• منتشر شده در پنج شنبه, 28 شهریور 1398 11:51
کیفی سازی تولید؛

راهی برای رونق بازار چای داخلی

 
 
 
 

با اینکه قدمت چایکاری در شمال کشور از حدود یک قرن بیشتر تجاوز نمی‌کند اما چای به یک محصول اساسی و راهبردی در کشور ما تبدیل شده است و  چای سیاه به عنوان پرمصرف‌ترین و فراگیرترین نوشابه در جهان، این ضرورت را ایجاب می‌کند که راهی جز حمایت از صنعت چای و کمک به احیای باغ‌های چای در شمال کشور و رونق بازار چای داخلی نداشته باشیم.
یکی از شانس‌های چای ایرانی در سال‌های اخیر در  این بازار پرسودای رقابت با چای وارداتی نداشتن اسانس‌های شیمیایی و افزودنی‌های غیر طبیعی بود که عطر و طعم آن توانست دوباره خوشایند ذائقه مصرف کننده ایرانی باشد و جای خود را در خانه‌های ایرانی باز کند.
یکی از دست اندرکاران صنعت چای کشور می‌گوید: در دهه‌های اخیر به علت عدم مدیریت صحیح از سوی دولت، چای وضعیتی مناسبی در کشور پیدا نکرد و هر برنامه‌ای در صنعت چای در حد آزمون و خطا بوده است.
امیر مظفری افزود: هیچگاه برنامه اساسی برای صنعت چای ارائه نشد که در این روند هم دست اندرکاران بخش خصوصی، کشاورزان و هم صنعتگر مقر هستند چون هیچ برنامه قابل توجهی برای آینده این صنعت در بخش دولتی وخصوصی وجود ندارد.
وی خاطرنشان کرد: در گذشته وقتی فصل برداشت تمام می‌شد، کشاورز شروع به «به‌زراعی» می‌کرد و برای این کار وام و تسهیلات در اختیار کشاورز قرار می‌گرفت و او می‌توانست وضعیت بوته‌ها را بهبود بخشد.
وی اظهار داشت: ولی درحال حاضر به دلیل بالا بودن هزینه‌های کارگری از قبیل هرس، شخم زمین، چایکاران قادر نیستند این عملیات را به خوبی انجام دهند و یا کود کافی برای مزرعه فراهم کنند و این کارها هزینه‌های بالایی دارند که از عهده کشاورزان بر نمی‌آید.
مظفری یادآورشد: سازمانی باید وجود داشته باشد و این برنامه‌ها را تدوین کند و کشاورز هم بتواند به سازمان مراجعه نماید و برنامه کارشناسی شده را روی باغ پیاده کند که در حال حاضر چنین برنامه ریزی در کشور ما وجود ندارد در حالی که همه این کارها را دولت‌ها انجام می‌دهد.
وی تصریح کرد: هم اکنون اگر کشاورزی مشکلی در خصوص باغ چای خود داشته باشد و برای رفع مشکل به سازمان چای و یا پژوهشکده چای که دو تشکیلات مهم در ارتباط با چای هستند مراجعه کند جواب قابل قبولی دریافت نمی‌کند.
وی ادامه داد: در داخل کارخانه‌های چایسازی هم متخصصی وجود ندارد تا بتواند چای را با کیفیت تولید کند و واحدهای چایسازی باید کارشناس چایساز داشته باشند که  فقرچایساز در تمام کارخانه‌ها احساس می‌شود.
وی یادآور شد: کسانی که هم اکنون در کارخانه‌های چای به عنوان کارشناسان چای از سوی سازمان چای مشغول تحویل برگ سبز هستند چایساز نیستند و اکثر آنان مهندسان کشاورزی هستند که به مدت 6 ماه به عنوان ناظر درکارخانه‌های چایسازی به کار گرفته می‌شوند تا نظارت کنند.
وی خاطرنشان کرد: تعدادی از آنها فقط یاد گرفته‌اند که برگ سبز را از کشاورز بخرند و در حد برگ درجه یک و یا دو تحویل دهند درحالی که کارشناس چایساز با دیدن برگ سبز تشخیص می‌دهد که نوع عمل آوری چای براساس نوع برگ سبزی که تحویل داده می‌شود باید چگونه باشد.
وی معضل اصلی صنعت چای در حال حاضر را عدم آموزش کارشناسان چایساز و نیروی واحد برای چایسازی دانست و اضافه کرد: افراد باید آموزش داده شوند تا آینده این صنعت تضمین شوند و هر کدام از این عوامل دیده نشود امیدی به اینکه وضعیت برگردد و محصول با کیفیت تولید شود و منجر به شکوفایی و رونق باغ های چای شود، وجود نخواهد داشت.

*پرداخت 23 میلیارد تومان تسهیلات به چایکاران
رییس سازمان چای کشور نیز رونق نسبی بازار چای داخلی را به تولید کیفی چای داخلی مرتبط دانست و گفت: تبلیغات خوبی برای چای داخلی در سال‌های اخیر انجام شده است و با تولید کیفی چای و اعتمادسازی که بین مردم و از طرفی تولید چای سالم و نزدیک به ارگانیک داخلی بوجود آمده است و با
پی بردن ذائقه داخلی به مزه، طعم و مزایای چای ایرانی موجب شده است که مردم از چای داخلی استقبال بیشتری کنند و مشکل انباشت چای در انبارها از بین برود و چای رونق بیشتری بگیرد.
حبیب جهانساز افزود: هم اکنون کارخانه‌های چایسازی به تولید کیفی چای دست پیدا کرده‌اند و 50 کارخانه به عنوان برند تولید چای با کیفیت در حال برندسازی هستند که این اقدام به تغییر بازار چای داخلی، مشتری یابی و اعتمادسازی برای چای داخلی کمک می‌کند که در نهایت منجر به افزایش تولید کمی و کیفی چای شده و به رونق بازارکمک می‌کند.
وی خاطرنشان کرد: برای رونق تولید چای داخلی در سال گذشته از سوی بانک‌ها 23میلیارد تومان تسهیلات با کارمزد چهار درصد به چایکاران پرداخت شده است که با این تسهیلات یک هزار و 300 دستگاه موتوربرگ بر و هرس یک نفره و دو نفره خریداری شده است و سازمان چای نهاده‌های کشاورزی را در اختیار کشاورز قرار داده و کود مورد نیاز باغ دو برابر افزایش یافته است که مجموع این اقدامات در راستای اقتصاد مقاومتی و رونق تولید و حمایت از صنعت چای انجام شده است.
رییس سازمان چای یادآور شد: امسال اولین سالی است که کشاورزان از اینکه توانستند بهای برگ سبز خود را به موقع دریافت کنند راضی هستند ولی ممکن است از بابت قیمت برگ سبز راضی نباشند زیرا اگر برگ سبز چایکاران به موقع خریداری نشود نمی‌توان محصول با کیفیت
تولید کرد. / ایرنا

 

 
 

اضافه کردن نظر


کد امنیتی
تغییر کد امنیتی