آخرین اخبار :
  • منتشر شده در شنبه, 01 تیر 1398 09:45
برگزاری «جشنواره ملی تمشک جنگلی» با همت شهرداری و شورای شهر و حمایت مدیران دستگاه‌های اجرایی نکا؛

ترویج فرهنگ بومی محلی با طعم تمشک

 
 
 
 

مراسم افتتاحیه «دومین جشنواره ملی تمشک جنگلی نکا» با حضور طهماسبی معاون وزیر جهاد کشاورزی، شاعری نماینده مردم شرق مازندران در مجلس، خیریانپور معاون استاندار مازندران، شهیدی‌فر مدیرکل جهاد کشاورزی استان، توحیدی‌مقدم فرماندار نکا، احمدی شهردار این شهرستان و اعضای شورای اسلامی شهر نکا، تعداد زیادی از مدیران دستگاه‌های اجرایی و طیف گسترده‌ای از مردم در شهرک شهید عباسپور نکا برگزار شد.

مهدی احمدی شهردار نکا در حاشیه مراسم افتتاحیه جشنواره ملی تمشک جنگلی نکا به «خبرشمال» گفت:  اولین جشنواره «تمشک جنگلی نکا» در سال گذشته با همت شهرداری، شورای شهر و البته با حمایت بسیاری از فعالان بخش خصوصی و دولتی برگزار شد. شهردار نکا در ادامه افزود: برای دومین  جشنواره تمشک، با فرماندار شهرستان مذاکراتی انجام دادیم و اقدام به تشکیل ستادی به دبیری شهرداری کردیم و اما همه دستگاه‌های اجرایی شهرستان را وارد موضوع کردیم.
محمدعلی طهماسبی معاون وزیر جهاد کشاورزی در مراسم افتتاحیه دومین جشنواره ملی تمشک جنگلی،  از محصول ارزشمند تمشک به عنوان سالم‌ترین غذا و دارو در بین مردم یاد کرد.
معاون باغبانی وزارت جهاد کشاورزی با اشاره ظرفیت‌های گردشگری حوزه کشاورزی تصریح کرد: بخش کشاورزی علی‌رغم اینکه در صنایع تبدیلی قرار می‌گیرد، ارزش افزوده و ظرفیت‌های گردشگری را به همراه دارد که می‌توان به خوبی از این منابع و ظرفیت‌ها استفاده کرد.
علی محمد شاعری  نماینده مردم شرق مازندران نیز در این مراسم، انجیر گلوگاه، انار بهشهر و همچنین تمشک نکا را به‌عنوان هویت کشاورزی شرق مازندران یاد کرد که نیازمند حمایت همه‌جانبه از سوی مسئولان است.
عبدالجواد توحیدی‌مقدم در این مراسم گفت: سالانه بیش از یکهزار تن محصول تمشک جنگلی در منطقه برداشت می‌شود که   ۱۰ میلیارد تومان گردش مالی  دارد.
حسن محمدپور اهل روستای اومال شهرستان  نکا و از بنیان‌گذاران جشنواره تمشک به «خبرشمال» گفت: تمشک جنگلی می‌تواند جایگاهی برجسته در اقتصاد کشور داشته باشد اما در نکا  تبدیل به ابزار مهم درآمدزایی جوانان شد یعنی بسیاری از جوانان و شهروندان نکا و مناطق حومه، منتظرند تا فصل برداشت آغاز شود و در همین بازه زمانی 40 روزه، یک نفر حدود 8 میلیون تومان درآمد دارد.
محمدپور با اشاره به زمان برداشت تمشک که هرسال از 20 خرداد تا پایان تیر است گفت:  در این دوره 40 روزه در نکا هرسال بیش از 1200 تن تمشک برداشت می‌شود و ضمن تأمین نیاز کشور، بخشی از آن نیز صادر می‌شود.
این فعال اقتصادی همچنین نوید احداث باغات صنعتی تمشک را در نکا داد و گفت: با همکاری جهاد کشاورزی و استانداری ان‌شاالله شاهد خواهیم بود این کار در اراضی شیب‌دار که بسیار برای پرورش تمشک، مناسب هستند به‌طور گسترده کلید بخورد.
دکتر محمدپور  در پایان با اشاره به نشاط‌افزایی جشنواره ملی تمشک جنگلی نکا از عموم شهروندان و مسافران خواست تا در این پنج شب به شهرک شهید عباسپور بیایند و ساعاتی ضمن رفع خستگی از هنر و فرهنگ بومی محلی نکا بهره ببرند.

 

 
 

اضافه کردن نظر


کد امنیتی
تغییر کد امنیتی