• منتشر شده در پنج شنبه, 30 خرداد 1398 09:02
«خبرشمال» از استمرارِ برگزاری بی‌ضابطه عرضه و فروش مبلمان در مرکز نمایشگاهی تلار قائم‌شهر گزارش می‌دهد؛

تمرّد از دستور استاندار

 
 
 
 

رفتار امروز برخی مدیران قائم‌شهر حکایت از آن دارد که در روزی که مقام معظم رهبری(حَفِظَهُ الله) سخن از ضرورت تقویت اقتصاد گفت و «رونق تولید» را شعار سال اعلام کرد، در خواب بودند. رهبر معظم انقلاب با آگاهی و اشراف از ضرورت تقویت اقتصاد ملی در شرایط تحریمی گفت و از همه دولتمردان خواست سیاست‌گذاری‌های خود را به این مسیر هدایت کنند و تمام مدیران موظف هستند در این مسیر گام بردارند.

در استان مازندران نیز دستِ کم در مقام سخن تمام مدیران بر این امر توافق دارند اما در عمل اتفاقاتی می‌افتد که این موضوع را تأیید نمی‌کند و برگزاری متعدد نمایشگاه مبلمان در غیاب تولیدکنندگان ساری، میاندورود و قائم‌شهر، یکی از مصادیق آن است.
به گفته علی رضایی، رییس کمیسیون بررسی شکایات «اتحادیه صنف درودگران ساری و میاندورود»، این اتحادیه در دهه 70  یکی از گسترده‌ترین اتحادیه‌ها با فرصت‌های شغلی بسیار بود که جوانان ماهر  در این بخش به کار مشغول بودند. رضایی همچنین گفت: یکی از صادرات استان مازندران در آن سال‌ها، مبلمان بود که به سایر استان‌ها و حتی بازارهای خارجی ارسال می‌شد اما سیاست «برگزاری نمایشگاه‌هایی که در حقیقت فروشگاه‌هایی بود» که غالباً با حضور دلالان تهرانی و نه تولیدکنندگان و در غیاب اعضای اتحادیه درودگران برگزار می‌شد موجب شد بازار این صنعت، کساد شود و بسیاری از واحدها به ورشکستگی برسند و جوانان و صنعتگران ماهر سراغ مشاغلی چون رانندگی تاکسی یا کارهای یدی روی بیاورند.
 برگزاری نمایشگاه  در مراکز نمایشگاهی، اولاً به کالاهایی اختصاص دارد که در شمار کالاهای صادراتی استان باشند و ثانیاً با هدف اصلاح کیفیت تولیدات و ارتقای توان فنی تخصصی صنعتگران است ضمن اینکه برابر اساسنامه، فروش در این نمایشگاه‌ها مطلقاً ممنوع است. این در حالی است که مبلمان، دیگر چون گذشته در شمار محصولات صادراتی استان نیست و از آن بدتر اینکه کیفیت کالاهای ارائه شده در این نمایشگاه‎ها، به‌مراتب از تولیدات داخل استان پایین‌تر است و همین موضوع، برگزاری نمایشگاه مبلمان را که تا سال گذشته با مجوز و مصوبه «کارگروه توسعه صادرات استان» به ریاست شخص استاندار بود را زیر سوال می‌برد ضمن اینکه ضربه‌ای نابودکننده بر پیکره تولید محلی و موجب بیکاری کارگران ماهر این رسته است. 
 «خبرشمال» که تلاش داشت صدای اعتراض تولیدکنندگان محلی باشد، از نزدیک گزارش‌های بسیاری در این‌خصوص انتشار داد و ازجمله با «حسین‌زادگان» استاندار مازندران، «گلچوب» مدیرکل هماهنگی امور اقتصادی استانداری و «محمدپور عمران» مدیرکل صمت مازندران مصاحبه‌های متعددی انجام داد تا اینکه «کارگروه توسعه صادرات مازندران» در جلسه 25 اردیبهشت‌ماه 98 با توجه به اینکه برگزاری سالانه دو تا چهار نمایشگاه در ساری، قائم‌شهر، بابل و شهرهای اطراف موجب ضرر و زیان سنگینی به تولیدکنندگان و فعالان این رسته بود و همچنین بنا به دلایل دیگر، نمایشگاه مبلمان را از جدول نمایشگاهی حذف کرد و خیال فعالان باقیمانده این صنعت را اندکی آرام کرد که در سال جاری در ساری، میاندورود و قائم‌شهر چنین برنامه‌ای برگزار نخواهد شد. 
سه روز قبل و به‌طور ناگهانی در بیلبوردهای متعدد در ساری و قائم‌شهر، خبر برگزاری نمایشگاه تخصصی دکوراسیون داخلی و مبلمان از تاریخ 27 تا 31 خرداد در مرکز نمایشگاهی قائم‌شهر، بار دیگر تن فعالان این صنعت را در مازندران، لرزاند-تصویر موجود است-. مدیران اتحادیه درودگران، شکایت به استانداری بردند و مهندس خیریانپور و گلچوب به آنان اطمینان دادند که برابر قول قبلی و همچنین با حمایت استاندار و  با هدف رفع دغدغه از تولیدکنندگان محلی، برگزاری نمایشگاه مبلمان از جدول نمایشگاهی حذف شد. پیرو این موضوع، مدیران اتحادیه درودگران در روز افتتاح، موفق شدند حکم پلمپ نمایشگاه قائمشهر را بگیرند-تصاویر موجود است- و ماموران اماکن نیز حکم را اجرا کردند اما در اقدامی عجیب، روز بعد یعنی در 28 خرداد، برخی مدیران قائم‌شهر کنار هم نشستند و با این استدلال که برنامه‌های شهری! ارتباطی با مرکز استان و استانداری ندارد، دستور فک پلمپ را صادر کردند و خبرنگار «خبرشمال» ساعت 20 به محل نمایشگاه قائمشهر رفت و مشاهده کرد که:
اولاً نمایشگاه باز است، دوم اینکه تمام غرفه‌ها به دلالان و تولیدکنندگانی تهرانی اختصاص دارد و هیچ‌یک از  فعالان صنعت مبل قائمشهر، ساری یا میاندورود در این نمایشگاه دیده نمی‌شوند، نامه اعتراضی تولیدکنندگان محلی از ساری تا بابل در محوطه پخش شد-تصویر نامه های اعتراضی تولیدکنندگان مبلمان محلی موجود است- و  از همه بدتر اینکه فروش در سطح وسیع و سیستماتیک، انجام می‌شد و در ورودی نمایشگاه بر یک بیلبورد بزرگ نوشته شده بود:  بازدیدکنندگان گرامی وجه نقد یا چک بیعانه را به ستاد اجرایی نمایشگاه تحویل نمایند.-مدرک موجود است-. در غرفه ستاد اجرایی نیز چندین کارپرداز با فرم‌هایی در دست، خرید و فروش را مدیریت می‌کردند. 
«بخشی» رییس اتحادیه درودگران ساری و میاندورود درخصوص ضرباتی که برگزاری چنین نمایشگاه‌هایی به تولید استان می‌زند به «خبرشمال» گفت: تصور من این است که بسیاری از مدیران اطلاع دقیقی از این موضوع  ندارند و چه بسا اگر بدانند، قوی تر از ما عمل کنند و جلوی برگزاری این نمایشگاه را بگیرند چون حتما آنان دوست یا خویشاوندی دارند که در این رسته به کار مشغول است.
بخشی با اشاره به ضرورت ممنوعیت دائمی برگزاری نمایشگاه مبلمان در مرکز مازندران گفت: چند کانون تصمیم‌گیر در استان وجود دارند که این چندکانون باید با هم بنشینند و ضمن اعلام نظرات خود، به یک جمع‌بندی نهایی برسند و اتحادیه درودگران طرحی در دست دارد تا در کوتاه‌مدت، به چنین راهبردی برسد و مشکل را یکبار برای همیشه حل کند.
رییس اتحادیه درودگران ساری و میاندورود در ادامه به ظرفیت بالای تولید مبل با کیفیت در مرکز مازندران، قائم‌شهر و میاندورود اشاره و خاطرنشان کرد: برخی شهرها مانند بهنمیر در مازندران به شهر مبل تبدیل شدند و برگزاری چنین نمایشگاه‌هایی ضربه‌ای بزرگ به این ظرفیت داخلی است. وی در خصوص گستردگی صنعت مبل گفت: برگزاری نمایشگاه  و ضربه به صنعت مبلمان در حقیقت به بیش از ده رسته آسیب می‌کند از نجار، روکوب‌کار، خیاط، ابرفروش، یراق فروش، چوب فروش، فروشگاه‌دار، راننده و کارگران ساده برای حمل بار همه درگیر در صنعت مبلمان هستند و فروش یک دست مبلمانی که در خارج استان تولید شده باشد تمام این صاحبان حرفه‌های گوناگون را تهدید به بیکاری می‌کند.
بخشی همچنین گفت: هیچکدام از تولیدکنندگان بومی در این نمایشگاه حضور ندارند و اساساً دعوتنامه‌ای به اتحادیه درودگران مرکز استان نرسید ضمن اینکه غالب حاضران در چنین نمایشگاه‌هایی به «فعالان ماشینی» معروف هستند یعنی خودشان تولیدکننده نیستند، دلالانی هستند که از یکی از تولیدی‌های تهران بدون توجه به کیفیت کار، خرید و بار ماشین می‌کند و به نمایشگاه می‌آورد و همین موضوع، شکایات مردمی متعددی به همراه دارد و از نمایشگاه‌های قبل، جنس بی‌کیفیت تحویل گرفتند اما زمانی که نمایشگاه پس از چند روز، جمع شد دست کسی به آنان نمی‌رسد و مردم نیز از سر ناچاری شکایت خود را به اتحادیه تحویل می‌دهند و از دست ما نیز کاری ساخته نیست. 
رییس اتحادیه درودگران با تأکید بر اینکه چندسال است که این نمایشگاه‌ها همانند زالو به جان تولید محلی افتادند و توان ما را گرفتند گفت: اگر کسی از مدیران به داد ما نرسد و این مشکل را یکبار برای همیشه حل نکند، ما نابود می‌شویم همان‌طوری‌که در حال حاضر 25 تا 30 عضو اتحادیه درودگران، مغازه‌های خود را بستند و برابر ارزیابی‌های ما هر نمایشگاهی رقمی حدود 20 میلیارد تومان پول را از استان خارج می‌کند یعنی پولی که باید به جیب تولیدکنندگان محلی می‌رفت و کسب و کار  آنان را رونق می‌داد به راحتی در جیب دلالانی از خارج استان رفت. 
بخشی افزود: در بازار مبل شهرهای بابل، بهشهر، قائم‌شهر تولیدکنندگان نامداری داریم که همه از این نمایشگاه‌ها آسیب دیدند و در شرایط نابه‌سامان اقتصادی امروز، به شدت تحت فشارند و استمرار این روند، تیر خلاصی بر این صنعت است.
رییس اتحادیه درودگران ساری و میاندورود در خاتمه از تلاش استاندار مازندران، خیریانپور معاون استاندار، گلچوب مدیرکل هماهنگی امور اقتصادی استانداری و حسینی عالمی دادستان مرکز استان قدردانی کرد که تا این لحظه همراه تولید محلی بودند هرچند علیرغم ممنوعیت برگزاری نمایشگاه در کارگروه توسعه صادرات استان و دستور پلمپ اولیه، نمایشگاه فعال و گلوی تولیدکنندگان استان با تیغ دلالان زخمی است. 
علی رضایی که از تولیدکنندگان سابقه‌دار مبل مرکز استان است رنج‌نامه خود را در خصوص ضرری که برگزاری این نمایشگاه‌ها به صنعت مبل مازندران زد به‌صورت شعر زیر سرود:

مازندران بی‌صاحب است ای آسمان خون گریه کن
مازندران بی‌صاحب است، ای آسمان خون گریه کن!
تغییر در آن، واجب است ای آسمان خون گریه کن!
گوشی در این استان نیست تا حرف مردم بشنود
مظلوم و مغموم، کاسب است ای آسمان خون گریه کن!
ویرانه‌ای شد صنعتِ  تولید مبل و رسته‌اش
این درد دل از کاتب است ای آسمان خون گریه کن!
فریاد تولید شد بلند، مسئول صنعت خنده‌لب
دندان او تا شارب است ای آسمان خون گریه کن!
مسئول استان در سرش تدبیر یا تفسیر نیست
مرکوب، اکنون راکب است ای آسمان خون گریه کن!
از ارجمندی شد بلند، این گفته‌های ارجمند
او هم عدالت طالب است ای آسمان خون گریه کن!

 

 
 

اضافه کردن نظر


کد امنیتی
تغییر کد امنیتی