• منتشر شده در پنج شنبه, 27 تیر 1398 08:14
رییس سازمان بهزیستی کشور در مراسم افتتاحیه نخستین واحد مسکونی مددجویان مازندران که در سیل آسیب دیده بود:

تا ساخت آخرین منزل مددجویان، ادامه خواهیم داد

 
 
 
 

در نخستین روزهای سال که سیل ویرانگر شهرستان سیمرغ و مشخصاً چهار روستا ازجمله روستای «رکن‌کلا» را ویران کرده بود، چندین بار برای تهیه به این منطقه گزارش رفتم و به‌عنوان «خبرنگار خبرشمال» هربار نماینده شهرستان، استاندار و معاونان استاندار، معاونان وزیر و رییس بهزیستی مازندران و مدیران زیادی  را همراهی می‌کردم. شاهد بودم در روستای «رکن‌کلا» مردم چندین بار با اشاره به منزلی قدیمی در حاشیه روستا که دیوارش از چند طرف شکاف برداشته بود، از مدیران خواستند ساخت این خانه را در اولویت بگذارند چون خانواده‌ای آبرودار هستند که مادری مهربان و معلول دارند. صندلی چرخدار معلول در گوشه حیاط کوچک، رها بود اما گفته بودند مادر به خانه بستگان رفته چون این خانه دیگر امن نیست.

روز گذشته برای تهیه گزارش افتتاح نخستین واحد مسکونی ویژه مددجویان، به‌همراه دکتر وحید قبادی‌دانا معاون وزیر و رییس سازمان بهزیستی کشور، دکتر سعید آرام مدیرکل بهزیستی مازندران، مهندس مهدی رازجویان معاون هماهنگی امور عمرانی استاندار مازندران و مدیران دیگری به «رکن‌کلا» رفتم و برای نخستین بار و پس از 90 روز همان صندلی چرخدار را دیدم که مادر مهربان و زنی که همه نگران منزل او بودند، با آرامش برروی آن نشسته بود.
در این مراسم شادی‌بخش، کلید این واحد مسکونی که به‌نحوی دقیق مناسب‌سازی شده بود توسط رییس سازمان بهزیستی کشور تحویل صاحب آن شد.
وحید قبادی‌دانا در حاشیه افتتاح مسکن مددجویی سیل زدگان در روستای «رکن‌کلا»ی سیمرغ با بیان اینکه برای ساخت پنج هزار واحد مسکونی ویژه مددجویان سیل‎زده با بسیج سازندگی قرارداد  بستیم گفت: طرح ساخت، توسط بسیج سازندگی اجرا شد اما مهندسان بنیاد مسکن انقلاب اسلامی ناظر کیفی ساخت این مسکن‌ها هستند.
رییس سازمان بهزیستی کشور  با اشاره به خسارت سیل فروردین‌ماه در ۲۴ استان کشور گفت: خوشبختانه در جریان سیل هیچ‌کدام از مددجویان مراکز شبانه‌روزی بهزیستی آسیب ندیدند اما متاسفانه سه هزار و ۵۰۰ واحد مسکونی آسیب دید و ازجمله دو هزار و ۵۰۰ واحد کاملاً تخریب شد.
قبادی‌دانا به راه‌اندازی سامانه خسارت برای بررسی دقیق آمار خسارات وارده در نخستین روزهای پس از وقوع سیل اشاره و خاطرنشان کرد: به مسئولان استان مازندران تبریک می‌گویم که هم در آماردهی میزان خسارت و هم در بازسازی درشمار استان‌های پیش‌تاز  کشور بودند.
معاون وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی با اشاره به پرداخت وام بلاعوض ۱۰ میلیونی به آسیب‌دیدگان سیل توضیح داد: برابر تفاهم‌نامه‌ با بسیج سازندگی و بنیاد مسکن، واحد‌های آسیب دیده تا پایان شهریور آماده اسکان خواهد بود.
قبادی‌دانا با اشاره به آسیب ۲۶۰ واحد مسکونی در مازندران تصریح کرد: بهزیستی با تحویل مسکن در ۹۰ روز رکورد سرعت عمل را به نام خود ثبت کرد. وی در پاسخ به سوال «خبرشمال» درخصوص کیفیت این واحدهای مسکونی نیز گفت: برابر قرارداد نظارت‌های دقیق مهندسی توسط کارشناسان بنیاد مسکن انقلاب اسلامی انجام شد و نگرانی درخصوص کیفیت وجود ندارد.
رییس سازمان بهزیستی کشور با اشاره به تخریب جزیی و کلی منازل مسکونی مددجویان در سراسر کشور گفت: برای تعمیر و احداث منازل مددجویان بهزیستی و تا تکمیل آخرین منزل، کار را ادامه خواهیم داد.

•مناسب‌سازی واحدهای مددجویان، یکی از اولویت‌های بهزیستی مازندران است 
دکتر سعید آرام در حاشیه این افتتاحیه به «خبرشمال» گفت:  این واحد به مساحت ۷۰ مترمربع بود که در  مدت 90 روز به بهره‌برداری رسید.
دکتر آرام با اشاره به اینکه مالک این واحد مسکونی از مددجویان بهزیستی مازندران است افزود:  برای ساخت این واحد ۴۰ میلیون تومان تسهیلات قرض الحسنه پرداخت شده و در مجموع برای ساخت آن ۸۰ میلیون تومان هزینه صرف شد. وی با اشاره به اقدامات انجام‌شده در مسیر مناسب‌سازی فضا برای این مادر معلول به‌عنوان یکی از اولویت‌های اداره‌کل بهزیستی مازندران همچنین گفت: برای تجهیز این مسکن نیز ۴۰ میلیون تومان از سوی بهزیستی کمک شد ضمن اینکه یک دستگاه تلویزیون ال ای دی نیز از طرف رییس سازمان بهزیستی کشور به این خانواده هدیه شد.
دکتر آرام همچنین یادآور شد: ۴۵ واحد مسکونی مددجویان سیل‌زده در استان در دست ساخت است که طبق برنامه زمانبندی قرار است تا شهریورماه تکمیل ‌شود.
گفتنی است در ادامه دکتر وحید قبادی‌دانا معاون وزیر و رییس سازمان بهزیستی کشور به اتفاق دکتر سعید آرام  مدیرکل بهزیستی مازندران به ساری آمدند و در مراسم افتتاحیه نمایشگاه دستاوردهای بهزیستی استان شرکت کردند. این نمایشگاه که در محل اداره‌کل فرهنگ و ارشاد مازندران در میدان امام ساری به مدت سه روز برای بازدید عموم دایر است 40 غرفه دارد.

 

 
 

اضافه کردن نظر


کد امنیتی
تغییر کد امنیتی