• منتشر شده در سه شنبه, 31 ارديبهشت 1398 08:33
خبرشمال موضوع واگذاری مدیریت آثار تاریخی به مردم محلی و بهره‌مندی از عواید گردشگری آنها را بررسی می‌کند؛

واگذاری به شرط فرهنگ‌سازی

 
 
 
 

مائده مطهری‌زاده/


مدیر پایگاه جهانی عباس‌آباد در تازه‌ترین اظهارات خود با اشاره به اهمیت واگذاری مدیریت آثار تاریخی به جوامع محلی، آموزش به کودکان را رمز حفاظت پایدار از میراث تاریخی دانست و گفت: پایگاه میراث جهانی باغ عباس آباد در راستای اجرای تعهدات مندرج در پرونده جهانی باغ ایرانی اقدام به آشناسازی کودکان جامعه محلی خود با مفهوم حفاظت از میراث فرهنگی کرده است.

صاحب دهشت در حاشیه برگزاری مسابقه نقاشی از آثار تاریخی به مناسبت روز جهانی موزه و هفته میراث فرهنگی، افزود: این اقدام با هدف آموزش و ایجاد بستر حفاظت پایدار در نسل‌های بعدی این جوامع صورت می‌گیرد تا در آینده دغدغه حفاظت برای متولیان آثار تاریخی از بین برود.
وی با اشاره به طرح موضوع در پرونده‌های آثار ثبت شده در فهرست میراث جهانی و همچنین منشورهای بین‌المللی حفاظت و مرمت، گفت: توصیه شده است آینده مدیریت آثار تاریخی به جوامع محلی واگذار شود.
مدیر پایگاه جهانی عباس آباد گفت: البته این امر بدون آموزش نه تنها میسر نیست بلکه در دراز مدت به تهدیدی جدی برای این آثار تاریخی تبدیل خواهد شد.
وی برنامه‌های آموزش به ویژه آموزش به کودکان و نوجوانان را رمز حفاظت از آثار تاریخی دانست.

دست خالی مردم بهشهر از عواید گردشگری 
از سویی دیگر در همین اثنا فرماندار بهشهر نیز در جلسه شورای اداری بهشهر، با بیان اینکه این شهرستان دارای بخش اعظمی از ظرفیت گردشگری و میراثی مازندران است اما از این ظرفیت‌ها به نفع مردم استفاده نشده است، اظهار می‌دارد: عباس آباد و طرح جامع تدوین کتابچه گردشگری برای آن در هاله‌ای از ابهام بوده و سالیان سال بر زمین مانده است.
خنجری با اعلام اینکه با پاسکاری بین دستگاه‌های مختلف سالیان سال منتظر طرح جامع و کتابچه طرح گردشگری عباس آباد بهشهر هستیم، یادآور شد: ارائه طرح گردشگری عباس آباد شق‌القمر نیست که نتوان از عهده‌اش برآمد.
وی گفت: ساماندهی ورودی عباس آباد و اخذ عوارض آن باید با هدف هزینه برای خود منطقه باشد و به زودی همچون میانکاله در این بخش ورود کرده و ساماندهی لازم انجام می‌شود.
فرماندار بهشهر افزود: گردشگری و میراث فرهنگی باتوجه به اینکه عباس آباد ثبت یونسکو است؛ باید نسبت به طرح جامع گردشگری با فوریت بیشتری اقدام کند.

فراموشکار نباشیم
مدیر پایگاه جهانی عباس آباد و فرماندار بهشهر در حالی از لزوم واگذاری مدیریت و پر شدن دست مردم از عواید گردشگری طرح‌های گردشگری در حریم و عرصه آثار تاریخی تاکید می‌کنند که هنوز صدای دادخواهی عرصه تاریخی عباس‌آباد از مظالمی که بر وی رفته، خاموش نشده است.
از قطع درختان چند صد ساله و ارزشمند و منحصربفرد این منطقه برای ایجاد چند عدد آلاچیق بی‌قابل تا خشک شدن دریاچه عباس‌آباد به دلیل برداشت‌های بی‌رویه از بند تاریخی مجموعه که توسط شاه عباس صفوی احداث شده بود؛ از تلاش برای ساخت بازارچه تا به مزایده گذاشتن فروش بهترین قطعات در قلب مجموعه تاریخی عباس آباد، همه و همه حکایت از آن دارد که وضعیت همچنان برای واگذاری تمام و کمال این اثر تاریخی به مردم فراهم نیست، هرچند که مردم بومی و محلی اصطلاحا در این مجموعه حق آب و گل داشته باشند و برای مدیریت و بهره‌گیری از عواید گردشگری آن در اولویت باشند!
گویی ایشان از یاد برده‌اند که وضعیت در عباس آباد بهشهر چنان بغرنج شده بود که عنقریب در حال خروج از فهرست ثبت آثار یونسکو قرار گرفته بود و اگر نبود هشدارهای به موقع کارشناسان و متخصصان امر، معلوم نبود سرنوشت عباس آباد چه می‌شد!
اینها تازه تنها گوشه‌ای از ماجراهای تلخ و روزهای پر فراز و نشیب تنها باغ غیرکویری ایران بوده است که گویا از یادمان رفته است و اکنون به گونه‌ای از واگذاری مدیریت و باز گذاشتن دست جوامع محلی برای بهره‌مندی از عایدات گردشگری باغ می‌گوییم که انگار هیچ خبری از داغ بر دل نشسته این باغ نداریم.
اما اساسا نه فقط مشکل اصلی عباس آباد، بلکه مشکل اساسی بسیاری دیگر از مجموعه‌های تاریخی و طبیعی و باستانی مازندران در نگاه تجاری و مادی به این مجموعه‌هاست! این اتفاق در حالی مضر به حال میراث فرهنگی استان است که هنوز در ایران تعریف درستی از گردشگری فرهنگی و تاریخی و طبیعی به وجود نیامده و بسیاری از مسئولان و مردم و سرمایه گذاران به وقت سخن گفتن از آغاز اجرای عملیات طرح‌های گردشگری، تنها و تنها به وجه سودآوری آن فکر می‌کنند و از قضا همین نوع نگرش نیز باعث می‌شود که کمتر در فکر بهره‌گیری درست و کم خطر ضمن رعایت بسیاری از مقررات و قوانین میراثی و طبیعی آثار بیفتیم!
متاسفانه هر بار که سخن از ایجاد طرح‌های گردشگری رفت، از هول حلیم (گردشگری سودآور) در دام نابودی آثار تاریخی و طبیعی و زیست محیطی افتادیم و این یعنی بسیاری از طرح‌های گردشگری نه فقط در مازندران که در سراسر ایران، دارای پیوست‌های زیست محیطی، فرهنگی و ... نیستند و ما قبل از تضمین حیات هرگونه اثر فرهنگی، تاریخی و طبیعی، فقط در فکر تضمین سود سرشار و پرپول کردن جیب خودمان بودیم ولو اینکه این طرح، در کوتاه مدت یا دراز مدت، مرگ آن اثر را در پی داشته باشد.
از این رو، گرچه فکر واگذاری آثار باستانی و تاریخی و طبیعی مازندران به محلی‌ها و نصیب بردن از درآمدهای گردشگری توسط آنها می‌تواند به مهاجرت معکوس و درآمدزایی و اشتغالزایی به ویژه جوانان روستایی کمک شایان توجهی کند اما این نکته را نیز از یاد نبریم که آثار تاریخی و طبیعی و باستانی همه آن چیزهایی هستند که گذشتگان برای ما به ارث گذاشته‌اند و ما نیز باید ضمن امانتداری، آنها را همانطور که هستند بی کم و کاست به آیندگان واگذار کنیم بنابراین یادمان باشد قبل از هرگونه اظهارنظری در این باره، جوانب امر را بررسی کنیم و به قول مدیر محترم پایگاه جهانی عباس آباد، ابتدا فرهنگ‌سازی کنیم و سپس به واگذاری و نفع‌بری آثار تاریخی بیندیشیم...

 

 
 

اضافه کردن نظر


کد امنیتی
تغییر کد امنیتی