان نمی‌شوند بگویند ولی در چشمان‌ معصوم‌شان می‌توان عمق نیازشان را یافت ./ فارس

 

 
 

اضافه کردن نظر


کد امنیتی
تغییر کد امنیتی