• منتشر شده در شنبه, 02 شهریور 1398 08:58
ارزیابی «خبرشمال» از سخنان معاون اول رییس‌جمهوری در نوشهر

وعده استان جدید را نمی‌دهیم

 
 
 
 

غرب استان نیاز به توجه ویژه دارد، منطقه‌ای که ظرفیت‌ها و پتانسیل بالایی دارد اما در نتیجه سال‌ها بی‌تدبیری، به وضعیت امروز رسید و همین موضوع سبب شد در سالیان اخیر، برخی بر ضرورت استقلال غرب مازندران به شکل یک استان تاکید داشتند و برخی نیز پا فراتر گذاشتند و بر انتزاع رامسر و تنگابن از غرب مازندران و الحاق این مناطق به شرق گیلان سخن گفتند.

«خبر شمال» در چندین گزارش تحلیلی بر رد چنین درخواست‌هایی تأکید و از «مازندران واحد» دفاع کرد و نوشت این گرایش‌ها غالباً به دلیل کم‌توجهی مدیران به توسعه غرب ایجاد شد و به هیچ وجه، مطالبه قلبی اکثریت مردم منطقه غرب مازندران نیست. همچنین نوشت اگر مدیران توجه بیشتری به این منطقه داشته باشند و از راهبرد «توسعه متوازن» دفاع کنند، هرگز شهروندان غرب مازندران فرصت «موج‌سواری» به برخی افراد و جریان‌های خاص را نمی‌دهند و همواره شهروند مازندران باقی خواهند ماند.  
خوشبختانه مدیریت ارشد استان متوجه این نکته کلیدی شد و طی چندماه اخیر، توجه به غرب و تلاش برای از قوه به فعل رساندن ظرفیت‌های این منطقه، بیش از گذشته شد به شکلی که  با تدبیر استاندار مازندران و نمایندگان مردم، چندین مدیر ملی از معاونان رییس‌جمهوری و وزرای مختلف برای افتتاح و شناسایی ظرفیت عظیم گردشگری در غرب مازندران  به این منطقه رفتند و آخرین مورد، اسحاق جهانگیری بود که برای چندین افتتاح به نوشهر رفت.    
باور ما این است که اگر مدیران ارشد استان به همین شکل پیش بروند و با هماهنگی نمایندگان، نخبگان و شهروندان شاخص غرب، ضرب‌آهنگ توسعه در غرب استان را سرعت بخشند دیگر هیچ فردی سخن از تجزیه استان نخواهد زد ضمن اینکه معاون اول رییس جمهوری نیز تلویحاً بر منتفی بودن تأسیس استان  مازندران غربی تأکید کرد.  
اسحاق جهانگیری در نوشهر  «راهبرد مقاومت» را نقطه مقابل راهبرد فشار حداکثری آمریکا علیه کشور بیان کرد و گفت: با مقاومت نقشه‌های دشمنان نقش بر آب شده است.
وی در آیین افتتاحیه ورزشگاه شهدای نوشهر با گرامی‌داشت یاد و خاطره شهیدان رجایی و باهنر گفت: ملت ایران ۱۷ هزار شهید ترور تقدیم کرده است و به‌رغم آنکه دشمنان تصور می‌کردند ایرانی‌ها جشن ۴۰ سالگی را نخواهند گرفت اما دروغ‌گویی مسئولان آمریکا نمایان شده است.
وی به راهبرد آمریکایی مبنی بر فشار حداکثری علیه ایران اشاره کرد و گفت: رسوایی برای دولتی مثل آمریکا این شده که با هواپیما به دنبال نفت‌کش ایرانی راه بیفتد تا ببیند نفت را کجا می‌فروشد و این رذالت آمریکایی را نمایان می‌سازد.
وی با بیان اینکه نفت متعلق به دولت و ملت ایران است گفت: بخشی از نفت را مستقیما به شرکت‌های خارجی و خصوصی فروخته می‌شود و پول آن در اختیار دولت قرار می‌گیرد و خرج عمران و آبادی و زندگی مردم می‌شود.
جهانگیری ادامه داد: آمریکایی‌ها تلاش کردند که فشار حداکثری را آشکار کنند و توقیف نفتکش ایرانی نشان می‌دهد دشمان قدّار تلاش دارد نتوانیم منابع را تبدیل به پول کنیم.
معاون اول رییس جمهور، راهبرد مقاومت را نقطه مقابل راهبرد فشار حداکثری آمریکا ها برشمرد و گفت: در بیش از یک‌سالی که تحریم‌های آمریکا بازگشته است، مهمترین هدف آمریکا، فروپاشی اقتصاد ایران بوده است و می‌خواست شاخص‌های اقتصاد برهم ریزد.
وی شمار شاغلان را ۲۴ میلیون نفر بیان کرد و گفت: دشمن می‌خواهد ۲۴ میلیون بیکار روی‌دست دولت بگذارد و سابقه ندارد که در سال‌های تحریم، این‌همه پروژه بزرگ و شاخص در کشور اجرا شود.
جهانگیری از آزادراه تهران شمال به عنوان یک کارگاه بزرگ سازندگی یاد کرد و گفت: در دولت تلاش‌های خوبی در این پروژه شده است.
معاون اول رییس‌جمهور گفت: در پایان دولت خاتمی برداشت ما و قطری‌ها از پاری جنوبی مساوی شده است ولی امروز ما به اندازه قطری‌ها از مخزن پارس جنوبی برداشت می‌کنیم و بیش از ۱۰ فاز پارس جنوبی بهره‌برداری شده است.
وی با اشاره به اینکه زمانی ما واردکننده بنزین بودیم تصریح کرد: خوشبختانه با تلاش بنزین مورد نیاز مردم تامین شده است و بدون آنکه در قیمت بنزین تغییری ایجاد شود، مردم می‌توانند مصرف کنند و به صادرکننده بنزین تبدیل شدیم و امسال بالغ بر ۱۱۰ میلیون لیتر بنزین در روز 
تولید می‌کنند.
معاون اول ر‌ییس‌جمهور یادآور شد: کشورهای همسایه خواهان محصولات تولیدی ما هستند و ما نیز با افتخار با آنان همکاری خواهیم کرد ولی دشمن می‌خواهد مردم نسبت به آینده کشور ناامید باشند و سعی دارند از همه ابزارها استفاده کننده تا امید را از بین برند و ما وظیفه داریم امید مردم را زنده نگه داریم.
جهانگیری به همایش و اجلاس خزر که اخیراً در بابلسر برگزار شد، اشاره کرد و گفت: بزرگترین جمعیت حاشیه خزر مربوط به استان‌های شمالی ایران است و ظرفیت‌ها و قابلیت‌های زیادی دارد و باید از نعمت خزر حداکثر استفاده را بریم.
وی گردشگری را از محورهای مهم توسعه مازندران بیان کرد و گفت: باید برای پسماند مازندران که مردم را آزار می دهد راهکار طراحی کنیم و زمانی یک میلیارد دلار برای پسماند استان‌های شمالی اعتبار درنظر گرفته شده بود.
وی با اشاره به کسری اعتبار ۲۰ میلیارد تومانی برای تکمیل زباله‌سوز نوشهر وعده تامین اعتبار را دارد و گفت: برای ساخت زیرگذر در نوشهر نیز برنامه‌ریزی می‌شود.
وی با تاکید بر انتقال زندان‌ها از مراکز شهر تصریح کرد: این طرح در دولت مصوب شده است و باید نسبت به انتقال آن به خارج از شهرها از جمله نوشهر اقدام شود.
معاون اول رییس‌جمهوری،درباره استان شدن غرب مازندران گفت: وعده ایجاد استان را نمی‌دهیم اما سعی می‌کنیم مسائل استان را بررسی کارشناسی
 داشته باشیم.

 

 
 

اضافه کردن نظر


کد امنیتی
تغییر کد امنیتی