• منتشر شده در یکشنبه, 20 مرداد 1398 10:05
دنیای خزر که برای مازندرانی‌ها ناشناخته باقی مانده است؛

وقتی خزر هست اما...

 
 
 
 

دریای خزر سرشار از ثروت، فرصت مغتنمی برای توسعه فعالیت‌‎های تجاری و اقتصادی به ویژه حمل و نقل بین‌منطقه‌ای و حتی فرامنطقه‌ای است و می‌تواند قطب دوم اقتصاد كشور باشد. 
عمده اقتصاد استان‌های شمالی بر پایه تجارت دریایی است بنابراین خزر فرصت بی‌بدیلی برای ایجاد اشتغال و تولید ثروت برای مازندران و كشور به شمار می‌آید که با اتصال هوشمندانه حلقه‌های لازم برای بهره وری از این ثروت با در نظر گرفتن ملاحظات زیست‌محیطی می‌توان از این موهبت الهی برای آبادانی كشور استفاده كرد. 
اگرچه چندسالی است که مسوولان و نمایندگان مازندران با توجه به سهم استان از دریای خزر درتلاش برای اکتشاف نفت و گاز و اعلام ۳ منطقه آزاد تجاری هستند اما آنچه که مسلم است این مهم جز با حمایت استاندار مازندران، اتحاد نمایندگان و مدیران بخش نفت و گاز مازندران و ایجاد شرایط مناسب مسوولان ذیربط در صنعت گردشگری محقق نخواهد شد.

دریای خزر ثروتی برای جغرافیای منطقه 
مسعود هدایتی‌فرد عضو هیات علمی صنایع فرآورده‌های دریای دانشگاه آزاد مازندران با بیان اینکه دریای خزر یک ثروت برای جغرافیای منطقه مازندران محسوب می‌‎شود، اظهار کرد: در چند سال اخیر شاهد صید بی‌رویه و بیش از معمول از این منبع دریایی در مازندران هستیم در حالی که از نظر صنعت توریست و ایجاد بنادر تجاری از این منبع استفاده نکردیم. 
وی با اشاره به اینکه کشوری مانند آذربایجان و ترکمنستان در همسایگی ما به راحتی در حال استخراج نفت و گاز از خزر هستند اما به دلایل فنی نتوانستیم از منابع نفت خود استفاده کنیم، تصریح کرد: در خلیج گرگان شرکت ملی حفاری کمی در زمینه استخراج نفت و گاز در حال فعالیت بوده اما با توجه به اینکه شیب دریای مازندران به سمت جنوب بوده صید ماهی و خاویار در این استان بهتر است یعنی به استوا نزدیک‌تر و بالاتر هستیم که باعث ایجاد مواد مغذی بیشتر در دریا می‌شود. 
عضو هیات علمی صنایع فرآورده‌های دریای دانشگاه آزاد مازندران با بیان اینکه زمانی که شیب دریا به سمت جنوب است یعنی عمق آنجا بیشتر بوده، گفت: دسترسی به عمق ۳۰۰ متری دریای خزر برای استخراج نفت و گاز از نظر فنی چالش‌های زیادی است. 
عضو هیات علمی صنایع فرآورده‌های دریای دانشگاه آزاد مازندران با بیان اینکه از لحاظ اکوتوریسم در دریای خزر هیچ کاری انجام نشده در صورتی که ما می‌توانیم به راحتی با این حجم مسافر و گردشگر در مازندران با رونق سفرهای دریایی باعث رونق صنعت گردشگری دریایی باشیم، یادآور شد: اکوتوریسم خزر منابع درآمدزایی بیشتر و بهتری نسبت به صیدهای دریایی دارد.

طرح اکتشاف نفت وگاز در دریای خزر 
از راهکار‌های توسعه مازندران 
مهدی بشارت‌ده سلوطی کارشناس اقتصاد دانشگاه علم و فناوری مازندران نیز در این باره با بیان اینکه اهمیت نفت، گاز و صنایع مرتبط در این حوزه در دریای خزر بر کسی پوشیده نیست، گفت: این مهم در مازندران در حالی مغفول مانده است که همسایگان شمالی ما استخراج نفت و گاز در این دریا را سال‌هاست که آغاز كرده‌اند ولی ما هنوز در ابتدای راهیم و این كشورها به سرعت در حال سرمایه‌گذاری و افزایش بهره‌برداری از این ذخایر زیرزمینی هستند. 
وی با اشاره به اینکه سكوی امیركبیر تنها دستاورد مازندران از این بخش است، اما این سكو و نتایج آن رضایت‌بخش نیست، افزود: حفاری نخستین چاه در سال 95 سبب رسیدن به لایه اول نفتی شد و چاه دوم نیز در حال حفاری است و هنوز معلوم نیست كه ایران در چه زمان می‌تواند نفت خزر را به مرحله تولید برساند. 
این کارشناس اقتصاد دانشگاه علم و فناوری مازندران با بیان اینکه كارشناسان انرژی بر این باورند كه موفقیت‌آمیز بودن استخراج و تولید نفت در معادلات و تعاملات منطقه‌ای می‌تواند قدرت چانه‌زنی و اقتدار نفتی ایران را در خزر افزایش دهد، اظهار کرد: در صورت تجهیز و توسعه امكانات اكتشافی، ایران نیز می‌تواند شاهد تولید نفت و گاز خزر باشد و این امر توجه ویژه شركت نفت خزر و شركت حفاری شمال را به عنوان متولی نیازمند است.

دریای خزر به عنوان منبع ثروت برای مازندران و شمال کشور است 
مسعود تقی‌پور کارشناس اقتصاد کشاورزی، با بیان اینکه دریای خزر به عنوان منبع ثروت برای مازندران و شمال کشور محسوب می‌شود، تصریح کرد: بزرگ‌ترین پتانسیلی که مازندرانی‌ها دارند دریای خزر و اکوسیستمی بوده است که به خاطر دریای خزر وجود دارد و برای این استان یک فرصت است. 
وی با اشاره به اینکه ما از چند جهت می‌توانیم از این منبع بهره ببریم، افزود: دریای خزر را در حوزه مسائل محیط زیستی به عنوان منابع فسیلی نگاه نمی‌کنیم در صورتی که این دریاچه در بحث مرزی با پنج کشور همسایه از لحاظ اقتصادی در ارتباط است. 
تقی پور تاکید کرد: با توجه به شرایط فعلی کشور این سواحل توانایی استفاده توریستی را دارد و می‌توان از آن به عنوان تولید انرژی پاک و به عنوان سرمایه‌گذاری تولید برق استفاده کرد.  وی سه منطقه آزاد بندر امیرآباد، نوشهر و فریدونکنار را فرصت مناسبی دانست و گفت: طبق برنامه توسعه ششم، ما تمرکز خود را در دو بخش قرار می‌دهیم؛ اول اینکه دریا به عنوان کانال ترانزیتی و تجارت و دوم اینکه در بحث انرژی‌های جدید و گردشگری اما گردشگری را به عنوان یک عنصر جداگانه در آن مطالعه کنیم. 
این کارشناس اقتصاد کشاورزی در ادمه با بیان اینکه با بهره‌گیری سرمایه‌گذاری بزرگ، هم داخلی و هم خارجی افزود: برای مثال سرمایه‌گذاری‌هایی که هم در باکو و در شهرهای ساحلی آذربایجان انجام می‌شود به حدی بوده که نقش زیادی در رشد اقتصادی 15 تا 20 درصدی این کشور داشته است.
 / ایسنا

 

 
 

اضافه کردن نظر


کد امنیتی
تغییر کد امنیتی