• منتشر شده در یکشنبه, 20 مرداد 1398 10:03
«خبرشمال» به بررسی پدیده نوظهور کشف مزارع بیت کوین می‌پردازد؛

عدد بکارید، پول درو کنید اما برق ندزدید

 
 
 
 

 مائده مطهری‌زاده/


بیت‌کوین، ماینینگ، ماینر، ارز دیجیتال، رمز ارز، کشف مزرعه استخراج بیت کوین و... اینها همگی کلیدواژه‌هایی هستند که این روزها به گوش خیلی از ماها آشنا می‌آیند.
جملات و عبارات و کلماتی که در ذهن ما هزاران سوال ایجاد می‌کنند؛ از قبیل اینکه اساسا بیت کوین، رمز ارز یا رمز دیجیتال چیست؟ چگونه عمل می‌کند؟ افراد طی چه فرآیندی و با چه ابزار و لوازمی آن را استخراج می‌کنند؟ اصلا این ابزار چگونه می‌توانند ما را به سودهای نجومی برسانند؟ و... برای پاسخ به این سوالات و آشنایی با بیت کوین و فرآیند استخراج آن و اینکه چگونه می‌توان از این طریق کسب درآمد کرد تا پایان این گزارش با ما همراه باشید.

بیت کوین یا رمز ارز چیست؟
بیت کوین(نام لاتین: Bitcoin؛ نماد: BTC)، یک پول یا همان ارز دیجیتالی است که به صورت الکترونیکی توزیع و استفاده می‌شود.
شبکه این ارز دیجیتال به صورت 
غیر‌متمرکز و کاربر به کاربر است. هیچ شخص یا نهادی این شبکه را کنترل نمی‌کند. ارز دیجیتال بیت کوین نمی‌تواند خارج از برنامه ریزی انجام شده، چاپ یا خلق شود و تعداد آن محدود است. فقط 21 میلیون بیت کوین برای همیشه تولید می‌شود. تراکنش‌های شبکه بیت کوین، در یک لاگ عمومی با تکنولوژی بلاک‌چین (Blockchain) ذخیره می‌شوند.

معدن یا مزرعه بیت کوین کجاست؟
افراد هنگامی که برای اولین بار کلمه فارم ماینینگ یا همان مزرعه استخراج را می‌شنوند ممکن است در ذهن خود یک مزرعه‌ای را در نظر بگیرند که در کنار گندم و سایر محصولات و حتی مزارع دیگر، یک سری دستگاه‌هایی وجود دارند که به ماین یا استخراج بیت کوین می‌پردازد که البته خیلی هم تصور
 اشتباهی نیست. استخراج بیت‌ کوین بی‌شباهت به استخراج طلا نیست. بیت‌کوین‌ها در طراحی پروتکل وجود دارند (مثل طلا که در معادن وجود دارد) اما هنوز قابل دسترسی نیستند (مثل طلاهایی که هنوز از دل خاک بیرون کشیده نشده‌اند).

ابزار کار
از ملزومات استخراج ارز در روش ماینینگ، یک کامپیوتر یا لپ‌تاپ با قدرت پردازش بالا (سیستم‌های قدرتمند مخصوص بازی یا کارهای گرافیکی) هم‌چنین توانایی روشن نگه‌داشتن سیستم به مدت طولانی است. هرچقدر بیش‌تر بتوانید سیستم را روشن نگه دارید و نرم‌افزار استخراج را اجرا کنید، درآمدتان بیش‌تر خواهد بود.
همچنین اتصال اینترنت (بدون قطعی و با پایداری بالا) مورد نیاز است و یک اتصال اینترنت معمولی که امروزه همه با آن دسترسی دارند کفایت خواهد کرد. فقط این اتصال باید پایدار باشد تا فرایند استخراج قطع و وصل نشود.

تفاوت ارز دیجیتال بیت کوین
 با سایر ارزهای سنتی مانند
 دلار، یورو و...
دکتر عیسی زاده روشن عضو هیات علمی دانشکده اقتصاد دانشگاه مازندران در این باره با بیان اینکه بیت کوین مانند سایر ارزهای سنتی واسطه مبادله بین‌المللی است اما تفاوت اساسی که با آنها دارد این است که بیت کوین یک ارز ضد تورمی است، به خبرشمال گفت:« این بدین معنی‌ست که در ارزهای سنتی مانند دلار بانک مرکزی قدرت خلق پول را دارد و به عنوان مثال وقتی بانک مرکزی اقدام به خرید دلار می‌کند حجم پول را افزایش داده و این موضوع سبب افزایش تورم در جامعه می‌شود اما در مورد بیت کوین   اینگونه نیست و به عبارت دیگر بیت کوین توسط سیستم بانکی و بانک مرکزی 
کنترل نمی‌شود.»

آثار اقتصادی بیت کوین
عیسی‌زاده روشن با بیان اینکه طبیعتا ارزهای دیجیتال کاربرد وسیع‌تری پیدا خواهد کرد، افزود:« بنابراین لازم است دولت و مجلس و مسوولین پولی کشور، اقدامات جدی در جهت کاهش آثار منفی آن در اقتصاد در دستور کار خود قرار دهند.»
این عضو هیات علمی دانشگاه مازندران، در ادامه همچنین به برخی از تبعات و آثار منفی این پدیده بر روی اقتصاد نیز پرداخت که مهم‌ترین آنها عبارتند از:
1- ارز دیجیتالی بیت کوین منجر به دور زدن حاکمیت ملی شده و قدرت اقتصادی کشور با محوریت ابزار مبادله (پول) را از دولت سلب می‌‌کند و در اختیار کمپانی‌های فراملی این فناوری قرار می‌دهد.
2- امکان شکل گیری بازار زیرزمینی پول و عدم امکان مالیات‌ستانی بر اساس تراکنش‌های مالی را فراهم می‌کند.
3-امکان گسترش اقتصاد زیرزمینی مانند خرید و فروش اسلحه، مواد مخدر و... را 
افزایش می‌دهد.
4- بدلیل جذابیت فعالیت در بیت کوین، سرمایه‌های زیادی به جای اینکه در مسیر سرمایه‌گذاری اقتصادی قرار گیرد دچار انحراف شده و ممکن است جهت تخصیص منابع را از فعالیت‌های تولیدی به سفته‌بازی هدایت نماید که این خود در بلند مدت آثار سوء اقتصادی در پی خواهد داشت.
5- در فعالیت‌های بیت کوین زمینه برای امر پولشویی افزایش یافته که این خود آثار منفی زیادی در اقتصاد بر جای
 خواهد گذاشت.

استخراج بیت کوین 
به قیمت دزدی از برق ارزان!
با توجه به اینکه به برق در ایران یارانه پرداخت می‌شود و هزینه آن در ایران پایین است، عده‌ای در حال سوءاستفاده از برق صنعتی و کشاورزی هستند. این نوع برق به مراتب ارزان‌تر از برق خانگی است و به همین منظور بسیاری از کسانی که در کار استخراج ارز دیجیتالی هستند، سعی می‌کنند سوله‌هایی که مجهز به برق صنعتی یا کشاورزی هستند را برای استخراج اجاره یا خریداری کنند. هزینه برق کشاورزی در ایران برای هر کیلووات ۰.۰۰۱۲ دلار، برق صنعتی هر کیلووات ۰.۰۱ دلار و برق مسکونی هر کیلووات ۰.۰۳ دلار است (بر مبنای دلار ۱۰ هزار تومانی) که ارزان‌ترین برق جهان محسوب می‌شود و از همین روست که برخی کشورها معتقدند در صورت فراهم بودن شرایط استخراج قانونی بیت کوین در ایران، این کشور بهشت ماینرها خواهد بود!

کشف مزارع بیت کوین در مازندران
اما در طول هفته‌های اخیر ماموران نیروی انتظامی در مازندران نیز همچون سایر مناطق ایران مزارع بیت کوین را کشف کردند که افراد به طور غیر قانونی و با استفاده از برق صنعتی یا کشاورزی مشغول به فعالیت در این 
ارتباط بودند.
در مازندران تاکنون در شهرهایی همچون بهشهر (۵۳ دستگاه تجهیزات فنی و متعلقات بیت کویین به ارزش ۲ میلیارد و ۶۵۰ میلیون ريال)، بابل و اخیرا در میاندورود (کشف دستگاه‌ها و متعلقات استخراج رمز ارز به ارزش 20 میلیارد ریال) و ساری (۳۸ دستگاه بیت کوین و متعلقات آن به ارزش 3 میلیارد ریال) کشف شد.

سودجویان ارز دیجیتال در مازندران
مدیرعامل شرکت توزیع برق مازندران طی یک ماه گذشته از کشف ۱۹ مورد استخراج بیت‌کوین در مازندران خبر داد که نشان می‌دهد سوءاستفاده‌ها از برق یارانه‌ای در مازندران برای استخراج ارز مجازی مدتی می‌شود که آغاز شده است.
به گفته «رضا غفاری» برق این اماکن قطع شده و از روز غیرعادی شدن مصرف برق، با تعرفه سایر مصارف محاسبه می‌شود؛ ضمن این‌که برق این واحدها تا تعیین تکلیف از سوی وزارت نیرو و شرکت توانیر حتی پس از پرداخت بدهی محاسبه شده با تعرفه سایر مصارف نیز وصل نخواهد شد.
مدیرعامل شرکت توزیع برق مازندران در گفت‌وگو با همشهری با بیان این‌که تنها راه شناسایی فعلا مشاهده نمودار مصرف مشترکان است، گفت: جز از روی پایش نمودار مصرف یا مشاهده عینی و گزارش مردمی نمی‌توان به محل نصب ماینرها دسترسی پیدا کرد. امسال پس از مقایسه میزان برق مصرفی واحدهای صنعتی مازندران در ۳ ماه نخست سال نسبت به مدت مشابه سال گذشته به این موضوع مشکوک شدیم. غفاری اظهار کرد: طبق روال مرسوم برای پایش میزان مصرف، از معاونت امور مشترکان شرکت خواستم که آمار مقایسه‌ای مصرف برق مشترکان صنعتی این شرکت در بهار امسال نسبت به بهار سال گذشته را استخراج کند. در آمار با افزایش 5/3 درصدی مصرف برق در این مشترکان مواجه شدیم که غیرعادی به نظر می‌رسید. این مسوول ادامه داد: با بررسی نمودار مصرف مشخص شد که میزان برق مصرفی برخی مشترکان به صورت جهشی افزایش یافته است. با توجه به مطرح بودن موضوع در کشور به استخراج بیت‌کوین در این واحدها مشکوک شدیم و همکاران را به این واحدها اعزام کردیم. پس از مراجعه مشخص شد که مدت‌هاست این واحدهای صنعتی تعطیل هستند و فعالیتی ندارند، اما از فضا و برقشان که مشمول یارانه صنعتی یا مصارف خدماتی دیگر می‌شد برای استخراج بیت‌کوین
 استفاده می‌شود.

صدای عجیب ماینرها
غفاری اظهار کرد: بیرون از محوطه این واحدها صدای فعالیت ماینرها کاملا به گوش می‌رسید و اثبات شد که در این واحدها دستگاه‌های استخراج بیت‌کوین نصب شده است. بلافاصله برق این واحدها قطع شد و از روز تغییر میزان مصرف، برقشان با تعرفه سایر مصارف یعنی هر کیلووات ۲۸۰ تومان محاسبه می‌شود. این مسوول یکی از چالش‌های موجود در مسیر شناسایی این واحدها را جمع کردن دستگاه‌ها پیش از ورود برای بازرسی عنوان کرد و گفت: اقدامات شرکت برق سبب شده که فعالان و سودجویان استخراج ارز الکترونیک به فکر تغییر مقطعی محل نصب ماینرها بیفتند. به همین دلیل گاهی ممکن است هنگام مراجعه به واحدهایی که مشخص شده مصرف بالایی دارند و به آنها مشکوک می‌شویم، با شرایط عادی مواجه شویم.  یعنی ممکن است فرد ماینرها را از یک اشتراک صنعتی، خدماتی، کشاورزی، عمومی یا هر نوع اشتراک یارانه‌ای در یک نقطه از استان، به شهر یا استانی دیگر منتقل کند. بنابراین در شناسایی این فعالیت‌ها به کمک مردم در سراسر استان نیاز داریم.

قطع برق در صورت کسب 
اطلاع دقیق
مدیرعامل شرکت توزیع برق مازندران با بیان این‌که تا یقین پیدا کردن از فعالیت و نصب ماینر در واحدها نمی‌توانیم برقشان را قطع کنیم، تصریح کرد: از همه شهروندان می‌خواهیم در صورتی که صدای متفاوتی از برخی واحدهای صنعتی یا مجموعه‌های دیگر شنیدند، موضوع را بلافاصله به شماره ۱۲۱ اتفاقات برق اطلاع دهند تا همکاران ما برای رصد و بازدید اقدام کنند.

سخن پایانی
آن طور که پیداست رمزارزها امروز مرزهای ایران را درنوردیده‌اند و اگر دولت هرچه زودتر فکری اساسی بابت قانونمند کردن این فعالیت تجاری نکند، خیلی زود دیر می‎شود و چه بسا تولید برق در ایران بشدت از این واقعه متاثر شود. قطعا هر اتفاقی تا قبل از آنکه قانونی شود، قابل رصد و سنجش و نظارت نخواهد بود و دولتمردان ایران نیز چنانچه در فکر به سامان کردن اوضاع هستند باید هرچه زودتر تضامینی را برای این پدیده نوظهور (البته در ایران) ایجاد کنند تا افراد علاوه بر لذت کسب سود سرشار، به منابع کشور نیز خسارت 
وارد نیاورند.

 

 
 

اضافه کردن نظر


کد امنیتی
تغییر کد امنیتی