• منتشر شده در چهارشنبه, 29 خرداد 1398 10:40

همگام با چای، از مزرعه تا فنجان

 
 
 
در مرحله اول برگ سبز چای از باغات چیده شده و طی فرآیندی، به اتاق پلاس منتقل می‌شود.  
در مرحله پلاس کردن، برگ‌ها به دو روش ماشینی و طبیعی پلاسیده و این  امر باعث به وجود آمدن تغییرات فیزیکی نظیر پژمرده شدن برگ و تغییرات شیمیایی مانند تجزیه آنزیم‌های موجود در چای می‌شود و انجام درست  این مرحله موجب دریافت چای سیاه مرغوبی در انتهای فرآیند خواهد شد.  
مرحله مالش دادن، در واقع همان فرآیند لول کردن برگ‌های پلاسیده چای است که از مزیت‌های آن می‌توان به بیرون ریختن شیره برگ چای پس از مالش و تجزیه بهتر آنزیم‌های موجود در چای در مرحله خشک‌کردن چای اشاره کرد که در نهایت عطر و طعم بی‌نظیری به چای سیاه می‌دهد.  
مرحله بعد که تخمیر نام دارد و تعیین‌کننده کیفیت نهایی چای است، یکی از مراحل حساس بیوشیمی چای است که باعث تغییر قابل ملاحظه کمّی و کیفی مواد متشکله درون برگ می‌شود. هدف چای‌سازان از تخمیر ایجاد طیفی از تغییرات شیمیایی و بیوشیمیایی در برگ‌های سبز چای است تا چای، برای مصرف‌کننده خوش‌طعم، خوش‌رنگ و گوارا گردد. میزان رطوبت هوای مورد نیاز برای تخمیر 95 درصد و دمای مورد نیاز  نیز ۲۳ تا ۲۶ درجه سانتی‌گراد است.  
برای تثبیت تمامی فعالیت‌ها و توقف فعالیت‌های بیو شیمیایی، ا خشک کردن صورت می‌گیرد که میزان درجه حرارت مدت زمان خشکاندن و شدت جریان هوای درون ماشین خشک‌کن  تاثیر بسزایی در مرغوبیت نهایی چای 
خواهد داشت.  
در نهایت نیز پس طی مراحل ذکر شده، چای‌ها بر اساس نوع، کیفیت، مرغوبیت، اندازه و ...  برای بسته‌بندی و عرضه در بازار مصرف آماده می‌شوند.
نکته‌ای که در خصوص چای اهمیت دارد و آن را از برخی محصولات کشاورزی متمایز می‌کند این است که چای علاوه بر اینکه نوعی محصول کشاورزی به‌حساب می‌آید و افرادی بسیاری با کشت آن، معیشت خود را تأمین می‌کنند، به‌عنوان یک فرهنگ در ایران به‌ویژه در استان‌های شمالی نیز شناخته می‌شود به‌طوری‌که در ایران به‌عنوان نوشیدنی اصلی مردم بعد از آب به‌حساب می‌آید. 
غالب مردم، چای را  با هدف رفع خستگی می‌نوشند اما باید بدانیم که رفع خستگی تنها خاصیت چای سیاه نیست. ترمیم بریدگی‌ها، از بین بردن بوی بد پا، تقویت سلامتی لثه‌ها، تقویت سیستم ایمنی بدن و مبارزه با حساسیت‌ها از دیگر خواص چای سیاه است.  
البته نباید از نظر دور داشت که مصرف چای بیشتر از نیاز بدن، مانند هر چیز دیگر موجب ضرر خواهد بود. به گفته دکتر محمد صالحی سورمقی،  استاد فارماکولوژی دانشگاه علوم پزشکی تهران،  بروز فلوئوریست در بدن، پوکی استخوان، بروز نقاط قهوه‌ای رنگ بر روی دندان  از جمله مضرات مصرف چای به میزان زیاد در طول شبانه‌روز است. همچنین مصرف چای کهنه دم موجب یبوست، زخم معده و مشکلات گوارشی خواهد شد.  
به گفته رییس سازمان چای، بیش از 11هزارتن چای خشک با کیفیت ایرانی از ۵۰ هزار و ۳۰۹ تن برگ سبز چیده شده از باغات چای استان‌های شمالی امسال در شمال کشور
 (گیلان و مازندران ) تولید شد و  شرایط مناسب آب و هوایی، استقبال چای‌کاران برای تولید بیشتر با افزایش قیمت خرید تضمینی، دقت در برداشت و همت کارخانه‌داران در تولید باعث شد تا تولید چای خشک ایرانی امسال در مقایسه با پارسال  18 درصد افزایش یابد ، اما به گزارش «نوش آنلاین» ما شاهد وارادات 17 میلیون دلاری چای  در فرودین ماه  سال جاری با سهم ۸/ ۱ بودیم . مشکل واردات بی‌رویه چای چه از مبادی قانونی و چه از طریق قاچاق باعث شد چای داخلی جایگاه خود را از دست بدهد. تبلیغات رسانه‌های داخلی بر چای‌های خارجی نیز نقش پررنگی در عدم تمایل مردم به چای ایرانی دارد. 
به گفته نساج معاون پژوهشی جهاد دانشگاهی،  «فرسایش خاک»، «نبود سیستم آبیاری مناسب»، «یکنواخت نبودن باغات چای و بذری بودن اکثر باغات»، «مدیریت ناصحیح باغات چای»، «کمبود دانش فنی»، «محدودیت اراضی چای‌کاری»، «بالا بودن هزینه‌های تولید»، «بسته‌بندی‌های نامناسب چای داخلی»، «تغییر ذائقه مصرف کنندگان ایرانی»، «فرهنگ‌سازی و هدایت ذائقه ایرانی به سمت چای بودار و طعم‌دار» از مشکلات تولید و عرضع چای در کشور است.  محسن نساج،  تعیین قیمت خرید برگ سبز چای بر اساس هزینه‌های متعارف تولید و با توجه به تورم سالیانه، تدوین قوانین با قدرت اجرایی لازم برای جلوگیری از تغییر کاربری باغات چای، تعریف شاخص‌های استانداردسازی کارخانجات چای و الزام کارخانجات به رعایت موازین این استاندارد، به‌کارگیری نیروهای متخصص در تولید تا فروش چای، فراهم‌سازی بستر برای قرار دادن چای داخلی در سبد کالای خانوار را از راه‌کارهای حمایتی بلند‌مدت از چای کشورمی‌داند. به گفته ریيس سازمان مديريت و برنامه‌ريزي گيلان در بودجه 98 با تجميع چند عنوان حدوداً 750 ميليارد يارانه براي چاي و چند محصول ديگر در نظر گرفته شده در حالي‌كه يارانه چاي‌كاران در سال‌هاي اخير بين120 تا 150 ميليارد تومان بود.  
 برآورد می‌شود درمجموع هزار نفر به‌طور مستقيم و غير مستقيم در صنعت چاي از مرحله کشت، برداشت و توليد برگ سبز چاي تا عرضه به کارخانجات‌ چاي‌سازي، صنايع بسته‌بندي و بخش خدمات توزيع و فروش اشتغال دارند و با توجه به اهمیت حمایت از تولید ملی، رفاه و معیشت مردم و تلاش بی‌وقفه چای‌کاران، انتظار می‌رود حمایت از این قشر زحمتکش به‌طور جد ادامه یابد تا در بحث چای به‌طور کامل خودکفا شده  از هرگونه واردات محصولات خارجی که قابل مقایسه با چای مرغوب داخلی نیستند 
بی‌نیاز باشیم.

 

 
 

اضافه کردن نظر


کد امنیتی
تغییر کد امنیتی