• منتشر شده در پنج شنبه, 16 آبان 1398 11:10

آغاز طرح پیشگیری از آنفلوانزای فوق حاد پرندگان در گلستان

 
 
 

طرح پیشگیری از آنفلوانزای فوق حاد پرندگان در گلستان آغاز شد.
مدیرکل دامپزشکی گلستان ضمن اعلام مطلب فوق گفت: طرح پایش و پیشگیری از آنفلوانزای فوق حاد پرندگان با فعالیت ۱۵ گروه‌ واکنش سریع این اداره کل برای مواجهه با وقوع احتمالی این بیماری در شهرهای گلستان آغاز شد.
غلامرضا محرابی اظهار داشت: با فرا رسیدن فصل سرما و ورود سامانه‌های پر فشار و سرد به استان، برای جلوگیری از بیماری‌های مرتبط با این فصل به ویژه آنفلوانزای فوق حاد پرندگان و احتمال ابتلای طیور و پرندگان بومی به این بیماری از طریق پرندگان مهاجر، توصیه‌های لازم به شرکت‌های مرغ مادر تخم‌گذار و پرورش دهندگان مرغ گوشتی و صنعتی بومی و سایر ماکیان برای جدی گرفتن ضوابط بهداشتی و قرنطینه‌ای دامپزشکی اعلام می‌شود.
وی تاکید کرد: تاکنون موردی از بیماری آنفلوانزای فوق حاد پرندگان در گلستان مشاهده نشده اما برای پیشگیری لازم است پرورش دهندگان طیور با تشدید ضوابط بهداشتی قرنطینه‌ای نسبت به محافظت گله‌های خود اقدام کنند.
محرابی گفت: در این ارتباط کارشناسان دامپزشکی در قالب گروه‌های پایش آنفلوانزای پرندگان، مناطق پرخطر اعم از سواحل دریایی، تالاب‌ها و آب‌بندان‌های استان را به صورت مستمر مورد پایش و بررسی قرار می‌دهند.
استان مرزی گلستان با کشور ترکمنستان، دریای خزر و استان‌های مازندران، سمنان و خراسان شمالی همسایه است و هر ساله بخشی از پرندگان سیبری برای زمستان گذرانی به مناطق آبگیر این استان مهاجرت می‌کنند.

 

اضافه کردن نظر


کد امنیتی
تغییر کد امنیتی