آخرین اخبار :
  • منتشر شده در چهارشنبه, 26 دی 1397 05:34
خبرشمال با توجه به راه‌اندازی گردشگری مزرعه برای نخستین‌بار در مازندران گزارش می‌دهد

لبخند گردشگری به روستاهای مازندران

 
 
 
 

مائده مطهری‌زاده /


خبر راه‌اندازی گردشگری مزرعه در مازندران به دستور استاندار، از آن دست خبرهایی ا‌ست که نشان از عزم جدی احمد حسین‌زادگان برای رونقِ بخش گردشگری در مازندران دارد.
روز گذشته بود که بنا به دستور استاندار، جهاد دانشگاهی مازندران مسئولیت راه‌اندازی و تشکیل دبیرخانه کمیته «گردشگری مزرعه» را عهده‌دار شد. 
در جلسه بررسی نقش گردشگری در توسعه استان و موضوع گردشگری مزرعه که با حضور استاندار مازندران و هیأت پیشنهاددهنده کمیته گردشگری مزرعه در محل استانداری مازندران تشکیل شد، با  تاکید بر ضرورت اقتصادی کردن گردشگری و مردمی کردن اقتصاد گردشگری، مسئولیت راه‌اندازی و تشکیل دبیرخانه کمیته گردشگری مزرعه به جهاد دانشگاهی استان محول شد. 
احمد حسین زادگان، استاندار مازندران ضمن تاکید بر برنامه و اقدام دولت تدبیر و امید در جلب مشارکت همه شهروندان در فرآیند توسعه استان، اظهارکرد: مردمی کردن اقتصاد به ویژه اقتصاد گردشگری هم منافع اقتصادی عموم شهروندان مازندران را تامین می‌کند و هم اینکه سبب رونق و توسعه استان خواهد شد. 
وی در این نشست تخصصی، مزیت گردشگری مازندران را ظرفیت فعال کننده جلب حمایت و مشارکت شهروندان برشمرد و گفت: دولت و استاندار در مورد برنامه و اقداماتی که در خدمت توسعه استان باشد حمایت و تسهیل لازم را به عمل خواهد آورد. استاندار مازندران، ظرفیت جهاد دانشگاهی را به عنوان یک نهاد علمی و انقلابی مغتنم برشمرد و تاکید کرد: جهاد دانشگاهی این قابلیت را دارد که رسالت و ماموریت خود را در فرایند توسعه مازندران ایفا کند. 
در ابتدای این جلسه، واحد عبداللهیان، رئیس جهاد دانشگاهی مازندران ضمن بیان اقدامات صورت گرفته در موضوع گردشگری مزرعه و اعلام آمادگی جهاد دانشگاهی جهت اقدام علمی و عملی در این خصوص، گفت: جهاد دانشگاهی با بررسی شرایط موجود و شناسایی مواردی که علیرغم اهمیت، مورد کم‌توجهی است، نسبت به فعال کردن این ظرفیت‌ها در راستای توسعه استان اقدام کرده است.  
وی همچنین خواستار توجه استان و حمایت از اقدامات جهاد دانشگاهی شد و گفت: برنامه‌های جهاد دانشگاهی متناسب با ظرفیت‌های بالقوه و مزیت‌های نسبی استان تدوین شده است. 
تشکیل دبیرخانه گردشگری مزرعه در استان مازندران به منظور ساماندهی فعالیت‌های گردشگری که بر محور ایجاد ارزش افزوده در اقتصاد روستائی است، برای اولین بار در کشور تعریف و تدوین شده است که ضمن حفظ و صیانت از کاربری مزارع، سبب رونق صنایع دستی، صنعت گردشگری، حفظ میراث معنوی، اشتغال و رونق اقتصادی را سبب خواهد شد.

* سرمایه‌گذاری 20 هزار میلیارد ریالی در بخش‌های مختلف در حوزه گردشگری استان مازندران
اما جدا از اتفاق خوشایندی که در روز گذشته توسط استاندار محترم مازندران و به همت جهاد دانشگاهی استان رقم زده شد، مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری مازندران نیز طی روزهای گذشته با اشاره به سرمایه‌گذاری 20 هزار میلیارد ریالی در بخش‌های مختلف در حوزه گردشگری استان مازندران طی پنج سال گذشته، این امر را نشان از هموار شدن مسیر سرمایه گذاری در این بخش اقتصادی استان ارزیابی کرده و گفت: از ابتدای دولت تدبیر و امید و با تخصصی و کارشناسی شدن بدنه سازمان میراث فرهنگی و گردشگری، تاکنون 218 طرح با سرمایه‌گذاری بالغ بر 20 هزار میلیارد ریال در حوزه گردشگری مازندران انجام شد که بسیاری از آنها به بهره‌برداری رسیده و تعدادی نیز در حال ساخت هستند. 
وی با بیان اینکه تقریبا بیشتر این طرح‌ها اجرایی شده‌اند افزود: این طرح‌ها شامل هتل، هتل آپارتمان، مجموعه گردشگری، رستوران و بوم‌گردی هستند.
او گفت: تسهیلات گردشگری، ارائه خدمات کارشناسی و مشاوره‌ای و تهیه آمایش گردشگری سرزمین مازندران از مهم‌ترین اقدامات خدماتی بود که دولت از طریق سازمان میراث فرهنگی ارائه داد. 
مدیرکل میراث فرهنگی مازندران گفت: تاکید دولت بر همکاری دستگاه‌ها برای سرعت بخشیدن و گره‌گشایی از فعالیت سرمایه گذاران نیز اقدامی مهم بود که شتاب بیشتری به سرمایه گذاری در این خطه از شمال کشور بخشید.

*دستگاه‌های اجرایی، در بخش گردشگری همکاری لازم را ندارند 
به گفته فرزانه، کاهش کاغذبازی‌های گذشته و کاهش مدت فرآیند سرمایه‌گذاری از حدود 500 روز به کمتر از 80 روز از دیگر اقداماتی بود که با برنامه‌ریزی دولت تدبیر و امید در قالب دولت الکترونیک سرمایه‌گذاری در بخش گردشگری مازندران را متحول کرد. 
او با بیان اینکه در سال‌های اخیر نقش گردشگری در اقتصاد استان مازندران رنگ و لعاب جدیدی به خود گرفته است افزود: اما متاسفانه هنوز دستگاه‌های اجرایی همکاری لازم را آن طور که مدنظر است ندارند. 
*گردشگری باید در اولویت اقتصادی قرار بگیرد
مدیرکل میراث فرهنگی مازندران گفت: برای دستیابی به یک اقتصاد پویا، سبز و با ارزش افزوده بالا باید گردشگری در محور همه برنامه‌های استان قرار بگیرد. 
فرزانه ادامه داد: باتوجه به تاکیدات دولت و برنامه 20ساله توسعه بر کاهش وابستگی به اقتصاد نفتی و همچنین توجه به گستردگی ظرفیت گردشگری استان مازندران، ایجاب می‌کند همچون کشورهای توسعه یافته در گردشگری، این بخش نه تنها تقویت بلکه در اولویت قرار بگیرد. 
وی تاکید کرد: اولویت گردشگری نباید در حرف و ادعا باشد زیرا جز دور باطل منافعی برای استان ندارد، بلکه باید عملیاتی باشد. 
فرزانه گفت: برای دستیابی به اقتصاد و صنعت گردشگری متناسب با ظرفیت استان مازندران، همه دستگاه‌ها باید پای کار و نگاهی واحد داشته باشند. 
وی طرح آمایش سرزمینی مازندران که سال پیش انجام شد را اقدامی مثبت توصیف کرده و افزود: در کنار این طرح باید طرح جامعه سرمایه گذاری در گردشگری داشته باشیم تا سرمایه گذاران با آگاهی از محیط‌های مناسب اقدام به سرمایه گذاری و فعالیت کنند. 
وی افزود: اگر سرمایه گذاری هدفمند و بدور از سردرگمی در گردشگری مازندران را می‌خواهیم باید در نخستین قدم منطقه‌های مناسب سرمایه گذاری در جغرافیای گردشگری استان مشخص شود.

*هنر تلفیق گردشگری با کشاورزی، در طرح گردشگری مزرعه
اکنون نیز اینطور به نظر می‌رسد، با راه‌اندازی طرح گردشگری مزرعه در مازندران و همچنین اخبار خوش مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری مازندران، روزهای بسیار روشنی در پیش چشم صنعت سپید (توریسم) در مازندران هویدا گشته است، البته به شرطی که دستگاه‌های اجرایی، زین پس، آنطور که در سخنان مدیرکل میراث فرهنگی استان به آن اشاره شد، با عدم همراهی و همیاری با اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان، در راه دستیابی به این اهداف سترگ، سنگ‌اندازی نکرده و در عوض، با مشارکت گسترده و همه جانبه، مازندران را در راه رسیدن به قله‌های بلند موفقیت در حوزه گردشگری یاری دهند.

 

 
 

اضافه کردن نظر


کد امنیتی
تغییر کد امنیتی