آخرین اخبار :
  • منتشر شده در دوشنبه, 12 خرداد 1399 10:19

فصل خرید تضمینی کلزا و گندم در مازندران

 
 
 

مدیرکل غله و خدمات بازرگانی مازندران از خرید بیش از 7 هزار و ۴۰۰ تن دانه روغنی کلزا در مراکز خرید تضمینی مازندران و آماده شدن مراکز خرید تضمینی گندم استان برای دریافت محصول گندم‌کاران مازندران طی روزهای آتی خبر داد.
ماه‌های اردیبهشت و خرداد زمان برداشت و عرضه دو محصول مهم کشاورزی در مازندران، یعنی کلزا و گندم است. برداشت کلزا معمولا از میانه‌های ماه اردیبهشت و برداشت گندم نیز در نیمه دوم ماه خرداد هر سال در مازندران آغاز می‌شود. امسال نیز مانند سال‌های گذشته مراکز خرید تضمینی کلزا و گندم در مازندران محل عرضه این محصولات کشت شده توسط کشاورزان هستند. به گفته مدیرکل غله و خدمات بازرگانی مازندران خرید کلزا به روزهای پایانی نزدیک شده و خرید گندم در مازندران از هفته آتی آغاز می‌شود.
«بهرام نجفی» با بیان این‌که خرید تضمینی کلزا در مازندران از ۲۱ اردیبهشت آغاز شد، اظهار کرد: پیش‌بینی ما این بود که در مازندران ۱۹ مرکز خرید تضمینی برای کلزا در نظر گرفته شود که تاکنون ۱۲ مرکز فعال شدند و خرید تضمینی کلزا در آن‌ها انجام می‌شود. در شهرستان‌های گلوگاه، بهشهر، نکا، میاندورود، ساری، قائمشهر، جویبار، بابل و آمل مراکز خریدی براساس مقدار تولید این شهرستان‌ها برپا شد.
وی درباره مقدار محصول خریداری شده از کلزاکاران گفت: از ابتدای خرید کلزا در مازندران تاکنون بیش از هفت هزار و ۴۱۴ تن کلزا از کشاورزان خریداری شد. خرید کلزا در مناطق دشتی مازندران روزهای پایانی را می‌گذراند.
این مسوول با اشاره به افزایش ۳۵ درصدی قیمت کلزا در طرح خرید تضمینی نسبت به سال گذشته خاطرنشان کرد: پارسال هر کیلوگرم کلزا از کشاورزان به قیمت ۳۴ هزار و ۳۹۸ ریال خریداری می‌شد اما امسال با پیشنهادهای جهاد کشاورزی و تایید شورای اقتصاد، قیمت خرید تضمینی کلزا با رشد ۳۵ درصدی نسبت به سال گذشته، ۴۶ هزار و ۶۰۲ ریال تعیین شد که با این قیمت از کلزاکاران خریداری می‌شود.
مدیرکل غله و خدمات بازرگانی مازندران به شرایط پرداخت بهاری محصول خریداری‌شده به کشاورزان اشاره کرد و افزود: پرداخت با توجه به این‌که دولت یارانه قابل‌توجهی برای خرید گندم و کلزا در نظر می‌گیرد، منابع تامین نقدینگی از سوی سازمان برنامه و بودجه و از محل هدفمندی یارانه‌ها و بانک مرکزی تامین می‌شود. تا امروز حدود ۱۲ میلیارد ریال به کلزاکاران پرداخت شد که البته از نظر ما هم مناسب نبود و امیدواریم که روند پرداخت با تخصیص اعتبار
تسریع شود.
نجفی اظهار کرد: قول داده شده که در هفته جاری بخش دیگری از مطالبات کشاورزان نیز پرداخت شود. در واقع پرداختی‌ها به‌صورت متمرکز از خزانه به حساب کشاورز واریز می‌شود. در خرید تضمینی پس از تحویل محصول به مرکز خرید برای کشاورز رسید صادر می‌شود و همزمان در صف انتظار کشوری قرار می‌گیرد و به نوبت پس از تزریق اعتبار به خزانه، پول به حساب کشاورزان واریز می‌شود. پارسال میانگین مدت پرداخت مطالبات کشاورزان ۱۲ روز پس از تحویل محصول بود که کمی نسبت به سال ۱۳۹۷ طولانی‌تر بود. اما امیدواریم امسال با کمک مسوولان و تامین به‌موقع اعتبار این مدت افزایش نیابد.

 

 
 

اضافه کردن نظر


کد امنیتی
تغییر کد امنیتی