آخرین اخبار :
  • منتشر شده در دوشنبه, 03 تیر 1398 09:12
«خبرشمال» به بهانه وقوع آتش سوزی در میانکاله در روزهای اخیر گزارش می‌دهد؛

در آتش حسرت سیستم اطفای حریق

 
 
 
 

 مائده مطهری زاده/


آتش‌سوزی در میانکاله، در روزهای اخیر برای چندین و چندمین بار در طول سال‌های گذشته، بخش وسیعی از پوشش گیاهی و جانوری این منطقه را خاکستر کرد.
متاسفانه این آتش‌سوزی که از ظهر چهارشنبه و از منطقه‌ای مابین میان قلعه و کانال خُزینی آغاز شده بود به دلیل شدت وزش باد و عدم وجود سیستم اطفای حریق در میانکاله به سرعت در منطقه پخش شد و در نهایت بعد از 12 ساعت جولان آتش در محوطه‌‌ای به وسعت 400 هکتار، در ساعت یک بامداد روز پنجشنبه خاموش شد.
در این رویارویی، 70 درصد از بوته‌های تمشک منطقه خاکستر شد. همچنین 10 درصد از انار‌های وحشی و 20 درصد از سازیل‌ها (نوعی گیاه) از بین رفت و البته پوشش گیاهی تنها تلفات این آتش‌سوزی نبود. قرقاول‌ها، شغال‌ها، مار و لاک پشت‌های این منطقه حفاظت شده نیز همگی کباب شدند!
جزییات ماجرای آتش سوزی میانکاله از زبان افراد مطلع
در برخی گزارش‌ها مدت زمان آتش سوزی، به جای 12 ساعت، 24 ساعت اعلام شده است که البته این خبر، مورد تایید رییس پایگاه حیات وحش میانکاله قرار نگرفته است.
علی یخکشی در ادامه درباره تلفات حیوانی منطقه هم از پیدا شدن لاشه سوخته مارها و لاک‌پشت‌ها خبر می‌دهد و می‌گوید:« این منطقه محل زیست «قرقاول» است که به محض شروع آتش پرواز کردند و به جای امن رفتند.» خوک وحشی، شغال، روباه، خرگوش و... از دیگر حیات‌ وحش میانکاله است اما به گفته «یخکشی» این آتش به آنها آسیبی نزده است.
برخلاف یخکشی، زمان رضا احمدی، رییس اداره حفاظت محیط زیست بهشهر از مرگ گربه‌های وحشی، گراز، قرقاول خزری، جوجه‌های قرقاول، خرگوش و دو شغال و لاک‌پشت بر اثر حریق میانکاله خبر می‌دهد.
یخکشی یکی از علل طولانی شدن عملیات اطفای حریق را نداشتن امکانات آب رسان می‌داند و می‌گوید: «حجم آتش زیاد و باد هم بود، منطقه هم بوته‌زار و خشک است. بنابراین بچه‌ها حریف آتش نشدند.» او از نامه‌نگاری‌های بسیار برای ایجاد یک پایگاه دائمی اطفای حریق در میانکاله در سال‌های متمادی خبر می‌دهد که البته به سرانجامی که بتواند یکی از مهم‌ترین مناطق بین‌المللی را از آتش‌سوزی‌های فصلی گرما، نجات بدهد منجر نشد!
رییس محیط زیست شهرستان بندرترکمن اما طی گفت‌وگویی با اسکان، علت آتش را انسانی عنوان کرد و گفت:« نیروهای محیط زیست و حفاظت شیلات شهرستان بندرترکمن و همچنین نیروهای محیط‌زیست و منابع طبیعی گلستان و مازندران در عملیات اطفای آتش شرکت داشتند. شهرداری و آتش‌نشانی بهشهر نیز حضور داشتند و آتش بعد از 11 ساعت در نیمه شب پنجشنبه خاموش شد و اگر باد متوقف نمی‌شد آتش به این زودی خاموش نمی‌شد.»
به گفته بیانی، این منطقه پایگاه اطفای حریق ندارد و در آتش‌سوزی‌ها تا خبر حادثه بیاید و تجهیزات ارسال شود چند ساعت می‌گذرد و آتش پیشروی کرده و آثار ناگوارتری برجای می‌گذارد گفت:« مسوولان اگر به پناهگاه حیات وحش میانکاله و آشوراده علاقه دارند باید برای آن امکانات لازم حفاظتی مخصوصا (پایگاه اطفای حریق) ایجاد کنند. این منطقه در سال گذشته نیز در اثر آتش سوزی به شدت تخریب شد و حالا دوباره حادثه آتش در آن رخ داده است.»
رییس محیط زیست بندرترکمن از طرح اطفای حریق منطقه خبر داد که مدتی پیش ارائه شده اما بدان توجهی نشده است.
او افزود:« استفاده از پمپ‌های آب و درست کردن آتش بُر و داشتن لودر برای ایجاد آن، از مهم‌ترین اقدامات و تجهیزاتی است که لازم است برای میانکاله تهیه شود. پیش از این نیز به مسوولان دو استان گلستان و مازندران گوشزد کرده‌ام؛ اما به دلیل مسائلی از جمله مدیریت چندگانه

آشوراده، اقدامی برای اجرایی شدن آن و تهیه ملزومات آن انجام نگرفته است.»
انتقاد نماینده بهشهر از عدم استقرار سیستم اطفای حریق در میانکاله
نماینده مردم بهشهر، نکا و گلوگاه در مجلس شورای اسلامی نیز با تایید نقش «عامل انسانی» در ماجرای آتش‌سوزی میانکاله خاطرنشان کرد:« علت گسترش این حریق، عدم استقرار یک سیستم اطفای حریق و هشدار در این منطقه است. بارها این موضوع را پیگیری کرده‌ایم ولی سازمان حفاظت محیط زیست تا الان توجهی به این موضوع نداشته است. امکانات و ادوات لازم برای کنترل حریق، تدارک نشده بود. اطفای حریق در این منطقه در ابتدا با امکانات اولیه مثل بیل و کلنگ و… انجام گرفت. البته دستگاه‌ها و سازمان‌ها مثل شهرداری بهشهر، منطقه ویژه امیرآباد، سازمان مدیریت بحران استان و دوستان محیط زیست به کمک ما شتافتند.»
شاعری افزود:« نیروهای بومی منطقه نیز کمک کردند و پای کار آمدند ولی چون امکانات و ادوات کامل نبود، وزش باد و گرمای آن منطقه آتش‌سوزی را تشدید کرد و در نهایت اطفای حریق با تأخیر انجام شد. متأسفانه آتش‌نشانی با تأخیر به محل حریق آمد. این امکانات معمولی باید هر چه سریع‌تر در محل مورد نظر باید مستقر باشد. درجه حرارت و وزش باد در میانکاله بسیار بالا است. این دو عامل، آتش‌سوزی را تشدید می‌کنند.»
شاعری در پایان با بیان اینکه میانکاله نقش مهمی در حیات جانوری و گیاهی دارد گفت:« از سازمان محیط زیست می‌خواهم که برای استقرار سیستم هشدار و اطفای حریق در میانکاله تلاش کند. میانکاله منطقه حفاظت شده کم نظیری است. این منطقه میانکاله محل امنی برای پرندگان و حیات وحش است. همچنین از سازمان مدیریت باران استان تقاضا می‌کنم که پیگیری لازم در جهت استقرار یگان اطفا حریق در منطقه میانکاله داشته باشد.»
نتیجه گیری
آن‌طور که از اظهارات افراد مطلع در ماجرای آتش‌سوزی فاجعه‌بار میانکاله برمی‌آید، نبود سیستم اطفای حریق در منطقه پرآسیب و بلای میانکاله است و از آنجا که عامل انسانی همواره نقش اصلی و اساسی را در این باره بازی می‌کند، حتما و حتما قبل از فراهم آوردن شرایط سیستم اطفای حریق باید از نقش این عامل کاسته و البته بی‌شک یک فکر اساسی هم باید به حال گراس‌کاران کرد که در سال‌های اخیر، آتش بیار معرکه میانکاله شده‌اند و با کاشت گیاه مخدر گراس، در دل زیبایی‌های طبیعت، به جان یکدیگر و میانکاله افتاده و زخم عمیقی را بر پیکره نحیف آن وارد آورده‌اند!

 

 
 

اضافه کردن نظر


کد امنیتی
تغییر کد امنیتی