آخرین اخبار :
  • منتشر شده در چهارشنبه, 01 خرداد 1398 09:59
در پی آلودگی‌های بیش از اندازه دریای خزر مطرح ‌شد؛

ماهی کفال نخورید!

 
 
 
 

در پی اظهارات و تاکید اخیر عزیر عابسی عضو هیئت علمی دانشگاه نوشیروانی بابل، بر آلوده بودن دریای خزر و تهدید زیستگاه آبزیان، این استاد دانشگاه به تازگی مدعی شد که بافت‌های عمده ماهیان دریای خزر به جیوه و نیکل آلوده است اما به طور خاص ماهی کفال که از لجن کف دریا تغذیه می‌کند نیز آلودگی اثبات شده‌ای دارد و نباید آن را مصرف کرد. 
در این رابطه یک دامپزشک نیز با اشاره به مصرف یا عدم مصرف ماهی کفال که از دریای خزر صید می‌شود، اظهار کرد: به طور کلی ماهی کفال، ماهی بومی دریای خزر نیست و حدود 50 تا 70 سال قبل وارد این دریا شده و در این مناطق در حال تکثیر و پرورش است.
علیرضا بریمانی با بیان اینکه در دریای خزر یک سری آلودگی‌ها وجود دارد که از طریق رودخانه‌ها، فاضلاب‌های خانگی و کارخانه‌ها وارد آن شده‌است، تصریح کرد: مقدار بسیار زیادی جیوه، سرب و سایر عناصر و حتی گفته شده رادیو اکتیو وارد دریای خزر شده است و آسیب‌های زیاد و جبران ناپذیری را وارد کرد، نکته مهم اینجاست از آنجایی که دریای خزر به سایر دریاها راه ندارد این آلودگی‌ها در آن باقی می‌ماند.
این دامپزشک خاطرنشان کرد: می‌توان گفت همه ماهی‌هایی که در دریای خزر وجود دارند دارای مقداری آلودگی فلزات سنگین مانند سرب و جیوه هستند که موجب بیماری‌های خیلی سخت همانند مننژیت، کم خونی، درد مفاصل و استخوان در انسان می‌‎شوند و بیشترین بیماری مربوط به درد مفاصل است.
بریمانی با اشاره به اینکه ماهی کفال از بین ماهی‌های دریای خزر به علت غیربومی بودن درگیری باکتریایی و عفونی بیشتری دارد، گفت: کفال یک ماهی کف‌خوار است و از کف دریا تغذیه می‌کند، از سویی دیگر این فلزاتی که نام برده شد نیز در کف دریا جمع و وارد جیره غذایی ماهی می‌شوند.
وی با اشاره به اینکه ماهی کفال در پایان عمر خود، به روی آب می‌آید و با نزدیک شدن به ساحل در تور صیادان گرفتار می‌شود، ادامه داد: ورود این ماهی به بازار ماهی‌فروشان بسیار خطرناک است و ضربات جبران ناپذیری وارد می‌کند.
این دامپزشک تصریح کرد: علاوه بر این نمی‌توان گفت خوردن ماهی کفالی که حتی درست صید می‌شود از نظر پزشکی و دامپزشکی صحیح باشد چرا که تمامی ماهی‌های دریای خزر مقداری درگیری فلزات سنگین دارند اما درگیری ماهی کفال به نسبت بقیه بیشتر است.
بریمانی تاکید کرد: شیلات بیش از 10 تا 15 سال قبل فروش ماهی کفال و حتی صید آن را ممنوع کرده بود و اصولا نباید شاهد خرید و فروش این ماهی در سواحل دریای خزر و بازار بود اما متاسفانه فروش آن خیلی زیاد است و بعضی‌ها به صیادان و آشنایان خود می‌فروشند.
وی با تاکید بر اینکه توصیه می‌شود به هیچ عنوان از ماهی کفال استفاده نشود یادآور شد: از نظر شیلات نیز به طور کلی مصرف ماهی کفال منتفی است و به هیچ وجه نباید خورده شود و مردم هم باید در جریان باشند.
بریمانی گفت: از آنجایی که مصرف ماهی در سبد غذایی خانواده‌ها باید باشد توصیه می‌شود از ماهی‌هایی استفاده شود که جیره غذایی خود را از کف دریا دریافت نمی‌کنند. /ایسنا

 

 
 

اضافه کردن نظر


کد امنیتی
تغییر کد امنیتی